Świadectwo energetyczne – nowy obowiązek dla właścicieli budynków.

Świadectwo energetyczne do tej pory wydawane było właścicielom nieruchomości powstałym po 2009 roku jednak już wkrótce dokument ten będzie wymagany dla każdego budynku za sprawą zmiany ustawy. Sprawdźmy więc co to jest świadectwo energetyczne, ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku oraz czy będą nam grozić kary za nie posiadanie certyfikatu energetycznego?

Co to jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne to mówiąc inaczej certyfikat bądź paszport energetyczny czyli charakterystyka energetyczna budynku. W dokumencie tym obliczone jest zapotrzebowanie budynku na energię, która jest niezbędna do ogrzania domu, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz jego oświetlenia.

Świadectwo energetyczne określa wartość rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotnąEP i energię końcowąEK, wyliczenia te podane są kWh/m²/rok. W certyfikacie energetycznym znajdziemy również informację ile CO2 (dwutlenku węgla) wyemituje nasz budynek oraz jak dużo tej energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych takich jak np. pompa ciepła.

Jak wygląda świadectwo energetyczne budynku?

Przykładowe świadectwo energetyczne budynku.
Przykładowe świadectwo energetyczne budynku.

Kto będzie musiał mieć świadectwo energetyczne budynku?

RZĄDOWY PROJEKT USTAWY O ZMIANIE USTAWY O CHARAKTERYSTYCE ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW (ZOSTAŁ W DNIU 10 PAŹDZIERNIKA PRZEDŁOŻONY PREZYDENTOWI DO PODPISU) „ZAKŁADA DOSTOSOWANIE POLSKIEGO PRAWA DO PRZEPISÓW UE W SPRAWIE CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW; ; NOWE ROZWIĄZANIA WYNIKAJĄ RÓWNIEŻ Z KONIECZNOŚCI POPRAWY SKUTECZNOŚCI OBECNEGO SYSTEMU OCENY EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW W POLSCE I POLEGAJĄ M.IN. NA WPROWADZENIU ZMIAN DOTYCZĄCYCH WYMAGAŃ ZWIĄZANYCH Z KONTROLĄ SYSTEMÓW OGRZEWANIA I SYSTEMÓW KLIMATYZACJI, ROZSZERZAJĄCYCH ZAKRES SYSTEMÓW O MOCY PONAD 70 KW OBJĘTYCH OBOWIĄZKIEM KONTROLI, UMOŻLIWIENIU POWSZECHNEGO DOSTĘPU DO PODSTAWOWYCH INFORMACJI ZAWARTYCH W ŚWIADECTWACH CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ GROMADZONYCH W CENTRALNYM REJESTRZE CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW, WPROWADZENIU OBOWIĄZKU DOŁĄCZENIA PRZEZ INWESTORÓW (W TYM DEWELOPERÓW I INWESTORÓW INDYWIDUALNYCH) ŚWIADECTWA CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW DO ZAWIADOMIENIA O ZAKOŃCZENIU BUDOWY LUB WNIOSKU O UDZIELENIE POZWOLENIA NA UŻYTKOWANIE ORAZ WPROWADZENIA OBOWIĄZKU MONTAŻU W OKREŚLONYCH BUDYNKACH SYSTEMÓW AUTOMATYKI I STEROWANIA, ZGODNIE Z PRZEPISAMI UNIJNYMI.” (PEŁNY TEKST CYTOWANEJ USTAWY DOSTĘPNY TUTAJ.)

Reasumując; powyższa ustawa wprowadza obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla każdego budynku (zarówno jedno jak i wiele rodzinnych) z wyjątkiem lokali o powierzchni poniżej 50m² oraz budynków przeznaczonych do realizacji celów religijnych.

Warto również w tym miejscu nadmienić iż obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego dotyczyć będzie właścicieli, którzy posiadają mieszkania w ramach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne kosztuje dzisiaj (2022) średnio około 300 zł, z naszych szacunków wynika iż ze względu na znaczne zwiększenie popytu ceny będą w przyszłym roku tj. 2023 będą kształtować się na poziomie około 500 zł. Powyższe wyceny dotyczą budynku jednorodzinnego o powierzchni zabudowy 150m2 zasilanego jednym źródłem ciepła , w przypadku budynków wielorodzinnych bądź posiadających wiele źródeł ciepła podane ceny będą znacznie wyższe.

Kto robi świadectwo energetyczne budynku?

Zgodnie z prawem budowlanym świadectwo energetyczne może sporządzić osoba która ukończyła studia wyższe zakończone uzyskaniem tytułu inżyniera, inżyniera architekta, inżyniera architekta krajobrazu, inżyniera pożarnictwa, magistra inżyniera architekta, magistra inżyniera architekta krajobrazu, magistra inżyniera pożarnictwa albo magistra inżyniera (liczą się także studia podyplomowe związane z charakterystyką energetyczną budynków, wykonywaniem audytów energetycznych, budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami) posiadająca uprawnienia budowlane wynikające z ustawy o prawie budowlanym art. 14ust.1 oraz dodatkowo nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo: (przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwa skarbowe.)

Ile ważne jest świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo energetyczne ważne jest 10 lat pod warunkiem iż w między czasie nie nastąpiły zmiany które wpływają na zużycie energii np. wymiana okien.

Jakie są kary za brak świadectwa energetycznego?

Za brak świadectwa energetycznego ma grozić kara do kilku tysięcy złotych (na chwilę obecną nie ma podanej górnej granicy grzywny), co istotne sporządzenie świadectwa energetycznego niezgodnie z ustawowymi wymaganiami również będzie podlegało karze grzywny.

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

5 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza

Kolejna nikomu nie potrzebna papierologia

Franek

Po pierwsze urzędnicy muszą poczuć się że są potrzebni a po drugie znajomy zajączka też musi na tym zarobić

Sknera

Kiedy przestanie się doić ludzi którzy chcą sobie wybudować dom jak nie opłata za to to za tamto. To nie są dojne krowy czemu tego ktoś nie może zrozumieć

Greta

Świadectwo energetyczne jest potrzebne i to bardzo będziemy dzięki temu wiedzieć jakie zostawiamy ślad węglowy a to z kolei przyczyni się do polepszenia świata w którym żyjemy

Zuzanna

Idź stąd eko terrorystko to tak jak z waszymi samochodami na prąd w których wyprodukowanie a później trzeba eksploatacja kosztuje dużo więcej niż takiego samego samochodu spalinowego

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Najlepsze miejsce dla borówki amerykańskiej?

Odkryj najlepsze miejsce dla borówki amerykańskiej w Polsce. Czy to Pomorze, Mazury, czy Podkarpacie - każdy region ma coś wyjątkowego do zaoferowania. Dowiedz się, jakie warunki są kluczowe dla obfitych zbiorów i jak przygotować idealne środowisko dla tych smacznych owoców. Poznaj sekrety udanej uprawy i ciesz się zdrowymi, soczystymi borówkami prosto z Twojego ogrodu.

Pielęgnacja Hortensji po zimie.

Odkryj sekrety efektywnej pielęgnacji hortensji po zimie, aby zapewnić sobie ogród pełen barwnych kwiatostanów tej niezwykłej rośliny. W naszym szczegółowym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące przycinania, nawożenia oraz odpowiedniego nawadniania hortensji, które pozwolą Ci cieszyć się ich obfitym kwitnieniem. Dowiedz się, jak przygotować hortensje do sezonu i spraw, aby stały się one dumą Twojego ogrodu.

Alarmujący skok odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej.

Polski sektor energetyczny zmaga się z bezprecedensowym wzrostem odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej, osiągając w 2022 r. niemal 90% wzrost. Prezes URE, Rafał Gawin, zwraca uwagę na konieczność pilnych działań modernizacyjnych i inwestycyjnych, by sprostać wyzwaniom technicznym i ekonomicznym oraz zapewnić stabilność i rozwój energetyczny kraju w kontekście rosnących wymagań i oczekiwań.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
5
0
Zostaw komentarzx