Od czego rozpocząć budowę domu.

Zakup działki budowlanej to dopiero preludium do całego procesu jakim jest budowa domu, w naszym bieżącym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie od czego rozpocząć budowę domu, jakie formalności przed rozpoczęciem budowy należy dopełnić przed przysłowiowym wbiciem pierwszej łopaty pod budowę domu na naszej działce.

Od czego rozpocząć budowę domu po pierwsze działka budowlana

Pierwszym krokiem do budowy naszego domu powinna być ( jeszcze przed zakupem) analiza działki na której chcemy postawić dom, zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego lub wydanymi warunkami zabudowy dostarczy nam cennych informacji na temat domu jaki możemy wybudować a mianowicie linii samej zabudowy, kubatury budynku, wysokości budynku czy też specyfice dachu.

Dopiero na podstawie tych danych powinniśmy rozpocząć proces wyboru projektu domu, nie ma przecież najmniejszego sensu wybrać projekt który na danej działce nie będzie możliwy do wybudowania. Co również istotne, jeżeli nasza zakupiona ( lub planowana do zakupu) działka nie została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego to musimy ubiegać się o wydanie warunków zabudowy.

Projekt budowy domu

Drugim krokiem poczynionym w procesie budowy domu będzie wybór odpowiedniego projektu domu. Tutaj z pomocą przychodzi nam internet oraz największa wyszukiwarka Google, wystarczy w pasku wyszukiwania wpisać frazę projekt budowy domu lub po prostu kliknąć w link https://www.google.com/search?q=projekt+budowy+domu&oq=projekt+budowy+domu i naszym oczom ukazują się tysiące propozycji. Następnie przechodząc już do konkretnej strony www z projektami domów wystarczy za pomocą filtrów ( np. powierzchnia domu, liczba kondygnacji, rodzaju dachu itp. wybrać dom który zarówno będzie się nam podobał jak i spełniał wymagania postawione w wydanych warunkach zabudowy.

Jeżeli jednak nie znajdziemy w sieci domu który spełniłby nasze oczekiwania to możemy zlecić w biurze projektowym zaprojektowanie naszego wymarzonego domu, Osobą odpowiedzialna za projekt będzie architekt a koszty z tym związane zostały opublikowane we wpisie https://remont.biz.pl/projekty-domow/ile-kosztuje-indywidualny-projekt-domu/.

Zgłoszenie zamiaru budowy

Ostatnia nowelizacja prawa budowlanego (https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/nowelizacja-prawa-budowlanego) sprawiła iż nie musimy już ubiegać się o pozwolenie na budowę. Na chwilę obecną (2022.03) wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy, oczywiście pod warunkiem iż obszar oddziaływania nie wykracza poza granice samej działki. Co istotne podczas samego procesu zgłaszania zamiaru budowy nie musimy przekładać decyzji o dostawie mediów takich przyłącze kanalizacji, wody, prądu, gazu czy dostępu do drogi (wszystkie te decyzje będą weryfikowane podczas oddania budynku do użytku).

Należy jeszcze pamiętać iż sama budowa domu może rozpocząć się po upływie 30 dni licząc od daty zgłoszenia zamiaru budowy domu. Jeżeli w czasie tych 30 dni nie otrzymamy pisma z urzędu to należy przyjąć iż lokalne władze udzieliły tzw. milczącej zgody. Na rozpoczęcie budowy mamy zaś 3 lata, jeżeli w tym terminie nie rozpoczniemy budowy to cały proces ze zgłoszeniem zamiaru budowy należy powtórzyć.

Rozpoczęcie budowy domu

Po uporaniu się z wyborem oraz zakupem działki, uporawszy się z wyborem odpowiedniego projektu domu oraz dokonaniu samego zgłoszenia możemy przejść do samej budowy a nasze prace rozpoczniemy od tzw. stanu zero. W naszym wpisie na temat prac prowadzonych na tym etapie, dowiesz się jakie prace należy przeprowadzić podczas tego etapu – zapraszamy do przeczytania naszego wpisu na ten temat https://sobir.pl/stan-zero-jaki-zakres-prac-obejmuje-ten-etap-budowy-domu/

Zapraszamy do śledzenia naszego kanału w wiadomościach Google – https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMOirrgsw9bbGAw

6 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek

Od zrobienia kosztorysu czy w ogóle będzie nas stać

Gaga

Ale taki kosztorys trzeba zrobić i dodać do niego na przykład 20% jego wartości później gdy coś wyskoczy po drodze spokojnie wystarczyło nam pieniędzy na takie rzeczy

Ula

Od popytania kogoś kto wybudował podobny dom ile go to kosztowało

Staszek

Przede wszystkim należy sobie postawić elementarne pytanie czy nas stać na budowę dopiero potem myśleć o ekipach czy tym jak wykończyć taki dom

Iza

Poczekałabym z tą decyzją o budowie domu ponieważ będzie na wiosnę dużo taniej niż obecnie

Bunia

Od zakupu całego kartonu w środkow uspokajających 😂🤣😂🤣

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Zbiorniki na deszczówkę w gospodarstwie domowym: ekologia i oszczędność w jednym.

Zbieranie deszczówki to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla każdego gospodarstwa domowego. Dzięki plastikowym zbiornikom można efektywnie gromadzić wodę opadową, oszczędzać pieniądze i chronić środowisko. W artykule omawiamy korzyści płynące z tego systemu, różne rodzaje zbiorników oraz ich zastosowania – od podlewania ogrodu, przez mycie samochodu, po nawadnianie. Poznaj także ofertę firmy UHPlast, która zapewnia trwałe i funkcjonalne zbiorniki dla Twojego domu.

Jak wybrać idealne łóżko tapicerowane? Przewodnik po modelach, wymiarach i funkcjach.

Poszukujesz idealnego łóżka tapicerowanego, które połączy komfort, funkcjonalność i niebanalny design? W naszym przewodniku dowiesz się, jak dobrać model dopasowany do Twoich potrzeb. Odkryj różnorodność tkanin, rozmiarów i dodatkowych funkcji, takich jak pojemniki na pościel czy wygodne zagłówki. Stwórz spójną aranżację sypialni i zainwestuj w zdrowy sen, wybierając łóżko, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Rury do ogrzewania podłogowego – kluczowy element nowoczesnych systemów grzewczych.

Rury do ogrzewania podłogowego są nieodzownym elementem każdego nowoczesnego systemu grzewczego. Dowiedz się, jakie rury najlepiej sprawdzą się w Twoim domu i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. W artykule znajdziesz również wskazówki dotyczące montażu oraz porady, jak uniknąć najczęstszych błędów. Zainwestuj w jakość, by cieszyć się efektywnym i niezawodnym systemem grzewczym przez lata!
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
6
0
Zostaw komentarzx