Kryzys w budownictwie 2022 – liczba wniosków o kredyt hipoteczny najniższa w historii.

Początkiem obecnego roku NBP prognozowało spadek popytu w pierwszym półroczu na kredyty hipoteczne na poziomie 60 %. Początek drugiego półrocza przynosi jeszcze gorsze dane, jak informuje BIK w lipcu 2022 roku nastąpił spadek wartości kredytów hipotecznych aż o 72,9 % co jest najgorszym wynikiem w historii.

BIK Indeks - Popyt ma kredyty mieszkaniowe 2018-2022
BIK Indeks – Popyt ma kredyty mieszkaniowe 2018-2022

Co najgorsze spadła nie tylko łączna wartość kredytów o które pytali potencjalni klienci ( spadek z poziomu 42 000 do 12 000 porównując lipiec 2021 do lipca 2022), mniejsza jest również średnia wartość wnioskowanego kredytu hipotecznego która wyniosła tylko 336 000 zł.

prof. Waldemar Rogowski

 Praktycznie zamroziły [one] popyt na kredyty mieszkaniowe. Jak zapowiadałem w lipcowym komentarzu, nic nie wskazuje na to, aby popyt osiągnął już najniższy poziom, nadal nie widać na horyzoncie żadnych oznak odbicia od dna.
Tak źle nie było jeszcze od początku zbierania tych danych przez BIK. Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spada już od kwietnia 2021 r., czyli jeszcze przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych. Do marca tego roku negatywny spadek liczby wnioskodawców był mitygowany rosnącą średnią wartością wnioskowanego kredytu. Lecz już od 5 miesięcy spada co miesiąc również średnia kwota wnioskowanego kredytu, co może świadczyć, że kredytobiorcy posiadają coraz niższą zdolność kredytową

Warto przy tym nadmienić iż spadek wartości jest najniższa w historii pomiarów prowadzonych przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej) czyli od stycznia 2008 roku.

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny lata 2008-2022
Liczba wniosków o kredyt hipoteczny lata 2008-2022

Czy zapaść na rynku kredytów mieszkaniowych się pogłębi ?

W mojej opinii tak, ze względu na prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp procentowych które windują raty kredytów mieszkaniowych do poziomów nie akceptowalnych przez przysłowiowego Kowalskiego. Prognozuje że wyznaczenie dołka na wykresie wniosków o kredyt hipoteczny nastąpi na przełomie roku, najpóźniej na wiosnę 2023 ze względu na taniejące materiały budowlane oraz robociznę powinniśmy od tego dna się odbić.

1 KOMENTARZ

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bankier

No rzeczywiście jest dramat bo ja większą część wypłaty to prowizja której teraz nie ma. Jak tak dalej pójdzie to nie będę miał na opłacenie własnej raty za mieszkanie

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj centralnego ogrzewania domu, w którym ciepło jest dostarczane przez instalację w podłodze. Zalety tego rodzaju ogrzewania to: równomierne rozłożenie ciepła, efektywne wykorzystanie energii, możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, brak grzejników, co zwiększa powierzchnię użytkową oraz niski koszt eksploatacji tego typu ogrzewania.

Dziennik budowy

Dziennik budowy (zwany także dziennikiem budowlanym) jest dokumentem rejestrującym postęp prac budowlanych. Zwykle zawiera informacje o użytych materiałach, godzinach pracy, warunkach pogodowych oraz wszelkich problemach lub opóźnieniach, które występują podczas realizacji projektu. Dziennik służy do śledzenia postępów projektu i zapewnienia, że ​​zostanie on ukończony na czas i w ramach budżetu.

Termostat do ogrzewania podłogowego

Termostat do ogrzewania podłogowego jest urządzeniem, które kontroluje temperaturę w pomieszczeniu poprzez regulację przepływu ciepła w systemie ogrzewania podłogowego. Może być zainstalowany na ścianie lub przymocowany do podłogi, a jego działanie polega na pomiarze temperatury powietrza w pomieszczeniu i kontrolowaniu przepływu ciepła w systemie ogrzewania podłogowego w celu utrzymania żądanej temperatury.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
1
0
Zostaw komentarzx