Kryzys w budownictwie 2022 – liczba wniosków o kredyt hipoteczny najniższa w historii.

Początkiem obecnego roku NBP prognozowało spadek popytu w pierwszym półroczu na kredyty hipoteczne na poziomie 60 %. Początek drugiego półrocza przynosi jeszcze gorsze dane, jak informuje BIK w lipcu 2022 roku nastąpił spadek wartości kredytów hipotecznych aż o 72,9 % co jest najgorszym wynikiem w historii.

BIK Indeks - Popyt ma kredyty mieszkaniowe 2018-2022
BIK Indeks – Popyt ma kredyty mieszkaniowe 2018-2022

Co najgorsze spadła nie tylko łączna wartość kredytów o które pytali potencjalni klienci ( spadek z poziomu 42 000 do 12 000 porównując lipiec 2021 do lipca 2022), mniejsza jest również średnia wartość wnioskowanego kredytu hipotecznego która wyniosła tylko 336 000 zł.

prof. Waldemar Rogowski

 Praktycznie zamroziły [one] popyt na kredyty mieszkaniowe. Jak zapowiadałem w lipcowym komentarzu, nic nie wskazuje na to, aby popyt osiągnął już najniższy poziom, nadal nie widać na horyzoncie żadnych oznak odbicia od dna.
Tak źle nie było jeszcze od początku zbierania tych danych przez BIK. Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spada już od kwietnia 2021 r., czyli jeszcze przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych. Do marca tego roku negatywny spadek liczby wnioskodawców był mitygowany rosnącą średnią wartością wnioskowanego kredytu. Lecz już od 5 miesięcy spada co miesiąc również średnia kwota wnioskowanego kredytu, co może świadczyć, że kredytobiorcy posiadają coraz niższą zdolność kredytową

Warto przy tym nadmienić iż spadek wartości jest najniższa w historii pomiarów prowadzonych przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej) czyli od stycznia 2008 roku.

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny lata 2008-2022
Liczba wniosków o kredyt hipoteczny lata 2008-2022

Czy zapaść na rynku kredytów mieszkaniowych się pogłębi ?

W mojej opinii tak, ze względu na prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp procentowych które windują raty kredytów mieszkaniowych do poziomów nie akceptowalnych przez przysłowiowego Kowalskiego. Prognozuje że wyznaczenie dołka na wykresie wniosków o kredyt hipoteczny nastąpi na przełomie roku, najpóźniej na wiosnę 2023 ze względu na taniejące materiały budowlane oraz robociznę powinniśmy od tego dna się odbić.

1 KOMENTARZ

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bankier

No rzeczywiście jest dramat bo ja większą część wypłaty to prowizja której teraz nie ma. Jak tak dalej pójdzie to nie będę miał na opłacenie własnej raty za mieszkanie

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Dlaczego w mieszkaniu bądź domu parują szyby w zimie?

Zastanawiasz się, dlaczego w zimie Twoje szyby są ciągle zaparowane? Odkryj przyczyny i skuteczne rozwiązania tego powszechnego problemu. W naszym artykule znajdziesz praktyczne porady dotyczące odpowiedniej wentylacji, zastosowania nowoczesnych technologii oraz wyboru odpowiednich okien, aby zapobiec kondensacji pary wodnej i poprawić komfort oraz zdrowie w Twoim domu. Dowiedz się więcej i ciesz się ciepłem bez zaparowanych szyb!

Rura wielowarstwowa PE-RT/AL/PE RedART do ogrzewania podłogowego.

Odkryj innowacje w ogrzewaniu podłogowym z rurą wielowarstwową PE-RT/AL/PE RedART - kluczowym elementem nowoczesnych domów. Ten artykuł przybliża zalety tego produktu, łączącego technologię i efektywność. Dowiedz się, jak pięciowarstwowa konstrukcja rury zapewnia wytrzymałość, elastyczność i oszczędność energetyczną, czyniąc ją idealną dla ekologicznych i ekonomicznych systemów ogrzewania. Poznaj jej zaawansowane właściwości i wpływ na komfort życia.

Domowa mikstura do czyszczenia kuchenki: Prosty i skuteczny przepis.

Odkryj prosty i ekologiczny sposób na czyszczenie kuchenki za pomocą domowej mikstury. Nasz przepis, wykorzystujący powszechne składniki jak soda, ocet i płyn do naczyń, skutecznie usuwa tłuste plamy i zaschnięte resztki jedzenia. Ta tania i łatwa metoda jest bezpieczna dla środowiska i zapewnia lśniącą czystość. Dowiedz się, jak przywrócić blask Twojej kuchni bez użycia szkodliwych chemikaliów.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
1
0
Zostaw komentarzx