Pęka bańka mieszkaniowa ? Takiego spadku sprzedaży mieszkań nie było od 10 lat.

Przez ostatni czas sprzedaż nowych mieszkań nieustannie rosła, jedni widzieli w tym normalny objaw rynku reagującego na popyt, drudzy natomiast widzieli rosnąca bańkę mieszkaniową i od dłuższego czasu przestrzegali przed gwałtownym załamaniem na rynku mieszkaniowym. Wszystko układało się po myśli optymistów którzy wierzyli w niekończący się wzrost aż do momentu końca 2021 roku kiedy to rynek mieszkaniowy doznał prawdziwej zapaści pod względem sprzedaży nowych mieszkań. W IV kwartale mijającego roku praktycznie każdy deweloper odnotował spadek sprzedaży ( rekordzista o ponad 80 % ) i to w okresie w którym tradycyjnie była od zawsze notowana największa sprzedaż.

Jak informują analitycy Biura Maklerskiego Pekao na Twitterze, średni spadek wynosi 14 % w sytuacji gdy na przestrzeni ostatnich lat sprzedaż ta zawsze była wyższa o 10 %.

Zestawienie sprzedaży mieszkań przez deweloperów giełdowych

Spółko4O20214Q2020zmiana r/r
Murapol477639-25,3%
Robyg776845-8,2%
Atal103982426,1%
Dom Deve!opment10941130-3,2%
DeveEia421580-27,4%
Echo lnvestnnent406464-12,5%
Vtctorici Dom316356-11,2%
Archicom227194170%
Ronson111257-56,8%
Lokum Deweloper22016930,2%
lopro152161-5,6%
JHM1691690,0%
Marvipol131702-81,3%
Wikana854684,8%
Wyniki sprzedażowe deweloperów giełdowych, aktywnych w 6 największych miastach Polski.

Jakie są przyczyny tak gwałtownego załamania się sprzedaży nowych mieszkań ?

To przede wszystkim rosnące stopy procentowe NBP które windują WIBOR powodując spadek zdolności kredytowej przy jednoczesnym wzroście kosztów zakupu mieszkania wynikającym ze znacznego wzrostu cen materiałów budowlanych oraz podwyższenia kosztów pracy w związku z wprowadzeniem Nowego Ładu. Czyli kolokwialnie mówiąc mieszkania są coraz droższe a jednocześnie możemy dostać coraz mniej kredytu na jego zakup.

Czy kryzys na rynku sprzedaży mieszkań się pogłębi ?

W naszej opinii tak, to co widzimy w tym momencie to dopiero preludium do dużo większej zapaści na rynku mieszkaniowym. Załamanie na rynku kredytów hipotecznych oraz dodatkowo plany wprowadzenia podatku katastralnego od pustostanów o którym od jakiegoś czasu przebąkuje PIS doprowadzi do całkowitego załamania rynku pierwotnego. Na deser należy dołożyć znaczne podwyżki kosztów ogrzewania bądź prądu i mamy gotowy przepis na katastrofę.

Projekt ogrzewania podłogowego

Zaprojektujemy i wykonamy Twoje ogrzewanie podłogowe – Zamów darmową wycenę na remont.biz.pl

 

Robert Kucharski
Od kilkunastu lat jestem obecny na rynku budowlanym, przechodząc przez każdy szczebel kariery od pomocnika budowlanego a kończąc na własnej firmie budowlanej, czas na stronach tego portalu podzielić się z wami zdobytym doświadczeniem.

Więcej od tego autora

2 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Arthur

Ceny nieruchomości mogą ale nie musza ulec korekcie ale na pewno nie stanieją. Idze czas wynajmującego jak również czas rynku najmu w myśl „nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy”. Potężne fundusze inwestycyjne wykupują od deweloperów całe inwestycje – 1000 – 3000 mieszkań w jednej inwestycji całościowej. Jak Pan myśli – po co? Podatek katastralny natomiast nie przerazi rentierów i rynku najmu. Po prostu wzrośnie cena wynajmu czyli za wszystko zapłaci końcowy odbiorca. Szykuje się natomiast największy przekręt stulecia – dofinansowanie kredytów, które „łyknie” przeciętny idiota Kowalski. Kiedy już się zatyra w długach, wtedy może liczyć na kolejną pomoc państwa z dodruku taniego papieru toaletowego który nazywa się dzisiaj pieniądz fiducjarny. Tym samym będziesz mógł mieszkać głupi polaczku w mieszkaniu na kredyt, przy zobowiązaniu iż po śmierci przejmie je Państwo a nie odziedziczą dzieci.

Jan bez ziemi

Bzdury to ty piszesz 🙂 Jak podniosą jeszcze trochę stopy procentowe to nikt nie będzie miał zdolności kredytowej. Kto wtedy kupi te mieszkania ?

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Strop betonowy czy drewniany?

Podczas budowy nowego domu bądź remontu starej kamienicy będziemy musieli sobie odpowiedzieć na pytanie jaki strop będzie lepszy, czy może to ma być solidny strop betonowy czy może lekka konstrukcja stropu drewnianego ? Sprawdźmy więc jakie wady i zalety ma strop betonowy a jakie strop drewniany oraz w jakiej sytuacji zdecydować się na konkretne rozwiązania.

Ile zapłacimy za ogrzewanie domu gruntową pompą ciepła?

Pompa ciepła to coraz popularniejsze urządzenie którym możemy min. ogrzewać nasz dom. Do największych zalet tego urządzenia należy niski koszt eksploatacji a co za tym idzie niski koszt ogrzewania naszego domu. W naszym bieżącym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie; ile zapłacimy za ogrzewanie domu gruntową pompą ciepła?

Regulacja temperatury w pomieszczeniu czyli jak działa termostat grzejnikowy.

Znaczne podwyżki ogrzewania jakie przynosi nam początek tego roku zmusił nas do zastanowienia się nad sposobami zmniejszenia kosztów ogrzewania domu lub mieszkania. Jeżeli nasze pomieszczenia ogrzewane są za pomocą kaloryferów to warto przyjrzeć się termostatom grzejnikowym które pozwalają regulować temperaturę w pomieszczeniu dzięki czemu możemy w znaczny sposób zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie. Sprawdźmy więc jak działa termostat grzejnikowy oraz jak go ustawić by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Podaj swoje dane, a my pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!

2
0
Zostaw komentarzx
()
x