Co to jest rekuperacja ?

W ostatnim czasie prawie każdy nowo budowany dom posiada rekuperację, praktycznie w tej chwili już na etapie projektu nie pada pytanie czy w ogóle montować rekuperator a jedynie na jakiego producenta systemów rekuperacji się zdecydować. Spróbujemy zatem odpowiedzieć na pytanie co to jest rekuperacja oraz na co zwrócić uwagę wybierając ten system wentylacyjny do naszego domu.


Co to jest rekuperacja ?

Jeżeli jedno słowo miało by zdefiniować pojęcie rekuperacja to było by to słowo odzysk energii (z łac. recuperatio czyli odzyskiwanie energii). Warto również nadmienić iż słowo rekuperacja nie zostało specjalnie stworzone dla branży budowlanej, znane było dużo wcześniej chociażby w branży samochodowej jako odzyskiwanie energii termicznej gazów wylotowych (odpadkowych) i spalin w celu dalszego jej wykorzystania https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperacja. Wracając jednak do znaczenia słowa tego słowa w branży budowlanej, rekuperacja oznacza system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Czym różni się rekuperacja od tradycyjnego systemu wentylacyjnego?

W tradycyjnym systemie wentylacji wietrzenie naszego domu bądź mieszkania odbywa się za pomocą kominów wentylacyjnych, różnego rodzajów nawiewników okiennych a niekiedy nawet poprzez nieszczelne drzwi i okna. Ten rodzaj wentylowania pomieszczeń gwarantuje nam co prawda ich prawidłową wentylację jednak skutkuje dużymi stratami ciepła gdyż np. poprzez kratkę wentylacyjną nawiewane jest zimne bądź mroźne powietrze które musimy ogrzać, następnie to ogrzane powietrze jest wypierane przez świeżo nawiewane ( znowu zimne lub mroźne powietrze z zewnątrz ) i tak w koło by zapewnić odpowiednią wentylację wewnątrz budynku.

W rekuperacji została wyeliminowana największa wada związana z wentylacją a mianowicie zimne lub mroźne powietrze które jest za pomocą czerpni pobierane z zewnątrz budynku jest w rekuperatorze a dokładniej mówiąc w jego wymienniku ogrzane przez ciepłe powietrze (zużyte) które jest wyrzucane z budynku przy pomocy tzw. wyrzutni.

Należy jeszcze tylko nadmienić iż powietrze świeże oraz zużyte wewnątrz rekuperatora nie mieszają się co gwarantuje wysoką jakość powietrza wykorzystanego do wentylacji.

Ile kosztuje rekuperacja ?

Na cenę systemu rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej składa się:

  • rekuperator – tutaj ceny nowych urządzeń ( dla domu o powierzchni 150 m2 ) wahają się od 5000 zł do nawet 15 000zł
  • system dystrybucji powietrza np. kanały, anemostaty itp. dla domu o podobnej powierzchni oscylują w granicach od 2000 zł do przeszło 5000 zł
  • systemy wspomagające grzanie lub chłodzenie – te urządzenia będą również stosunkowo drogie ( pomijamy tutaj najtańsze nagrzewnice montowane na kanele czerpni ) i aby móc aktywnie chłodzić musimy przygotować się na kolejne kilka tysięcy złotych.

Czy zatem nie prościej / taniej uszczelnić dom niż wydawać pieniądze na zakup i montaż rekuperacji?

Zdecydowanie nie ponieważ w domu pozbawionym jakiejkolwiek wentylacji będzie rozwijał się grzyb lub pleśń która ma katastrofalny wpływ na zdrowie domowników a samo usunięcie pleśni o czym pisaliśmy tutaj jest bardzo trudnym zadaniem, więc jeżeli nie będziemy decydować się na montaż rekuperacji musimy zapewnić wentylacje pomieszczeń w tradycyjny sposób.

Różnice pomiędzy rekuperacja a tradycyjną wentylacją?

RekuperacjaTradycyjna wentylacja
Wymienia zużyte powietrze na świeże+
Oszczędza na kosztach ogrzewania budynku+
Oczyszcza powietrze w pomieszczeniach+
Filtruje powietrze w pomieszczeniach+
Działa prawidłowo przy otwartych oknach++
Konieczność wykonywania przeglądów serwisowych+
Działa automatycznie+
Działa niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych+
Można regulować jej intensywność+
Wymaga budowy kominów wentylacyjnych+
Tańsze rozwiązanie+
Różnice pomiędzy rekuperacja a tradycyjną wentylacją?

Zapraszamy do śledzenia naszego kanału w wiadomościach Google – https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMOirrgsw9bbGAw

10 KOMENTARZE

5 2 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Renata

Co sądzicie o Gruntowych wymiennikach ciepła podłączonych do rekuperacji ?

Giza

Prawidłowo wykonany wymiennik gruntowy pozwala na znaczne obniżenie rachunków za rekuperację ( nie załączamy grzałek w rekuperatorze)

Last edited 2 lat temu by Giza
Staszek

Jaki rekuperator polecacie tak do 15 000 zł

Gaga

W taki budżecie to spokojnie kupisz Zendera, mam taki rekuperator u siebie po prostu rewelacja. Można sterować nim ze smartfona za pomocą aplikacji pobranej ze sklepu Google

Iga

Polecam rekuperator Vasco

Jadwiga

Nie wyobrażam sobie wybudowania nowoczesnego energooszczędnego domu i nie zamontowania tam wentylacji mechanicznej przecież taka zwykła tradycyjna grawitacyjna wychładza tylko pomieszczenia i trzeba dużo więcej grzać a co za tym idzie zwiększają nam się mocno koszty ogrzewania takiego domu co przy dzisiejszych cenach gazu czy prądu ma bardzo duże znaczenie

Ju z ek

Dostałem kilka ofert na wykonanie rekuperacji i mam w związku z tym pytaniem czy Aeris i Zehnder to ten sam producent? Spotkałem się z taką opinią na Facebooku Proszę o pomoc

Instalator

Tak to jedne i te same urządzenia różnią się tylko naklejką na obudowie. PS Zapraszam do kontaktu mogę wykonać taką instalację

Franek

Co sądzicie o firmie rekuperatory.pl, dostalismy wlas ie od nich ofertę na montaż instalacji rekuperacji

Galileusz

Mają strasznie zawyżone ceny, moim zdaniem nie warto

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Fototapety kwiaty – Floralny przewrót w Twoim zakątku!

Czy marzysz o wnętrzu pełnym ciepła, barw i energii? Fototapety kwiatowe od Tapeko mogą zupełnie odmienić Twoje mieszkanie! Od egzotycznych motywów po sielankowe polne kwiaty, każdy znajdzie coś dla siebie. Przekonaj się, jak kwiatowe akcenty na ścianach mogą podnieść Twój nastrój, wprowadzić harmonię i wyrazistość do każdego zakątka. Gotowi na małą rewolucję w dekoracji? Poznaj 7 wyjątkowych wzorów, które przeniosą Twoje wnętrze na nowy poziom piękna i stylu!

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego.

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego to kluczowy krok, który wpływa na efektywność energetyczną i komfort użytkowania. W artykule znajdziesz szczegółowe omówienie różnych systemów grzewczych, takich jak pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe oraz rekuperacja z nagrzewnicą. Dowiedz się, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię i jak wybrać najbardziej ekologiczny oraz opłacalny system ogrzewania.

Ruszyły kontrole źródeł ciepła: Straż miejska dopytuje o wiek kotła.

Kontrole źródeł ciepła w Polsce są na porządku dziennym, a straż miejska nakłada wysokie mandaty za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ogrzewania. Sprawdza się wiek kotła, jego klasę oraz rodzaj stosowanego paliwa. Szczególnie surowo traktowane są kotły pozaklasowe, tzw. "kopciuchy". Dowiedz się, jakie konsekwencje grożą za używanie nieekologicznych urządzeń i dlaczego wzmożone kontrole są konieczne dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
10
0
Zostaw komentarzx