Popyt na kredyty mieszkaniowe – NBP prognozuje 60 % spadek w pierwszym kwartale 2022.

W dniu wczorajszym na blogu remont.biz.pl pojawiła się mrożąca krew w żyłach informacja iż w styczniu 2022 o kredyt mieszkaniowy ubiegało się o 25,9 % osób mniej niż rok wcześniej. Ten spadek jest jednak niczym w porównaniu do tego jaki prognozuje Narodowy Bank Polski w swoim najnowszym raporcie dotyczącym popytu na kredyt mieszkaniowy. Według informacji zawartych w tym raporcie w pierwszym kwartale 2022 roku należy spodziewać się spadku udzielanych kredytów mieszkaniowych o prawie 60 % !

Popyt na kredyty mieszkaniowe i przyczyny jego zmian IQ 2022

W komentarzu NBP do raportu czytamy:

Po trzech kwartałach wzrostów popytu na kredyty mieszkaniowe w IV kwartale 2021 r. nastąpiło wyraźne odwrócenie trendu (procent netto: -47%, zob. wykres 8) – około 69% ankietowanych banków zauważyło spadek popytu. Zdaniem banków przyczyniły się do tego głównie prognozy odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym (procent netto: -28%, zob. wykres 8), zmiany w wydatkach konsumpcyjnych (-25%), pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych (-24%) i zaostrzenie warunków udzielania kredytów mieszkaniowych (-13%), a także wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania, w tym kredytów z innych banków i innych źródeł (dla obu czynników po -11%). Wśród nieobjętych ankietą czynników wpływających na zmianę popytu banki wskazały m.in.: wzrost stóp procentowych, ale jednocześnie wprowadzenie ułatwień w budowie domów o powierzchni do 70 m2 i kredytowaniu zakupu mieszkania z gwarancją wkładu własnego udzielaną przez BGK. Na I kwartał 2022 r. ankietowane banki prognozują dalsze zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych (procent netto: -45%, zob. wykres 6) oraz pogłębienie spadku popytu na te kredyty (procent netto: -58%, zob. wykres 8)

Pełny raport do pobrania na stronach NBP – https://www.nbp.pl/systemfinansowy/rynek_kredytowy_2022_1.pdf

2 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Plaskoziemca

Przecież im o to chodzi byśmy nic nie mieli …

Joanna

Jesli prognozy tak celne jak w przypadku inflacji to gratuluję raczej na ich przwidywaniach bym się nie opierala

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Ogrzewanie podłogowe – komfort i oszczędność w Twoim domu.

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które nie tylko zapewnia komfort ciepła pod stopami, ale również pozwala na znaczne oszczędności energii. W artykule dowiesz się, dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe, jakie są jego rodzaje oraz jakie korzyści niesie dla zdrowia i estetyki wnętrz. Podpowiadamy również, jak znaleźć specjalistów do projektowania i montażu tego rodzaju systemu grzewczego, aby Twój dom był ciepły i energooszczędny na długie lata.

Porady związane z wykończeniem wnętrz z wykorzystaniem listew przypodłogowych.

W artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje o listwach przypodłogowych – elementach, które nadają wnętrzom estetyczny wygląd oraz pełnią ważne funkcje praktyczne. Opisujemy popularne rodzaje listew, w tym nowoczesne rozwiązania z oświetleniem LED, które dodają wnętrzom elegancji i funkcjonalności. Dowiedz się, dlaczego warto stosować listwy przypodłogowe, jakie materiały są najlepsze do ich produkcji oraz gdzie można kupić produkty najwyższej jakości. Nasz poradnik pomoże Ci wybrać idealne listwy do Twojego domu lub biura.

Zacienienie instalacji fotowoltaicznych czyli fotowoltaika w cieniu sąsiada.

Problem zacienienia instalacji fotowoltaicznych przez sąsiadujące budynki i drzewa zyskuje na znaczeniu w Polsce. W artykule omawiamy interpelację posłanki Agnieszki Hanajczyk do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w której proponuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które uwzględniałyby potrzeby instalacji fotowoltaicznych w kontekście dostępu do światła słonecznego. Czy zmiany w przepisach budowlanych są konieczne, aby wspierać rozwój energii odnawialnej?
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
2
0
Zostaw komentarzx