Segregowanie śmieci w domu – praktyczne wskazówki.

Segregowanie śmieci jest obowiązkiem każdego człowieka, dlatego należy podejść do tego z pełną wiedzą i zaangażowaniem. Oczywiście nie jest to najprzyjemniejsze zadanie, jednakże konieczne, dlatego nie można go zaniedbywać. Segregując śmieci dbamy przede wszystkim o środowisko, a także porządek w swoim domu. Tak, więc wszystkie odpady należy umieszczać w odpowiednich pojemnikach. Osoby, które nie wiedzą, gdzie je wyrzucać, powinny dokładnie zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, a także bioodpady nie mogą być ze sobą mieszane, tylko umieszczane w osobnych pojemnikach. Segregując śmieci, należy sugerować się kolorami pojemników, które w zależności od barwy są przeznaczone do konkretnych odpadów. Z całą pewnością, można powiedzieć, że oddzielanie odpadów nie jest trudnym zadaniem, niemniej jednak wymaga trochę wiedzy.

Jakie odpady można wrzucać do niebieskiego pojemnika? A jakich nie wolno?

Niebieski pojemnik jest przeznaczony do takich odpadów, jak kartony, zeszyty, papier, tektura, a także książki. Nie można w nim umieszczać zabrudzonych papierów, papieru termicznego, a także zużytych chusteczek. Zasadę tę należy stosować w każdym przypadku, aby segregacja śmieci była poprawna. Jak już wcześniej wspomniano, każdy pojemnik jest przeznaczony do innych śmieci, dlatego nie można ich mieszać.

Segregacja śmieci działa na pewnych zasadach, które każdy musi przestrzegać. Do niebieskiego pojemnika, można wrzucać również gazety oraz czasopisma, papier pakowy, czy też worki papierowe oraz wszelkiego rodzaju ulotki. Pojemnik lub worek w tym kolorze jest przeznaczony na odpady z papieru, niemniej jednak nie mogą być one mocno zabrudzone, dlatego warto o tym pamiętać.

Żółty pojemnik, czyli metale i tworzywa sztuczne

W żółtym pojemniku powinny znaleźć się wszystkie metale oraz tworzywa sztuczne. A są nimi między innymi zakrętki, garnki, kartony po napojach, folia spożywcza i aluminiowa, reklamówki, nakrętki od słoików, a także zgniecione plastikowe butelki. Warto tutaj podkreślić to, że tego typu odpadów nie trzeba myć przed segregacją, tylko wrzucić do pojemnika zaraz po użyciu.

Jeśli, jednak chodzi o śmieci, których nie można umieszczać w żółtym pojemniku to są to przede wszystkim zabawki, opakowania po lekarstwach, sprzęty AGD, części samochodowe oraz  plastikowe butelki po oleju. Segregując swoje odpady w domu trzeba szczególnie uważać, aby umieścić je w odpowiednich pojemnikach. Osoby, które mają z tym problem powinny się dokładnie doinformować, aby ich śmieci zawsze trafiały we właściwe miejsce.


Segregacja szkła – zielony pojemnik

Zielony pojemnik jest przeznaczony do szkła, niemniej jednak nie można w nim umieszczać wszystkich wyrobów z tego materiału. Bowiem jest w nim miejsce tylko dla słoików, szklanych butelek, a także opakowań kosmetycznych i po lekach. Nie można do niego wrzucać żarówek, luster, ceramiki, reflektorów, naczyń żaroodpornych, a także szkieł z okularów.

Brązowy pojemnik – segregacja bioodpadów

Otóż brązowy pojemnik służy do segregowania bioodpadów, dlatego można w nim umieszczać trawę, resztki po jedzeniu, skorupki po jajkach, fusy z kawy lub herbaty, a także trociny. Takie odpady, jak śmieci z odkurzacza, czy też mięso lub ryby nie powinny się w nim znajdować, dlatego nie wolno ich do niego wrzucać. W brązowym pojemniku tak samo, jak w żółtym, czy też zielonym nie można mieszać odpadów, dlatego trzeba zawsze uważać na to, co się w nim umieszcza.

Co  można wrzucać do czarnego pojemnika?

Czarny pojemnik jest po to, aby segregować w nim mieszane odpady, jednakże to nie oznacza, że można do niego wszystko wrzucać, gdyż tak wcale nie jest. Mogą się w nim znaleźć między innymi odpady higieniczne, zabrudzony papier, talerze, worki z odkurzacza, a także wszystkie bezpieczne śmieci, które nie nadają się do innych pojemników. Segregując odpady mieszane nie można do nich wrzucać baterii, akumulatorów oraz leków.

Jak segregować pozostałe śmieci?

Wiele osób segregując swoje śmieci ma problem z odpadami, które nie nadają się do żadnego pojemnika. A są nimi przede wszystkim dezodoranty, lakiery do włosów oraz antyperspiranty, które sprawiają niemałe problemy. Co, więc z nimi zrobić? Otóż nie wolno ich wrzucać do żółtego pojemnika, tylko oddać do zbiórki odpadów komunalnych, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania.

Tego typu odpady są dość niebezpieczne, dlatego trzeba z nimi rozsądnie postępować. Poprawna segregacja śmieci jest bardzo ważna tak, więc należy do niej podejść z pełną świadomością. Oddzielanie odpadów jest dość czasochłonne i wymaga pewnej wiedzy, niemniej jednak bardzo pomaga środowisku, które jest tak samo ważne dla ludzi, jak i zwierząt.

Zużyty sprzęt AGD – co z nim zrobić?

Ze zużytym sprzętem AGD nie jest tak łatwo, jak z wszystkimi innymi odpadami, gdyż jego wielkość nie pozwala na to, aby umieścić go w pojemniku, czy też wyrzucić do kosza. Tak, więc aby pozbyć się elektrośmieci, należy oddać je do punktu odbioru tego typu odpadów, który znajduje się na terenie każdej gminy. Oczywiście jest to całkowicie bezpłatne, dlatego nie trzeba się przejmować, że zostaną naliczone dodatkowe koszty.

Oczywiście bardzo często są też organizowane specjalne zbiórki zużytych sprzętów AGD, dzięki czemu bez problemu można oddać swoje elektrośmieci. Jeśli, jednak chodzi o odpady wielkogabarytowe, czyli meble lub wszelkie inne rzeczy to, aby się ich pozbyć, należy zgłosić to w urzędzie gminy. 

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Jak prawidłowo dbać o tuje?

Tuje są rodzajem roślin iglastych, które uprawia się nie tylko w przydomowych ogrodach, ale i również wielu innych miejscach. Stanowią świetną ozdobę, tworząc po kilku latach gęsty żywopłot. Z tego względu każdy chce mieć je w swoim ogrodzie, dlatego zainteresowanie nimi jest coraz większe. Tuje po posadzeniu wymagają właściwej pielęgnacji, aby dobrze się rozwijały, a co najważniejsze efektywnie wyglądały. Oczywiście trzeba je nie tylko regularnie podlewać, ale i również nawozić, aby były zdrowe.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Sposób działania włamywaczy jest różny, gdyż niektórzy z nich mają przygotowaną strategię, a inny działają pod wpływem impulsu. Oczywiście są to mniej lub bardziej profesjonalne osoby, które mogą być naprawdę bardzo groźne. Doświadczeni włamywacze stosują różne metody i rozwiązania, aby włamać się do konkretnego domu.

Rozbudowa domu jednorodzinnego, czyli wszystko, co należy o niej widzieć.

Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na rozbudowę domu, która pozwala na uzyskanie większej przestrzeni mieszkalnej. Polega ona między innymi na powiększeniu budynku, który już istnieje. Oczywiście przeprowadza się ją w pionie, czyli nadbudowuje się dodatkowe piętro lub wykorzystuje poddasze, które podlega adaptacji. Rozbudową domu jednorodzinnego powinni zająć się fachowcy, niemniej jednak można jej również dokonać samodzielnie.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx
()
x