Jak zaoszczędzić na tradycyjnym ogrzewaniu ?

Sezonu grzewczego obawia się każdy posiadacz tradycyjnego systemu ogrzewania. Zima wcale nie musi jednak ogołacać Twojego portfela. Wystarczy zmienić kilka podstawowych nawyków, aby w kieszeni pozostało sporo pieniędzy.

Tradycyjne palenie w kominku czy w piecu polega na ułożeniu podpałki, drobnych części drewna, a w piecach węglowych, zasypanie całości węglem. Jest to podstawowy sposób rozpalania w piecach praktykowany od wielu lat. Czy jednak poprawny? Naszym zdaniem nie. Rozpalając materiał od dołu, wytwarzana w tym momencie duża ilość dymu powoduje osadzanie się zanieczyszczeń na ściankach przewodów kominowych i szybie pieca. Ciepło generowane w taki sposób, zamiast ogrzewać dom, ucieka w dużej ilości na zewnątrz, co powoduje duże straty. Aby temu zapobiec, warto zmienić sposób rozpalania na ten od góry. Oznacza to, że najgrubsze kawałki drewna, a także wszelkie ciężkie materiały układa się na dole, a najcieńsze na górze. I to właśnie na samym szczycie powinna znaleźć się rozpałka. Ułatwi to utrzymanie ognia na początkowym etapie rozpalania.

Materiały do rozpalania

Wybieraj takie materiały do palenia w swoim piecu, które są maksymalnie efektywne, a przy tym mało szkodliwe. Jeżeli chcesz palić w swoim piecu drewnem, wybieraj tylko sezonowe i odpowiednio suche. Najlepiej, gdy drewno ma wilgotność między 15 a 20%. Taki efekt można uzyskać, gdy drewno jest suszone minimum przez 2 lata na otwartym powietrzu.



Dopływ świeżego powietrza do pieca

Jeżeli chcesz szybko rozpalić w kominku czy w piecu, zapewnij odpowiedni dostęp świeżego powietrza do jego wnętrza. W tym celu można otworzyć maksymalnie wlot powietrza albo nie domykać drzwi do pieca. Dopiero, gdy drewno spali się całkowicie, a na dnie pozostaje gruba warstwa żwiru, można ograniczyć dopływ tlenu.

Zastosuj nową metodę palenia

Warto zmienić swoje stare nawyki, w celu uzyskania oszczędności, nadal korzystając z tradycyjnych metod palenia. Osoby, które nadal są nieprzekonane do palenia od góry, na pewno przekona to, że nowy system będzie w stanie wygenerować oszczędności na poziomie 30%, w porównaniu do poprzedniej metody. Oznacza to, że spora część pieniędzy po prostu zostanie w Twojej kieszeni.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Zacienienie instalacji fotowoltaicznych czyli fotowoltaika w cieniu sąsiada.

Problem zacienienia instalacji fotowoltaicznych przez sąsiadujące budynki i drzewa zyskuje na znaczeniu w Polsce. W artykule omawiamy interpelację posłanki Agnieszki Hanajczyk do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w której proponuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które uwzględniałyby potrzeby instalacji fotowoltaicznych w kontekście dostępu do światła słonecznego. Czy zmiany w przepisach budowlanych są konieczne, aby wspierać rozwój energii odnawialnej?

Nowa taryfa za odprowadzanie deszczówki: Koniec darmowego odprowadzania wody deszczowej?

Ostatnie ulewy w Polsce skłoniły rząd i samorządy do rozważenia wprowadzenia nowej taryfy na odprowadzanie deszczówki. W artykule omawiamy, dlaczego zmiany w Prawie wodnym mogą być nieuniknione, aby Polska mogła korzystać z unijnych funduszy na budowę kanalizacji deszczowej. Czy to oznacza koniec darmowego odprowadzania wód opadowych? Sprawdź, jakie korzyści i wyzwania niosą za sobą planowane regulacje oraz jakie mogą być ich konsekwencje dla mieszkańców miast.

Reklama

Portal Sobir.pl to dynamiczne miejsce, które miesięcznie przyciąga ponad 40 000 unikalnych użytkowników (stan na sierpień 2024). Jako lider w branży budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz, Sobir.pl oferuje kompleksowe możliwości reklamowe, które pomogą Twojej marce zyskać większą widoczność w sieci. Dzięki wpisom sponsorowanym, lokowaniu produktu oraz reklamom display, masz szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwiększyć zainteresowanie Twoją ofertą. Skorzystaj z potencjału Sobir.pl, by zbudować silną obecność w internecie i przyciągnąć nowych klientów!
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx