Świadectwo energetyczne – nowy obowiązek dla właścicieli budynków.

Świadectwo energetyczne do tej pory wydawane było właścicielom nieruchomości powstałym po 2009 roku jednak już wkrótce dokument ten będzie wymagany dla każdego budynku za sprawą zmiany ustawy. Sprawdźmy więc co to jest świadectwo energetyczne, ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku oraz czy będą nam grozić kary za nie posiadanie certyfikatu energetycznego?

Co to jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne to mówiąc inaczej certyfikat bądź paszport energetyczny czyli charakterystyka energetyczna budynku. W dokumencie tym obliczone jest zapotrzebowanie budynku na energię, która jest niezbędna do ogrzania domu, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz jego oświetlenia.

Świadectwo energetyczne określa wartość rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotnąEP i energię końcowąEK, wyliczenia te podane są kWh/m²/rok. W certyfikacie energetycznym znajdziemy również informację ile CO2 (dwutlenku węgla) wyemituje nasz budynek oraz jak dużo tej energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych takich jak np. pompa ciepła.

Jak wygląda świadectwo energetyczne budynku?

Przykładowe świadectwo energetyczne budynku.
Przykładowe świadectwo energetyczne budynku.

Kto będzie musiał mieć świadectwo energetyczne budynku?

RZĄDOWY PROJEKT USTAWY O ZMIANIE USTAWY O CHARAKTERYSTYCE ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW (ZOSTAŁ W DNIU 10 PAŹDZIERNIKA PRZEDŁOŻONY PREZYDENTOWI DO PODPISU) „ZAKŁADA DOSTOSOWANIE POLSKIEGO PRAWA DO PRZEPISÓW UE W SPRAWIE CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW; ; NOWE ROZWIĄZANIA WYNIKAJĄ RÓWNIEŻ Z KONIECZNOŚCI POPRAWY SKUTECZNOŚCI OBECNEGO SYSTEMU OCENY EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW W POLSCE I POLEGAJĄ M.IN. NA WPROWADZENIU ZMIAN DOTYCZĄCYCH WYMAGAŃ ZWIĄZANYCH Z KONTROLĄ SYSTEMÓW OGRZEWANIA I SYSTEMÓW KLIMATYZACJI, ROZSZERZAJĄCYCH ZAKRES SYSTEMÓW O MOCY PONAD 70 KW OBJĘTYCH OBOWIĄZKIEM KONTROLI, UMOŻLIWIENIU POWSZECHNEGO DOSTĘPU DO PODSTAWOWYCH INFORMACJI ZAWARTYCH W ŚWIADECTWACH CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ GROMADZONYCH W CENTRALNYM REJESTRZE CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW, WPROWADZENIU OBOWIĄZKU DOŁĄCZENIA PRZEZ INWESTORÓW (W TYM DEWELOPERÓW I INWESTORÓW INDYWIDUALNYCH) ŚWIADECTWA CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW DO ZAWIADOMIENIA O ZAKOŃCZENIU BUDOWY LUB WNIOSKU O UDZIELENIE POZWOLENIA NA UŻYTKOWANIE ORAZ WPROWADZENIA OBOWIĄZKU MONTAŻU W OKREŚLONYCH BUDYNKACH SYSTEMÓW AUTOMATYKI I STEROWANIA, ZGODNIE Z PRZEPISAMI UNIJNYMI.” (PEŁNY TEKST CYTOWANEJ USTAWY DOSTĘPNY TUTAJ.)

Reasumując; powyższa ustawa wprowadza obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla każdego budynku (zarówno jedno jak i wiele rodzinnych) z wyjątkiem lokali o powierzchni poniżej 50m² oraz budynków przeznaczonych do realizacji celów religijnych.

Warto również w tym miejscu nadmienić iż obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego dotyczyć będzie właścicieli, którzy posiadają mieszkania w ramach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne kosztuje dzisiaj (2022) średnio około 300 zł, z naszych szacunków wynika iż ze względu na znaczne zwiększenie popytu ceny będą w przyszłym roku tj. 2023 będą kształtować się na poziomie około 500 zł. Powyższe wyceny dotyczą budynku jednorodzinnego o powierzchni zabudowy 150m2 zasilanego jednym źródłem ciepła , w przypadku budynków wielorodzinnych bądź posiadających wiele źródeł ciepła podane ceny będą znacznie wyższe.

Kto robi świadectwo energetyczne budynku?

Zgodnie z prawem budowlanym świadectwo energetyczne może sporządzić osoba która ukończyła studia wyższe zakończone uzyskaniem tytułu inżyniera, inżyniera architekta, inżyniera architekta krajobrazu, inżyniera pożarnictwa, magistra inżyniera architekta, magistra inżyniera architekta krajobrazu, magistra inżyniera pożarnictwa albo magistra inżyniera (liczą się także studia podyplomowe związane z charakterystyką energetyczną budynków, wykonywaniem audytów energetycznych, budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami) posiadająca uprawnienia budowlane wynikające z ustawy o prawie budowlanym art. 14ust.1 oraz dodatkowo nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo: (przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwa skarbowe.)

Ile ważne jest świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo energetyczne ważne jest 10 lat pod warunkiem iż w między czasie nie nastąpiły zmiany które wpływają na zużycie energii np. wymiana okien.

Jakie są kary za brak świadectwa energetycznego?

Za brak świadectwa energetycznego ma grozić kara do kilku tysięcy złotych (na chwilę obecną nie ma podanej górnej granicy grzywny), co istotne sporządzenie świadectwa energetycznego niezgodnie z ustawowymi wymaganiami również będzie podlegało karze grzywny.

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

5 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza

Kolejna nikomu nie potrzebna papierologia

Franek

Po pierwsze urzędnicy muszą poczuć się że są potrzebni a po drugie znajomy zajączka też musi na tym zarobić

Sknera

Kiedy przestanie się doić ludzi którzy chcą sobie wybudować dom jak nie opłata za to to za tamto. To nie są dojne krowy czemu tego ktoś nie może zrozumieć

Greta

Świadectwo energetyczne jest potrzebne i to bardzo będziemy dzięki temu wiedzieć jakie zostawiamy ślad węglowy a to z kolei przyczyni się do polepszenia świata w którym żyjemy

Zuzanna

Idź stąd eko terrorystko to tak jak z waszymi samochodami na prąd w których wyprodukowanie a później trzeba eksploatacja kosztuje dużo więcej niż takiego samego samochodu spalinowego

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakie są zalety rekuperacji?

Rekuperacja to system wentylacji, który umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i jednocześnie poprawić jakość powietrza wewnętrznego. W tym artykule omówimy dokładnie, jakie są zalety rekuperacji i dlaczego warto zainwestować w ten system.

Czy rekuperacja to samo co wentylacja mechaniczna?

W dzisiejszych czasach kwestie związane z ochroną środowiska są niezwykle ważne, a także coraz bardziej popularne. Jednym z aspektów, których nie można pominąć w nowoczesnych budynkach, jest właściwa wentylacja. Odpowiednie nawiewy i wywiewy powietrza mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. W dzisiejszym artykule poruszymy temat rekuperacji oraz wentylacji mechanicznej i wyjaśnimy, czym się różnią oraz które rozwiązanie jest lepsze.

Zasada działania GPWC – gruntowego powietrznego wymiennika ciepła.

GPWC to skrót od gruntowego powietrznego wymiennika ciepła, który jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach. Jest to innowacyjna technologia, która umożliwia efektywne wykorzystanie energii z ziemi, by zapewnić ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń w sposób przyjazny dla środowiska. W niniejszym artykule przedstawimy zasadę działania GPWC i omówimy korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie tego rozwiązania.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
5
0
Zostaw komentarzx