Pleśń – jak pozbyć się jej z domu ?

Pleśń to szkodnik, który nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także szkodzi zdrowiu. Najczęściej jest z nią problem jesienią oraz zimą. Ukrywa się ona pod tapetami i za meblami. Jest jednak sposób, aby pozbyć się jej raz na zawsze ze swojego domu.

Pleśń pojawia się w domu w wyniku zbyt dużej wilgotności. Sprzyjają jej niewłaściwe elementy konstrukcji, a także brak właściwej wentylacji pomieszczeń. Właśnie dlatego rozwija się ona zimą i jesienią. Chroniąc swój dom przed zimnem, wiele osób rzadko wietrzy pomieszczenia. W związku z tym, że występuje duża różnica temperatury między tym co na zewnątrz, a wewnątrz domu, w domu rozwija się wilgoć.

Wpływ pleśni na zdrowie

Pleśń nie dość, że nieładnie pachnie, to jeszcze podrażnia górne drogi oddechowe. Utrudnia przede wszystkim życie alergikom, a także sprzyja rozwojowi chorób nowotworowych. Pleśń oddziałuje także negatywnie na układ oddechowy, nerwowy oraz na skórę. Powoduje zmęczenie, bóle żołądka oraz głowy. Jest przyczyną kataru oraz zapalenia zatok. U osób przebywających w domu z pleśnią pojawia się także drętwienie rąk oraz nóg, a także problemy z utrzymaniem równowagi. Poważnymi dolegliwościami, jakie mogą pojawić się w efekcie działania pleśni są niewydolność nerek, a także problemy z płodnością u kobiet i mężczyzn.



Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko rozwijania się pleśni?

Pierwszym, co może pomóc w walce z pleśnią jest instalacja wywietrzników w oknach. Dzięki temu do pomieszczeń będzie mogło dochodzić świeże powietrze. Można również zdecydować się na wymianę okien na te z mikrowentylacją.

W bardzo zawilgoconych pomieszczeniach można również postawić niewielkie pochłaniacze wilgoci, które mają wymienne wkłady. Kosztują niewiele i starczają na długo.

Co robić, gdy grzyb już się pojawi?

Jeżeli grzyb pojawił się na ścianie, nie ma innej rady, jak pomalować ściany specjalnym preparatem grzybobójczym. Jest to bardzo agresywny środek, w którego składzie jest chlor. Po zaaplikowaniu takiej substancji, koniecznie trzeba porządnie wywietrzyć pomieszczenia. Następnie, gdy powierzchnia wyschnie, można pomalować ścianę już kolorową farbą.

Jeżeli chodzi o farbę, która sprawdzi się na ścianie, na której była już pleśń to najlepsza będzie farba dyspersyjna. Jest to farba z substancjami grzybobójczymi, która uniemożliwia rozwój pleśni na ścianach. Jeżeli jednak nie chcesz kupować znacznie droższej farby, wybierz farbę hydrofobową. Ma ona zdolność do wchłaniania wilgoci. Sprawdzi się ona najlepiej w kuchni oraz w łazience.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Fototapety kwiaty – Floralny przewrót w Twoim zakątku!

Czy marzysz o wnętrzu pełnym ciepła, barw i energii? Fototapety kwiatowe od Tapeko mogą zupełnie odmienić Twoje mieszkanie! Od egzotycznych motywów po sielankowe polne kwiaty, każdy znajdzie coś dla siebie. Przekonaj się, jak kwiatowe akcenty na ścianach mogą podnieść Twój nastrój, wprowadzić harmonię i wyrazistość do każdego zakątka. Gotowi na małą rewolucję w dekoracji? Poznaj 7 wyjątkowych wzorów, które przeniosą Twoje wnętrze na nowy poziom piękna i stylu!

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego.

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego to kluczowy krok, który wpływa na efektywność energetyczną i komfort użytkowania. W artykule znajdziesz szczegółowe omówienie różnych systemów grzewczych, takich jak pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe oraz rekuperacja z nagrzewnicą. Dowiedz się, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię i jak wybrać najbardziej ekologiczny oraz opłacalny system ogrzewania.

Ruszyły kontrole źródeł ciepła: Straż miejska dopytuje o wiek kotła.

Kontrole źródeł ciepła w Polsce są na porządku dziennym, a straż miejska nakłada wysokie mandaty za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ogrzewania. Sprawdza się wiek kotła, jego klasę oraz rodzaj stosowanego paliwa. Szczególnie surowo traktowane są kotły pozaklasowe, tzw. "kopciuchy". Dowiedz się, jakie konsekwencje grożą za używanie nieekologicznych urządzeń i dlaczego wzmożone kontrole są konieczne dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx