Segregowanie śmieci w domu – praktyczne wskazówki.

Segregowanie śmieci jest obowiązkiem każdego człowieka, dlatego należy podejść do tego z pełną wiedzą i zaangażowaniem. Oczywiście nie jest to najprzyjemniejsze zadanie, jednakże konieczne, dlatego nie można go zaniedbywać. Segregując śmieci dbamy przede wszystkim o środowisko, a także porządek w swoim domu. Tak, więc wszystkie odpady należy umieszczać w odpowiednich pojemnikach. Osoby, które nie wiedzą, gdzie je wyrzucać, powinny dokładnie zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, a także bioodpady nie mogą być ze sobą mieszane, tylko umieszczane w osobnych pojemnikach. Segregując śmieci, należy sugerować się kolorami pojemników, które w zależności od barwy są przeznaczone do konkretnych odpadów. Z całą pewnością, można powiedzieć, że oddzielanie odpadów nie jest trudnym zadaniem, niemniej jednak wymaga trochę wiedzy.


Jakie odpady można wrzucać do niebieskiego pojemnika? A jakich nie wolno?

Niebieski pojemnik jest przeznaczony do takich odpadów, jak kartony, zeszyty, papier, tektura, a także książki. Nie można w nim umieszczać zabrudzonych papierów, papieru termicznego, a także zużytych chusteczek. Zasadę tę należy stosować w każdym przypadku, aby segregacja śmieci była poprawna. Jak już wcześniej wspomniano, każdy pojemnik jest przeznaczony do innych śmieci, dlatego nie można ich mieszać.

Segregacja śmieci działa na pewnych zasadach, które każdy musi przestrzegać. Do niebieskiego pojemnika, można wrzucać również gazety oraz czasopisma, papier pakowy, czy też worki papierowe oraz wszelkiego rodzaju ulotki. Pojemnik lub worek w tym kolorze jest przeznaczony na odpady z papieru, niemniej jednak nie mogą być one mocno zabrudzone, dlatego warto o tym pamiętać.

Żółty pojemnik, czyli metale i tworzywa sztuczne

W żółtym pojemniku powinny znaleźć się wszystkie metale oraz tworzywa sztuczne. A są nimi między innymi zakrętki, garnki, kartony po napojach, folia spożywcza i aluminiowa, reklamówki, nakrętki od słoików, a także zgniecione plastikowe butelki. Warto tutaj podkreślić to, że tego typu odpadów nie trzeba myć przed segregacją, tylko wrzucić do pojemnika zaraz po użyciu.

Jeśli, jednak chodzi o śmieci, których nie można umieszczać w żółtym pojemniku to są to przede wszystkim zabawki, opakowania po lekarstwach, sprzęty AGD, części samochodowe oraz  plastikowe butelki po oleju. Segregując swoje odpady w domu trzeba szczególnie uważać, aby umieścić je w odpowiednich pojemnikach. Osoby, które mają z tym problem powinny się dokładnie doinformować, aby ich śmieci zawsze trafiały we właściwe miejsce.


Segregacja szkła – zielony pojemnik

Zielony pojemnik jest przeznaczony do szkła, niemniej jednak nie można w nim umieszczać wszystkich wyrobów z tego materiału. Bowiem jest w nim miejsce tylko dla słoików, szklanych butelek, a także opakowań kosmetycznych i po lekach. Nie można do niego wrzucać żarówek, luster, ceramiki, reflektorów, naczyń żaroodpornych, a także szkieł z okularów.

Brązowy pojemnik – segregacja bioodpadów

Otóż brązowy pojemnik służy do segregowania bioodpadów, dlatego można w nim umieszczać trawę, resztki po jedzeniu, skorupki po jajkach, fusy z kawy lub herbaty, a także trociny. Takie odpady, jak śmieci z odkurzacza, czy też mięso lub ryby nie powinny się w nim znajdować, dlatego nie wolno ich do niego wrzucać. W brązowym pojemniku tak samo, jak w żółtym, czy też zielonym nie można mieszać odpadów, dlatego trzeba zawsze uważać na to, co się w nim umieszcza.

Co  można wrzucać do czarnego pojemnika?

Czarny pojemnik jest po to, aby segregować w nim mieszane odpady, jednakże to nie oznacza, że można do niego wszystko wrzucać, gdyż tak wcale nie jest. Mogą się w nim znaleźć między innymi odpady higieniczne, zabrudzony papier, talerze, worki z odkurzacza, a także wszystkie bezpieczne śmieci, które nie nadają się do innych pojemników. Segregując odpady mieszane nie można do nich wrzucać baterii, akumulatorów oraz leków.

Jak segregować pozostałe śmieci?

Wiele osób segregując swoje śmieci ma problem z odpadami, które nie nadają się do żadnego pojemnika. A są nimi przede wszystkim dezodoranty, lakiery do włosów oraz antyperspiranty, które sprawiają niemałe problemy. Co, więc z nimi zrobić? Otóż nie wolno ich wrzucać do żółtego pojemnika, tylko oddać do zbiórki odpadów komunalnych, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania.

Tego typu odpady są dość niebezpieczne, dlatego trzeba z nimi rozsądnie postępować. Poprawna segregacja śmieci jest bardzo ważna tak, więc należy do niej podejść z pełną świadomością. Oddzielanie odpadów jest dość czasochłonne i wymaga pewnej wiedzy, niemniej jednak bardzo pomaga środowisku, które jest tak samo ważne dla ludzi, jak i zwierząt.

Zużyty sprzęt AGD – co z nim zrobić?

Ze zużytym sprzętem AGD nie jest tak łatwo, jak z wszystkimi innymi odpadami, gdyż jego wielkość nie pozwala na to, aby umieścić go w pojemniku, czy też wyrzucić do kosza. Tak, więc aby pozbyć się elektrośmieci, należy oddać je do punktu odbioru tego typu odpadów, który znajduje się na terenie każdej gminy. Oczywiście jest to całkowicie bezpłatne, dlatego nie trzeba się przejmować, że zostaną naliczone dodatkowe koszty.

Oczywiście bardzo często są też organizowane specjalne zbiórki zużytych sprzętów AGD, dzięki czemu bez problemu można oddać swoje elektrośmieci. Jeśli, jednak chodzi o odpady wielkogabarytowe, czyli meble lub wszelkie inne rzeczy to, aby się ich pozbyć, należy zgłosić to w urzędzie gminy. 

7 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna

Gdzie można oddać zepsuty telewizor

Gaga

W każdym większym mieście masz PSZOK czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych tam możesz oddać taki telewizor.

Ronaldo

Z tym pszokiem to jakiś ponury żart to można oddać 100 kg na rok to jak będę miał więcej śmieci to co mam zrobić ? wywieźć to do lasu

Iza

Niech mnie ktoś oświeci jeżeli przeciętna kuchnia w mieszkaniu na bloku ma 6 metrów kwadratowych to gdzie ja mam tam zmieścić cztery osobne kubły na każdy z tych rodzajów śmieci

Grzegorz

Ci którzy wymyślają takie przepisy to odklejenie od rzeczywistości ludzie żyjący w swojej własnej bańce

Ronaldo

Olej tych psychopatów albo lepiej weź wszystkie śmieci do jednego wora i rozsyp przed urzędem niech posegregują

Jowita

Spółdzielnia Mieszkaniowa nakazała nam segregację śmieci jak mam to zrobić jak mieszkam na bloku gdzie Kuchnia ma powierzchnię 4 m2 czy może mam wynieść wszystkie meble i wstawić tam cztery duże kosze na śmieci ?

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
7
0
Zostaw komentarzx