Właściciele własnych instalacji fotowoltaicznych w związku z ostatnimi opadami śniegu martwią się o wydajność swoich instalacji produkujących prąd, nasuwa się pytanie czy ich obawy są słuszne. Czy zalegający śnieg na ogniwach fotowoltaicznych przyczynia się do znacznego spadku ich wydajności a co za tym idzie dużo mniejszej produkcji własnego prądu?
Położenie geograficzne naszego kraju sprawia iż liczba dni z zalegającym śniegiem w zależności od rejonu wynoszą od 20 kilku dni na zachodzie kraju czyli województwa pomorskie, zachodnio-pomorskie, lubuskie poprzez 50-kilka dni na obszarze centralnej Polski czyli dla województw wielkopolskiego, mazowieckiego czy łódzkiego do ponad 100 dni na wschodzi i południu kraju czyli w województwach takich jak podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie czy nawet śląskie. Jak wynika z danych weatheronline ( https://www.weatheronline.pl/weather/maps/city?FMM=1&FYY=2000&LMM=12&LYY=2020&WMO=12375&CONT=plpl®ION=0001&LAND=PL&ART=SNT&R=0&NOREGION=0&LEVEL=162&LANG=pl&MOD=tab) uśrednione wartości za okres od stycznia 2000 do grudnia 2020 wynoszą 91,9 dni z pokrywa śnieżna ( należy tylko pamiętać iż te dane uwzględniają tereny podgórskie oraz górzyste gdzie śnieg może zalegać od października aż do kwietnia bądź maja). W ostatnich latach odnotowujemy jednak wyraźną tendencję ocieplania się naszego lokalnego klimatu w związku z czym dni z pokrywą śnieżną jest kilka bądź kilkanaście w skali roku co nie oznacza iż tendencja ta ma charakter stały w związku z czym przy planowaniu naszej inwestycji należało by uwzględniać szerszy horyzont czasowy.
Wpływ pokrywy śnieżnej na wydajność paneli fotowoltaicznych.
Jak wykazują badania R. W. Andrews, A. Pollard i J. M. Pearce opublikowane w dokumencie pod tytułem The Effects of Snowfall on Solar Photovoltaic Performance ( pełna treść opracowania dostępna pod adresem https://www.researchgate.net/publication/236014285_The_Effects_of_Snowfall_on_Solar_Photovoltaic_Performance ) przeciętny spadek wynosił od 1 % do 3,5 %. Podczas tego eksperymentu przebadano min. 70 modułów położonych na terenie Kanady a znajdujących się w strefie zwiększonych opadów śniegu, warto również nadmienić iż badane moduły te nachylone były w przedziale od 10 do 60 °. Badanie to potwierdziło iż zaleganie śniegu na powierzchni paneli fotowoltaicznych zależy od warunków pogodowych takich jak temperatura, prędkość wiatru czy wilgotność powietrza oraz właściwości samego panela fotowoltaicznego czyli np. poziomu hydrofobowości czy nawet kąta nachylenia samego panela.
Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne?
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych można dokonać pod warunkiem iż nie uszkodzimy ich powłoki oraz nie zrobimy sobie sami przy tym krzywdy np. spadając ze stromego dachu. Należy pamiętać iż niewielka ilość śniegu nie ma znacznego wpływu na ich wydajność, a jak potwierdzają badania dopiero warstwa śniegu o grubości około 2 cm zmniejsza o około 80% przepuszczalność promieniowania słonecznego do wnętrza panelu fotowoltaicznego, a przy warstwie 10 cm przepuszczalność obniża się już do minimum powodując zanik produkcji prądu.
Czyli wychodzi na to że nie warto odśnieżać paneli fotowoltaicznych
Szkoda roboty by zaoszczędzić parę złotych
Dla tych kilku dni w roku szkoda zdrowia by to odśnieżać
Fakt może zimą są panele mniej wydajne, ale i tak się opłaca, sam mami cieszę sie ze mogę być niezależny od innych dostawców. Tym bardziej ze Edison energia, która montowała mi instalację, dysponuje naprawdę nowoczesnymi i wydajnymi panelami. Wiec to był dobry wybór.
Szkoda zawracać sobie tym głowę dla kilku dni w roku
Jak mawia klasyk szkoda gówno pracy na to