Stan deweloperski – jaki zakres prac obejmuje ten etap budowy domu

Po ukończeniu stanu surowego zamkniętego podczas budowy domu przychodzi czas na stan deweloperski który oznacza iż nasz dom jest gotowy do ostatecznego wykończenia do tzw. stanu pod klucz.

Stan deweloperski naszego domu bądź mieszkania oznacza iż ukończone zostały wszelkiego rodzaje instalacje wewnętrzne (elektryczna, grzewcza bądź wentylacyjna), ściany oraz podłogi zostają przygotowane pod ostateczne wykończenie ( np. malowanie w przypadku ścian bądź układanie płytek lub paneli w przypadku podłóg).

Na tym etapie będziemy mieli również zakończone prace jeżeli chodzi o ocieplenie i elewacje budynku a niekiedy nawet zostanie zagospodarowana przestrzeń wokół domu.

Jakie są etapy stanu deweloperskiego przy budowie domu:

  • drzwi wejściowe, garażowe oraz wewnętrzne,
  • instalacja elektryczna (bez białego montażu),
  • instalacja grzewcza ( ogrzewanie podłogowe ułożone na podstawie projektu bądź instalacja grzewcza grzejnikowa),
  • instalacja wentylacyjna czyli tzw. rekuperacja (czym jest rekuperacja wyjaśniliśmy w tym wpisie https://sobir.pl/co-to-jest-rekuperacja/),
  • instalacja wodno kanalizacyjna,
  • ocieplenie elewacji oraz poddasza,
  • okna i parapety (wewnętrzne i zewnętrzne),
  • schody wraz z balustradami,
  • ściany przygotowane do malowania lub pokryte jedną warstwą białej farby,
  • wylewki podłogowe przygotowane do układania paneli, deski bądź płytek

Jakie etapy może zawierać stan deweloperski na zewnątrz domu?

Pamiętaj !

W polskie prawo nie definiuje czym jest stan deweloperski dlatego też poszczególne elementy wykończenia domu bądź mieszkania powinny zostać zawarte w umowie o prace budowlane którą spiszemy z potencjalnym wykonawcą tak by później na etapie odbioru oszczędzić sobie nieporozumień a tym samym zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów podczas odbioru naszej inwestycji (wzór takiej umowy jest do pobrania za darmo ze strony https://remont.biz.pl/dokumenty/co-powinna-zawierac-umowa-o-roboty-budowlane-wzor-umowy-do-pobrania/).

Poprzedni etap – stan surowy zamknięty.

Kolejny etap – stan pod klucz.

4 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy

Układanie kostki brukowej należy do stanu deweloperskiego ?

Iza

Nie

Jadwiga

Tutaj jest wolna amerykanka u jednego dewelopera w stanie deweloperskim będzie to a u drugiego będzie całkiem co innego.

Bolesław

To co należy do stanu deweloperskiego a co nie to należy ustalić przed podpisaniem umowy na budowę domu. W innym wypadku będą niepotrzebne nerwy ponieważ my jedno a deweloper drugie a tak to będziemy mieć czarno na białym co jest stanem deweloperskim a co nie jest.

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Najlepsze miejsce dla borówki amerykańskiej?

Odkryj najlepsze miejsce dla borówki amerykańskiej w Polsce. Czy to Pomorze, Mazury, czy Podkarpacie - każdy region ma coś wyjątkowego do zaoferowania. Dowiedz się, jakie warunki są kluczowe dla obfitych zbiorów i jak przygotować idealne środowisko dla tych smacznych owoców. Poznaj sekrety udanej uprawy i ciesz się zdrowymi, soczystymi borówkami prosto z Twojego ogrodu.

Pielęgnacja Hortensji po zimie.

Odkryj sekrety efektywnej pielęgnacji hortensji po zimie, aby zapewnić sobie ogród pełen barwnych kwiatostanów tej niezwykłej rośliny. W naszym szczegółowym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące przycinania, nawożenia oraz odpowiedniego nawadniania hortensji, które pozwolą Ci cieszyć się ich obfitym kwitnieniem. Dowiedz się, jak przygotować hortensje do sezonu i spraw, aby stały się one dumą Twojego ogrodu.

Alarmujący skok odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej.

Polski sektor energetyczny zmaga się z bezprecedensowym wzrostem odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej, osiągając w 2022 r. niemal 90% wzrost. Prezes URE, Rafał Gawin, zwraca uwagę na konieczność pilnych działań modernizacyjnych i inwestycyjnych, by sprostać wyzwaniom technicznym i ekonomicznym oraz zapewnić stabilność i rozwój energetyczny kraju w kontekście rosnących wymagań i oczekiwań.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
4
0
Zostaw komentarzx