Fotowoltaika – jak nie oddawać energii z fotowoltaiki do sieci?

Oddawanie energii do sieci jest procesem, w którym przekazujesz dostawcy nadwyżki wyprodukowanego prądu. Jego unikanie może wiązać się z kilkoma korzyściami dla właściciela instalacji fotowoltaicznej. Jak nie oddawać energii z fotowoltaiki dla sieci i dlaczego nie warto tego robić? Oto nasze porady!


Unikanie oddawania prądu do sieci – korzyści

Produkowaną przez fotowoltaikę energię możesz na bieżąco zużywać do zasilania urządzeń w domu. W ten sposób nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów związanych z pracą urządzeń. Jeśli jednak system fotowoltaiczny wytwarza nadmiar energii, a Twój dom jej nie potrzebuje – prąd ten zostaje przekazany do sieci elektroenergetycznej. Możesz go ponownie wykorzystać, jednak podlega on odpowiednim rozliczeniom przez dostawcę.

Unikając oddawania prądu do sieci, możesz wykorzystać całą energię wyprodukowaną przez system fotowoltaiczny. Warto również wspomnieć, że takie działanie niesie za sobą korzyści także dla środowiska. Uniemożliwia emisję gazów cieplarnianych oraz innych szkodliwych substancji.

Jak uniknąć oddawania prądu do sieci?

Magazyn energii.

Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej opłacalnych sposobów na uniknięcie oddawania prądu do sieci jest zakup magazynu energii. Pozwala on na gromadzenie i przechowywanie prądu. Wykorzystasz go wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Magazyn energii zapewnia właścicielowi niezależność od sieci. Uchroni Cię nie tylko przed oddaniem nadwyżek, ale także przed ewentualnymi awariami i przerwami w dostawie prądu. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego magazynu energii lub poszukujesz firmy zajmującej się montaż tego typu systemów, zapoznaj się z firmą www.esoleo.pl.

Dostosowanie czasu pracy urządzeń.

Jeśli zależy Ci na uniknięciu oddawania nadwyżek energii do sieci, możesz zmienić swoje codzienne nawyki. Jeśli do tej pory tego nie robiłeś, zacznij korzystać z pralki, zmywarki oraz innych urządzeń w ciągu dnia. Dzięki temu będą one zasilane prądem wyprodukowanym przez fotowoltaikę. Wykorzystasz energię ze słońca, zamiast oddawać ją do sieci elektroenergetycznej.

Właściciele samochodów elektrycznych mogą zwiększyć autokonsumpcję energii również poprzez ładowanie pojazdów w ciągu dnia. Energia słoneczna jest wówczas bezpośrednio wykorzystywana do zasilania samochodu.

Zamień gaz na prąd.

Dobrym rozwiązaniem jest również zamiana gazu na prąd w miejscach, w których jest to możliwe. W szczególności chodzi tutaj o płyty grzewcze i piekarniki. Dzięki zasilaniu energią elektryczną są nie tylko bezpieczniejszym rozwiązaniem, ale dodatkowo pozwalają na zwiększenie autokonsumpcji.

Większą inwestycją, jednak równie opłacalną, może okazać się dla Ciebie ogrzewanie elektryczne. Autokonsumpcję zwiększysz także inwestując w pompę ciepła.

Jak wybrać odpowiedni magazyn energii?

Choć istnieje wiele sposobów na unikanie oddawania energii do sieci, najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest magazyn energii. Jednym z najpowszechniej stosowanych obecnie magazynów jest akumulator litowo-jonowy.

Jeśli posiadasz magazyn energii, wszystkie nadwyżki produkowanego prądu zostają przekazane właśnie do niego. Należy jednak pamiętać, że każdy magazyn energii posiada określoną pojemność. Powinna być dopasowana do mocy paneli fotowoltaicznych. Zaleca się, by pojemność magazynu wynosiła co najmniej 1,5 mocy fotowoltaiki. Przykładowo, dla instalacji o mocy 5 kWp sprawdzi się magazyn energii o pojemności co najmniej 7,5 kWh.

Kolejnym, równie istotnym parametrem jest moc magazynu energii. Jest wyrażana w kilowatach oraz informuje o tym, z jaką mocą można ładować i rozładowywać akumulator.

Co możesz zyskać, kupując odpowiedni magazyn energii? Oto najważniejsze korzyści:

  • niezależność energetyczna,
  • możliwość maksymalnego wykorzystania wyprodukowanej energii,
  • ograniczenie ewentualnych skutków spowodowanych przeciążeniami sieci,
  • brak przerw w dostawie prądu.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do śledzenia naszych wpisów, aby nie pominąć żadnego nowego w wiadomościach Google tutaj.

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Fototapety kwiaty – Floralny przewrót w Twoim zakątku!

Czy marzysz o wnętrzu pełnym ciepła, barw i energii? Fototapety kwiatowe od Tapeko mogą zupełnie odmienić Twoje mieszkanie! Od egzotycznych motywów po sielankowe polne kwiaty, każdy znajdzie coś dla siebie. Przekonaj się, jak kwiatowe akcenty na ścianach mogą podnieść Twój nastrój, wprowadzić harmonię i wyrazistość do każdego zakątka. Gotowi na małą rewolucję w dekoracji? Poznaj 7 wyjątkowych wzorów, które przeniosą Twoje wnętrze na nowy poziom piękna i stylu!

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego.

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego to kluczowy krok, który wpływa na efektywność energetyczną i komfort użytkowania. W artykule znajdziesz szczegółowe omówienie różnych systemów grzewczych, takich jak pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe oraz rekuperacja z nagrzewnicą. Dowiedz się, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię i jak wybrać najbardziej ekologiczny oraz opłacalny system ogrzewania.

Ruszyły kontrole źródeł ciepła: Straż miejska dopytuje o wiek kotła.

Kontrole źródeł ciepła w Polsce są na porządku dziennym, a straż miejska nakłada wysokie mandaty za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ogrzewania. Sprawdza się wiek kotła, jego klasę oraz rodzaj stosowanego paliwa. Szczególnie surowo traktowane są kotły pozaklasowe, tzw. "kopciuchy". Dowiedz się, jakie konsekwencje grożą za używanie nieekologicznych urządzeń i dlaczego wzmożone kontrole są konieczne dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx