Pęka bańka mieszkaniowa ? Takiego spadku sprzedaży mieszkań nie było od 10 lat.

Przez ostatni czas sprzedaż nowych mieszkań nieustannie rosła, jedni widzieli w tym normalny objaw rynku reagującego na popyt, drudzy natomiast widzieli rosnąca bańkę mieszkaniową i od dłuższego czasu przestrzegali przed gwałtownym załamaniem na rynku mieszkaniowym. Wszystko układało się po myśli optymistów którzy wierzyli w niekończący się wzrost aż do momentu końca 2021 roku kiedy to rynek mieszkaniowy doznał prawdziwej zapaści pod względem sprzedaży nowych mieszkań. W IV kwartale mijającego roku praktycznie każdy deweloper odnotował spadek sprzedaży ( rekordzista o ponad 80 % ) i to w okresie w którym tradycyjnie była od zawsze notowana największa sprzedaż.

Jak informują analitycy Biura Maklerskiego Pekao na Twitterze, średni spadek wynosi 14 % w sytuacji gdy na przestrzeni ostatnich lat sprzedaż ta zawsze była wyższa o 10 %.

Zestawienie sprzedaży mieszkań przez deweloperów giełdowych

Spółko4O20214Q2020zmiana r/r
Murapol477639-25,3%
Robyg776845-8,2%
Atal103982426,1%
Dom Deve!opment10941130-3,2%
DeveEia421580-27,4%
Echo lnvestnnent406464-12,5%
Vtctorici Dom316356-11,2%
Archicom227194170%
Ronson111257-56,8%
Lokum Deweloper22016930,2%
lopro152161-5,6%
JHM1691690,0%
Marvipol131702-81,3%
Wikana854684,8%
Wyniki sprzedażowe deweloperów giełdowych, aktywnych w 6 największych miastach Polski.

Jakie są przyczyny tak gwałtownego załamania się sprzedaży nowych mieszkań ?

To przede wszystkim rosnące stopy procentowe NBP które windują WIBOR powodując spadek zdolności kredytowej przy jednoczesnym wzroście kosztów zakupu mieszkania wynikającym ze znacznego wzrostu cen materiałów budowlanych oraz podwyższenia kosztów pracy w związku z wprowadzeniem Nowego Ładu. Czyli kolokwialnie mówiąc mieszkania są coraz droższe a jednocześnie możemy dostać coraz mniej kredytu na jego zakup.

Czy kryzys na rynku sprzedaży mieszkań się pogłębi ?

W naszej opinii tak, to co widzimy w tym momencie to dopiero preludium do dużo większej zapaści na rynku mieszkaniowym. Załamanie na rynku kredytów hipotecznych oraz dodatkowo plany wprowadzenia podatku katastralnego od pustostanów o którym od jakiegoś czasu przebąkuje PIS doprowadzi do całkowitego załamania rynku pierwotnego. Na deser należy dołożyć znaczne podwyżki kosztów ogrzewania bądź prądu i mamy gotowy przepis na katastrofę.

Projekt ogrzewania podłogowego

Zaprojektujemy i wykonamy Twoje ogrzewanie podłogowe – Zamów darmową wycenę na remont.biz.pl

 

2 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Arthur

Ceny nieruchomości mogą ale nie musza ulec korekcie ale na pewno nie stanieją. Idze czas wynajmującego jak również czas rynku najmu w myśl „nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy”. Potężne fundusze inwestycyjne wykupują od deweloperów całe inwestycje – 1000 – 3000 mieszkań w jednej inwestycji całościowej. Jak Pan myśli – po co? Podatek katastralny natomiast nie przerazi rentierów i rynku najmu. Po prostu wzrośnie cena wynajmu czyli za wszystko zapłaci końcowy odbiorca. Szykuje się natomiast największy przekręt stulecia – dofinansowanie kredytów, które „łyknie” przeciętny idiota Kowalski. Kiedy już się zatyra w długach, wtedy może liczyć na kolejną pomoc państwa z dodruku taniego papieru toaletowego który nazywa się dzisiaj pieniądz fiducjarny. Tym samym będziesz mógł mieszkać głupi polaczku w mieszkaniu na kredyt, przy zobowiązaniu iż po śmierci przejmie je Państwo a nie odziedziczą dzieci.

Jan bez ziemi

Bzdury to ty piszesz 🙂 Jak podniosą jeszcze trochę stopy procentowe to nikt nie będzie miał zdolności kredytowej. Kto wtedy kupi te mieszkania ?

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.

Nawóz do Pomidorów: Kompleksowy Przewodnik

Odkryj sekrety idealnego nawożenia pomidorów z naszym kompleksowym przewodnikiem! Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni nawóz, aby zapewnić pomidorom wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które przyczynią się do ich bujnego wzrostu, obfitych i zdrowych plonów. Zrozumienie potrzeb żywieniowych pomidorów i właściwe nawożenie to klucz do sukcesu każdego ogrodnika. Nasz artykuł poprowadzi Cię przez świat nawozów organicznych i mineralnych, podpowie, kiedy i jak nawozić, aby cieszyć się wyjątkową jakością i smakiem Twoich pomidorów.

Cynamon jako skuteczny sposób na kreta i nornicę w ogrodzie.

Cynamon nie tylko pachnie wspaniale i dodaje smaku naszym potrawom, ale okazuje się być również skutecznym sprzymierzeńcem w walce z kretem i nornicą w ogrodzie. Te niechciane szkodniki mogą przysporzyć wielu problemów, niszcząc roślinność i krajobraz naszych zielonych zakątków. Dzięki swojemu intensywnemu aromatowi, cynamon naturalnie odstrasza te gryzonie, chroniąc nasze ogrody bez szkody dla środowiska, roślin czy zwierząt domowych. Zastosuj ten prosty i ekologiczny sposób, by cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem bez nieproszonych gości.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
2
0
Zostaw komentarzx