Pęka bańka mieszkaniowa ? Takiego spadku sprzedaży mieszkań nie było od 10 lat.

Przez ostatni czas sprzedaż nowych mieszkań nieustannie rosła, jedni widzieli w tym normalny objaw rynku reagującego na popyt, drudzy natomiast widzieli rosnąca bańkę mieszkaniową i od dłuższego czasu przestrzegali przed gwałtownym załamaniem na rynku mieszkaniowym. Wszystko układało się po myśli optymistów którzy wierzyli w niekończący się wzrost aż do momentu końca 2021 roku kiedy to rynek mieszkaniowy doznał prawdziwej zapaści pod względem sprzedaży nowych mieszkań. W IV kwartale mijającego roku praktycznie każdy deweloper odnotował spadek sprzedaży ( rekordzista o ponad 80 % ) i to w okresie w którym tradycyjnie była od zawsze notowana największa sprzedaż.

Jak informują analitycy Biura Maklerskiego Pekao na Twitterze, średni spadek wynosi 14 % w sytuacji gdy na przestrzeni ostatnich lat sprzedaż ta zawsze była wyższa o 10 %.

Zestawienie sprzedaży mieszkań przez deweloperów giełdowych

Spółko4O20214Q2020zmiana r/r
Murapol477639-25,3%
Robyg776845-8,2%
Atal103982426,1%
Dom Deve!opment10941130-3,2%
DeveEia421580-27,4%
Echo lnvestnnent406464-12,5%
Vtctorici Dom316356-11,2%
Archicom227194170%
Ronson111257-56,8%
Lokum Deweloper22016930,2%
lopro152161-5,6%
JHM1691690,0%
Marvipol131702-81,3%
Wikana854684,8%
Wyniki sprzedażowe deweloperów giełdowych, aktywnych w 6 największych miastach Polski.

Jakie są przyczyny tak gwałtownego załamania się sprzedaży nowych mieszkań ?

To przede wszystkim rosnące stopy procentowe NBP które windują WIBOR powodując spadek zdolności kredytowej przy jednoczesnym wzroście kosztów zakupu mieszkania wynikającym ze znacznego wzrostu cen materiałów budowlanych oraz podwyższenia kosztów pracy w związku z wprowadzeniem Nowego Ładu. Czyli kolokwialnie mówiąc mieszkania są coraz droższe a jednocześnie możemy dostać coraz mniej kredytu na jego zakup.

Czy kryzys na rynku sprzedaży mieszkań się pogłębi ?

W naszej opinii tak, to co widzimy w tym momencie to dopiero preludium do dużo większej zapaści na rynku mieszkaniowym. Załamanie na rynku kredytów hipotecznych oraz dodatkowo plany wprowadzenia podatku katastralnego od pustostanów o którym od jakiegoś czasu przebąkuje PIS doprowadzi do całkowitego załamania rynku pierwotnego. Na deser należy dołożyć znaczne podwyżki kosztów ogrzewania bądź prądu i mamy gotowy przepis na katastrofę.

Projekt ogrzewania podłogowego

Zaprojektujemy i wykonamy Twoje ogrzewanie podłogowe – Zamów darmową wycenę na remont.biz.pl

 

2 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Arthur

Ceny nieruchomości mogą ale nie musza ulec korekcie ale na pewno nie stanieją. Idze czas wynajmującego jak również czas rynku najmu w myśl „nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy”. Potężne fundusze inwestycyjne wykupują od deweloperów całe inwestycje – 1000 – 3000 mieszkań w jednej inwestycji całościowej. Jak Pan myśli – po co? Podatek katastralny natomiast nie przerazi rentierów i rynku najmu. Po prostu wzrośnie cena wynajmu czyli za wszystko zapłaci końcowy odbiorca. Szykuje się natomiast największy przekręt stulecia – dofinansowanie kredytów, które „łyknie” przeciętny idiota Kowalski. Kiedy już się zatyra w długach, wtedy może liczyć na kolejną pomoc państwa z dodruku taniego papieru toaletowego który nazywa się dzisiaj pieniądz fiducjarny. Tym samym będziesz mógł mieszkać głupi polaczku w mieszkaniu na kredyt, przy zobowiązaniu iż po śmierci przejmie je Państwo a nie odziedziczą dzieci.

Jan bez ziemi

Bzdury to ty piszesz 🙂 Jak podniosą jeszcze trochę stopy procentowe to nikt nie będzie miał zdolności kredytowej. Kto wtedy kupi te mieszkania ?

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakie są zalety rekuperacji?

Rekuperacja to system wentylacji, który umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i jednocześnie poprawić jakość powietrza wewnętrznego. W tym artykule omówimy dokładnie, jakie są zalety rekuperacji i dlaczego warto zainwestować w ten system.

Czy rekuperacja to samo co wentylacja mechaniczna?

W dzisiejszych czasach kwestie związane z ochroną środowiska są niezwykle ważne, a także coraz bardziej popularne. Jednym z aspektów, których nie można pominąć w nowoczesnych budynkach, jest właściwa wentylacja. Odpowiednie nawiewy i wywiewy powietrza mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. W dzisiejszym artykule poruszymy temat rekuperacji oraz wentylacji mechanicznej i wyjaśnimy, czym się różnią oraz które rozwiązanie jest lepsze.

Zasada działania GPWC – gruntowego powietrznego wymiennika ciepła.

GPWC to skrót od gruntowego powietrznego wymiennika ciepła, który jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach. Jest to innowacyjna technologia, która umożliwia efektywne wykorzystanie energii z ziemi, by zapewnić ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń w sposób przyjazny dla środowiska. W niniejszym artykule przedstawimy zasadę działania GPWC i omówimy korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie tego rozwiązania.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
2
0
Zostaw komentarzx