Jak zaoszczędzić na tradycyjnym ogrzewaniu ?

Sezonu grzewczego obawia się każdy posiadacz tradycyjnego systemu ogrzewania. Zima wcale nie musi jednak ogołacać Twojego portfela. Wystarczy zmienić kilka podstawowych nawyków, aby w kieszeni pozostało sporo pieniędzy.

Tradycyjne palenie w kominku czy w piecu polega na ułożeniu podpałki, drobnych części drewna, a w piecach węglowych, zasypanie całości węglem. Jest to podstawowy sposób rozpalania w piecach praktykowany od wielu lat. Czy jednak poprawny? Naszym zdaniem nie. Rozpalając materiał od dołu, wytwarzana w tym momencie duża ilość dymu powoduje osadzanie się zanieczyszczeń na ściankach przewodów kominowych i szybie pieca. Ciepło generowane w taki sposób, zamiast ogrzewać dom, ucieka w dużej ilości na zewnątrz, co powoduje duże straty. Aby temu zapobiec, warto zmienić sposób rozpalania na ten od góry. Oznacza to, że najgrubsze kawałki drewna, a także wszelkie ciężkie materiały układa się na dole, a najcieńsze na górze. I to właśnie na samym szczycie powinna znaleźć się rozpałka. Ułatwi to utrzymanie ognia na początkowym etapie rozpalania.

Materiały do rozpalania

Wybieraj takie materiały do palenia w swoim piecu, które są maksymalnie efektywne, a przy tym mało szkodliwe. Jeżeli chcesz palić w swoim piecu drewnem, wybieraj tylko sezonowe i odpowiednio suche. Najlepiej, gdy drewno ma wilgotność między 15 a 20%. Taki efekt można uzyskać, gdy drewno jest suszone minimum przez 2 lata na otwartym powietrzu.



Dopływ świeżego powietrza do pieca

Jeżeli chcesz szybko rozpalić w kominku czy w piecu, zapewnij odpowiedni dostęp świeżego powietrza do jego wnętrza. W tym celu można otworzyć maksymalnie wlot powietrza albo nie domykać drzwi do pieca. Dopiero, gdy drewno spali się całkowicie, a na dnie pozostaje gruba warstwa żwiru, można ograniczyć dopływ tlenu.

Zastosuj nową metodę palenia

Warto zmienić swoje stare nawyki, w celu uzyskania oszczędności, nadal korzystając z tradycyjnych metod palenia. Osoby, które nadal są nieprzekonane do palenia od góry, na pewno przekona to, że nowy system będzie w stanie wygenerować oszczędności na poziomie 30%, w porównaniu do poprzedniej metody. Oznacza to, że spora część pieniędzy po prostu zostanie w Twojej kieszeni.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Dom przyszłości – jakie technologie elektryczne zmieniają naszą codzienność?

Nowoczesne technologie elektryczne coraz śmielej wkraczają do naszych domów, zmieniając codzienność na bardziej komfortową i ekologiczną. W artykule „Dom przyszłości – jakie technologie elektryczne zmieniają naszą codzienność?” przyglądamy się innowacjom, takim jak inteligentne oświetlenie, smart gniazdka czy zaawansowane systemy zarządzania energią. Dzięki nim oszczędzamy prąd, zwiększamy bezpieczeństwo i dostosowujemy przestrzeń do swoich potrzeb. Sprawdź, jak hurtownie elektryczne wspierają te zmiany, oferując coraz bardziej zaawansowane rozwiązania dla domów przyszłości.

DUON – nowoczesne rozwiązania gazowe dla przemysłu i biznesu.

Gaz ziemny od DUON to jedno z najefektywniejszych i ekologicznych źródeł energii, które pomaga firmom sprostać wyzwaniom współczesnego rynku. Elastyczność w zakresie dostaw, profesjonalne doradztwo oraz nowoczesne technologie sprawiają, że DUON jest zaufanym partnerem przedsiębiorstw różnych branż, od przemysłu ciężkiego po usługi. Dzięki współpracy z DUON firmy mogą skutecznie obniżyć koszty energii i spełnić regulacje środowiskowe, jednocześnie dbając o ekologię i przyszłość biznesu.

Kompletny zestaw materiałów do instalacji podłogówki – co wybrać?

Planujesz montaż ogrzewania podłogowego? Aby system działał sprawnie i efektywnie, kluczowy jest odpowiedni dobór materiałów. W artykule "Kompletny zestaw materiałów do instalacji podłogówki – co wybrać?" znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci skompletować niezbędne elementy, takie jak rury grzewcze, izolacja termiczna czy kolektory. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze komponentów, aby zapewnić sobie komfort cieplny i oszczędność energii na lata.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx