Segregowanie śmieci w domu – praktyczne wskazówki.

Segregowanie śmieci jest obowiązkiem każdego człowieka, dlatego należy podejść do tego z pełną wiedzą i zaangażowaniem. Oczywiście nie jest to najprzyjemniejsze zadanie, jednakże konieczne, dlatego nie można go zaniedbywać. Segregując śmieci dbamy przede wszystkim o środowisko, a także porządek w swoim domu. Tak, więc wszystkie odpady należy umieszczać w odpowiednich pojemnikach. Osoby, które nie wiedzą, gdzie je wyrzucać, powinny dokładnie zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, a także bioodpady nie mogą być ze sobą mieszane, tylko umieszczane w osobnych pojemnikach. Segregując śmieci, należy sugerować się kolorami pojemników, które w zależności od barwy są przeznaczone do konkretnych odpadów. Z całą pewnością, można powiedzieć, że oddzielanie odpadów nie jest trudnym zadaniem, niemniej jednak wymaga trochę wiedzy.

Jakie odpady można wrzucać do niebieskiego pojemnika? A jakich nie wolno?

Niebieski pojemnik jest przeznaczony do takich odpadów, jak kartony, zeszyty, papier, tektura, a także książki. Nie można w nim umieszczać zabrudzonych papierów, papieru termicznego, a także zużytych chusteczek. Zasadę tę należy stosować w każdym przypadku, aby segregacja śmieci była poprawna. Jak już wcześniej wspomniano, każdy pojemnik jest przeznaczony do innych śmieci, dlatego nie można ich mieszać.

Segregacja śmieci działa na pewnych zasadach, które każdy musi przestrzegać. Do niebieskiego pojemnika, można wrzucać również gazety oraz czasopisma, papier pakowy, czy też worki papierowe oraz wszelkiego rodzaju ulotki. Pojemnik lub worek w tym kolorze jest przeznaczony na odpady z papieru, niemniej jednak nie mogą być one mocno zabrudzone, dlatego warto o tym pamiętać.

Żółty pojemnik, czyli metale i tworzywa sztuczne

W żółtym pojemniku powinny znaleźć się wszystkie metale oraz tworzywa sztuczne. A są nimi między innymi zakrętki, garnki, kartony po napojach, folia spożywcza i aluminiowa, reklamówki, nakrętki od słoików, a także zgniecione plastikowe butelki. Warto tutaj podkreślić to, że tego typu odpadów nie trzeba myć przed segregacją, tylko wrzucić do pojemnika zaraz po użyciu.

Jeśli, jednak chodzi o śmieci, których nie można umieszczać w żółtym pojemniku to są to przede wszystkim zabawki, opakowania po lekarstwach, sprzęty AGD, części samochodowe oraz  plastikowe butelki po oleju. Segregując swoje odpady w domu trzeba szczególnie uważać, aby umieścić je w odpowiednich pojemnikach. Osoby, które mają z tym problem powinny się dokładnie doinformować, aby ich śmieci zawsze trafiały we właściwe miejsce.


Segregacja szkła – zielony pojemnik

Zielony pojemnik jest przeznaczony do szkła, niemniej jednak nie można w nim umieszczać wszystkich wyrobów z tego materiału. Bowiem jest w nim miejsce tylko dla słoików, szklanych butelek, a także opakowań kosmetycznych i po lekach. Nie można do niego wrzucać żarówek, luster, ceramiki, reflektorów, naczyń żaroodpornych, a także szkieł z okularów.

Brązowy pojemnik – segregacja bioodpadów

Otóż brązowy pojemnik służy do segregowania bioodpadów, dlatego można w nim umieszczać trawę, resztki po jedzeniu, skorupki po jajkach, fusy z kawy lub herbaty, a także trociny. Takie odpady, jak śmieci z odkurzacza, czy też mięso lub ryby nie powinny się w nim znajdować, dlatego nie wolno ich do niego wrzucać. W brązowym pojemniku tak samo, jak w żółtym, czy też zielonym nie można mieszać odpadów, dlatego trzeba zawsze uważać na to, co się w nim umieszcza.

Co  można wrzucać do czarnego pojemnika?

Czarny pojemnik jest po to, aby segregować w nim mieszane odpady, jednakże to nie oznacza, że można do niego wszystko wrzucać, gdyż tak wcale nie jest. Mogą się w nim znaleźć między innymi odpady higieniczne, zabrudzony papier, talerze, worki z odkurzacza, a także wszystkie bezpieczne śmieci, które nie nadają się do innych pojemników. Segregując odpady mieszane nie można do nich wrzucać baterii, akumulatorów oraz leków.

Jak segregować pozostałe śmieci?

Wiele osób segregując swoje śmieci ma problem z odpadami, które nie nadają się do żadnego pojemnika. A są nimi przede wszystkim dezodoranty, lakiery do włosów oraz antyperspiranty, które sprawiają niemałe problemy. Co, więc z nimi zrobić? Otóż nie wolno ich wrzucać do żółtego pojemnika, tylko oddać do zbiórki odpadów komunalnych, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania.

Tego typu odpady są dość niebezpieczne, dlatego trzeba z nimi rozsądnie postępować. Poprawna segregacja śmieci jest bardzo ważna tak, więc należy do niej podejść z pełną świadomością. Oddzielanie odpadów jest dość czasochłonne i wymaga pewnej wiedzy, niemniej jednak bardzo pomaga środowisku, które jest tak samo ważne dla ludzi, jak i zwierząt.

Zużyty sprzęt AGD – co z nim zrobić?

Ze zużytym sprzętem AGD nie jest tak łatwo, jak z wszystkimi innymi odpadami, gdyż jego wielkość nie pozwala na to, aby umieścić go w pojemniku, czy też wyrzucić do kosza. Tak, więc aby pozbyć się elektrośmieci, należy oddać je do punktu odbioru tego typu odpadów, który znajduje się na terenie każdej gminy. Oczywiście jest to całkowicie bezpłatne, dlatego nie trzeba się przejmować, że zostaną naliczone dodatkowe koszty.

Oczywiście bardzo często są też organizowane specjalne zbiórki zużytych sprzętów AGD, dzięki czemu bez problemu można oddać swoje elektrośmieci. Jeśli, jednak chodzi o odpady wielkogabarytowe, czyli meble lub wszelkie inne rzeczy to, aby się ich pozbyć, należy zgłosić to w urzędzie gminy. 

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Kryzys w budownictwie 2022 – liczba wniosków o kredyt hipoteczny najniższa w historii.

Początkiem obecnego roku NBP prognozowało spadek popytu w pierwszym półroczu na kredyty hipoteczne na poziomie 60 %. Początek drugiego półrocza przynosi jeszcze gorsze dane, jak informuje BIK w lipcu 2022 roku nastąpił spadek wartości kredytów hipotecznych aż o 72,9 % co jest najgorszym wynikiem w historii.

Jak pozbyć się much z domu?

Z całą pewnością, można powiedzieć, że muchy stanowią dość spory problem, gdyż są nie tylko bardzo uporczywe, ale i również stwarzają zagrożenie epidemiologiczne. Niestety wiosną oraz latem jest ich naprawdę mnóstwo, dlatego można je spotkać praktycznie wszędzie. Mimo, że nie gryzą to i tak ludzie za nimi nie przepadają, ponieważ w żaden sposób nie są pożyteczne, a wręcz przeciwnie. Muchy w domu to ogromny kłopot, dlatego każdy chce się ich, jak najszybciej pozbyć. Sposobów na walkę z tymi owadami jest naprawdę mnóstwo, dlatego warto je wykorzystać, aby wyeliminować je z domu. W tym przypadku, można zastosować naturalne sposoby, jak i również pułapki oraz specjalne preparaty, które charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością.

Jesienne porządki w ogrodzie, czyli o czym nie można zapomnieć?

Jesień to czas, w którym żaden ogrodnik niestety nie odpocznie, ponieważ prac w ogrodzie jest naprawdę mnóstwo. Poza czynnościami porządkowymi, czyli między innymi grabieniem liści i usunięciem resztek trawy, trzeba także zadbać o rośliny, które należy dobrze przygotować do zimy. Oczywiście konieczne będzie ich nawożenie nawozami sztucznymi lub naturalnymi, które pomogą im przetrwać niskie temperatury.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx