Ile kosztuje budowa domu?

Planując budowę własnego domu jednym z pierwszych pytań będzie: ile kosztuje budowa domu ? Odpowiedź na to pytanie jest kluczem do układanki pod tytułem budowa domu. Sprawdźmy więc w naszym poniższym wpisie jaki będzie koszt budowy domu (podamy szacunkowe koszty na rok 2022)

Analiza kosztów budowy domu w roku 2021 wykazuje iż 1m2 powierzchni użytkowej domu kosztuje około 5 500 zł. Czy w roku bieżącym tj. 2022 koszty te będą podobne czy może należy spodziewać się ich znacznych wzrostów biorąc pod uwagę iż na przestrzeni ostatnich 10 lat rok do roku te koszty wzrastały ? Odpowiedź na to pytanie jak by się pobieżnie nam mogło wydawać nie jest tak oczywista.

Z jednej strony wzrost kosztów produkcji materiałów oraz kosztów robocizny związanych z wprowadzeniem Nowego Ładu z drugiej pękająca bańka na rynku mieszkaniowym która uwolni całe rzesze budowlańców zbijając tym samym ceny robocizny w dół oraz planowane przez NPB podwyższanie stóp procentowych w związku z rozpędzająca się inflacją która doprowadzi do krachu na rynku kredytów hipotecznych. Spróbujmy zatem przeanalizować tą sytuację oraz odpowiedzieć sobie na pytanie: Ile kosztuje budowa domu w 2022 roku.


Koszt budowy domu wg GUS oraz Sekocenbud?

Punktem wyjściowym w odpowiedzi na pytanie jakie będą koszty budowy domu w 2022 będą ostatnie odczyty cen podawane przez Główny Urząd Statystyczny oraz Biuletyn Cen Obiektów Budowlanych systemu Sekocenbud. GUS w swoim ostatnim odczycie za III kwartał 2021 roku podaje iż koszt wybudowania 1m2 powierzchni użytkowej wynosi 5347 zł, z kolei Sekocenbud szacuje te koszty na kwotę 5484.Możemy więc śmiało przyjąć iż przeciętne koszty budowy domu w roku 2021 wyniosły 5500 zł.

Co składa się na koszt budowy domu?

Na całkowity koszt budowy domu składają się generalnie trzy elementy a mianowicie: koszt materiałów budowlanych, koszt robocizny oraz pozostałe koszty takie jak wynajem sprzętu budowlanego transport, dokumentacja, opłaty przyłączeniowe.

procentowy rozkład kosztów budowy domu - SW1
Procentowy rozkład kosztów budowy domu

Podział kosztów budowy domu według etapów.

Na budowę domu składają się następujące etapy; stan zero (wytyczenie budynku, wykopy, fundamenty, kanalizacja), stan surowy otwarty (murowanie ścian zewnętrznych, wykonanie stropów, wykonanie konstrukcji dachu), stan surowy zamknięty (przykrycie dachu, montaż stolarki okiennej i drzwiowej), instalacje wewnętrzne ( wykonanie instalacji elektrycznej, hydraulicznej i grzewczej) , prace wykończeniowe wewnętrzne ( tynkowanie, układanie płytek, paneli, malowanie), prace wykończeniowe zewnętrzne ( wykonanie ocieplenia oraz elewacji budynku, budowa schodów wejściowych).

Podział kosztów budowy domu według etapów
Podział kosztów budowy domu według etapów

% udział kosztów budowy domu w podziale na konkretne prace danego etapu budowlanego:

Stan zero

Roboty ziemne2,00%
Fundamenty6,00%
Izolacja fundamentów2,00%

Stan surowy otwarty

Ściany10,00%
Stropy i schody żelbetowe5,00%
Więźba dachowa10,00%

Stan surowy zamknięty

Pokrycie dachu5,00%
Okna i drzwi10,00%

Instalacje wewnętrzne

Instalacja elektryczna6,00%
Instalacja hydrauliczna4,00%
Instalacja grzewcza10,00%

Prace wykończeniowe wewnętrzne

Posadzki7,00%
Ściany6,00%
Drzwi wewnętrzne2,00%
Malowanie1,00%
Łazienki4,00%

Prace wykończeniowe zewnętrzne

Ocieplenie budynku5,00%
Elewacja4,00%
Schody1,00%

Ile będzie kosztowała budowa domu w 2022 roku ?

W mojej opinii koszty budowy domu w 2022 powinny być paradoksalnie niższe niż w mijającym 2021 roku, do spadków cen przyczyni się walnie polityka zacieśniania pasa przez Narodowy Bank Polski która w dłuższej perspektywie przyczyni się do zastopowania rynku kredytów hipotecznych. Pierwsze symptomy takiej sytuacji zaczynają do nas powoli docierać, gdyż w styczniu br. o kredyt mieszkaniowy ubiegało się o 25,9 proc. osób mniej niż rok wcześniej. Planowane podwyżki stóp procentowych jeszcze mocniej wyhamują rynek, ale to już temat na kolejny wpis. Reasumując prognozuje na ten moment spadek kosztów budowy domu poniżej progu 5000 zł /m2 w 2022 roku, czy spadek okaże się ze względu na załamanie rynku budowlanego mocniejszy ? Wszystko zależy od tego w jaki sposób rządzący będą walczyć z inflacją jeżeli tak jak do tej pory czyli dosypując pustego pieniądza w postaci tarcz i dopłat to czeka nas ostra jazda w dół. Z jednej strony wiadomość ta ucieszy osoby które dopiero planują budowę domu z drugiej przyprawi o prawdziwy ból głowy budowlańców, hurtownie budowlane oraz producentów materiałów budowlanych.

6 KOMENTARZE

5 2 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza

Jeżeli Pana prognoza się sprawdzi to będzie super wiadomość dla planujących budowę domu 🙂

Grażyna

Obserwuje ten portal od dłuższego czasu, jak do tej pory prognozy się sprawdzały

Renata

Za pół roku będzie znacznie taniej

Bolek

Na ten moment już Budowlańcy zaczęli mocno schodzić z cen ale sądzę że warto jeszcze poczekać jak ich przyciśnie brak zleceń to ceny powinny jeszcze bardziej zanurkować

Staszek

Nie tylko będzie tańsza robocizna ale dużo tańszy też będą materiały budowlane, już w tym momencie hurtownie same zaczynają dzwonić i oferować towar co było niespotykane jeszcze pół roku temu

Irek

Czy mając obecnie 200 000 zł i zakładając że będę budował sam jestem w stanie wybudować dom powierzchni 120 m2?

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Aeracja trawnika – klucz do zdrowej murawy.

Odkryj sekrety aeracji trawnika – niezbędnego zabiegu, który pozwala Twojej murawie oddychać. Dowiedz się, jak właściwie przeprowadzić aerację, aby zapewnić trawnikowi dostęp do powietrza, wody i składników odżywczych. Poznaj najlepsze techniki i momenty na wykonanie tej czynności, która jest kluczem do zdrowego, zielonego i bujnego trawnika, odpornego na choroby i suszę. Aeracja: Twój krok ku piękniejszemu ogrodowi!

Kiedy nawozić trawnik po zimie? Przewodnik wiosennej pielęgnacji trawnika

Przygotuj swój trawnik na wiosnę jak profesjonalista dzięki naszemu przewodnikowi! Dowiedz się, kiedy i jak nawozić trawnik po zimie, aby cieszyć się bujną zieleń przez cały sezon. Odkryj znaczenie odpowiedniego nawożenia dla zdrowia i wyglądu Twojej zielonej przestrzeni. Nasz poradnik oferuje praktyczne wskazówki dotyczące wyboru nawozów, przygotowania trawnika i efektywnego nawożenia. Nie pozwól, by Twój trawnik pozostał w tyle – zapewnij mu wszystko, co najlepsze na start sezonu wiosennego!

Kto jest zwolniony z opłat za śmieci? Kto dostaje zniżkę?

W obliczu rosnących kosztów życia, kwestia opłat za wywóz śmieci staje się coraz bardziej istotna. W Polsce, niektóre samorządy wprowadzają programy osłonowe, by wesprzeć osoby w trudnej sytuacji życiowej. Artykuł przybliża, kto może skorzystać ze zwolnienia z tych opłat oraz kto jest uprawniony do zniżek. Omawia kryteria, które należy spełnić, by uzyskać wsparcie, podkreślając różnorodność inicjatyw lokalnych. To ważny element budowania solidarności i wsparcia społecznego w gminach.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
6
0
Zostaw komentarzx