Znaczne podwyżki ogrzewania jakie przynosi nam początek tego roku zmusił nas do zastanowienia się nad sposobami zmniejszenia kosztów ogrzewania domu lub mieszkania. Jeżeli nasze pomieszczenia ogrzewane są za pomocą kaloryferów to warto przyjrzeć się termostatom grzejnikowym które pozwalają regulować temperaturę w pomieszczeniu dzięki czemu możemy w znaczny sposób zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie. Sprawdźmy więc jak działa termostat grzejnikowy oraz jak go ustawić by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
Czym jest termostat grzejnikowy?
Termostat grzejnikowy to inaczej mówiąc zawór termostatyczny umieszczany na rurze dostarczającej wodę do grzejnika a poprzez automatyczne otwieranie oraz zamykanie zaworu niejako sterują przepływem gorącej wody przez grzejnik co pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu.
Co bardzo ważne głowica termostatyczna reaguje na zmiany temperatury w pomieszczeniu dlatego nie należy zaworów w żaden sposób zakrywać lub zabudowywać.
Jak działa termostat grzejnikowy?
Wewnątrz głowicy termostatu jest sprężysty mieszek czyli element wypełniony materiałem który reaguje na zmiany temperatury. Gdy termostat się wychładza to materiał zawarty w mieszku ( ciecz, gaz lub nawet wosk ) kurczy się co powoduje zmniejszenie nacisku na trzpień zaworu co powoduje zwiększony przepływ gorącej wody zasilającej grzejnik powodując jego mocniejsze nagrzanie. Gdy termostat się nagrzeje ten sam materiał poprzez swoje rozszerzanie powoduje zamkniecie zaworu co z automatu powoduje mniejszy przepływ wody przez kaloryfer.
Co zyskam montując zawory termostatyczne na grzejnikach?
Najważniejszą zaletą jest możliwość sterowania zadaną temperaturą w pomieszczeni a zarazem realnego wpływu na koszt ogrzewania danego pomieszczenia. Posiadając zawory termostatyczne możemy mając tą sama temperaturę wody grzewczej w każdym z pomieszczeń ustawić inną temperaturę, i tak dla przykładu możemy w sypialni czy salonie ustawić sobie nastawę na 4 co da nam temperaturę na poziomie 24 °C, w kuchni np. nastawa na 3 co przełoży się nam na temperaturę 20 °C a w łazience nastawa na 5 co da nam temperaturę 28 °C.
W czasie przebywania poza domem np. w pracy lub szkole możemy obniżyć nastawy do 1 co zagwarantuje nam komfort termalny na poziomie 12 °C, w przypadku dłuższej nieobecności można natomiast ustawić na tzw. * co zagwarantuje temperaturę na poziomie 8 °C. Warto również wspomnieć iż zawór termostatyczny ma „wbudowaną” niejako funkcję zabezpieczenia przed zamarzaniem instalacji w przypadku spadku temperatury w pomieszczeniu poniżej 6°C, zawór automatycznie zostanie otwarty.
Oznaczenia na zaworach termostatycznych.
Należy pamiętać iż zakres nastaw jest specyficzny dla poszczególnych producentów i należy te wartości sprawdzić w dokumentacji konkretnego zaworu. W przypadku większości głowic nastawy temperatur mieszczą się w przedziale 6-30°C.
Nastawa | Temperatura w °C |
* | 8 |
1 | 12 |
2 | 16 |
3 | 20 |
4 | 24 |
5 | 28 |
6 | 30 |
Jak zamontować termostat grzejnikowy?
Głowica termostatyczna powinna być zawsze zamontowana poziomo na zaworze. Nigdy natomiast pionowo, gdyż ciepłe powietrze unoszące się z rury zasilającej grzejnik będzie powodować zakłócenia w pracy termostatu. Należy również zadbać o swobodny przepływ powietrza dlatego też nie zasłaniamy naszego termostatu grzejnikowego firankami lub zasłonami.
Jak wietrzyć pomieszczenie z termostatem grzejnikowym?
Wietrzenie pomieszczeń powinno być intensywne tzn. powinniśmy szeroko otworzyć skrzydła okienne dosłownie na kilka minut (3-5), taki sposób wietrzenia zminimalizuje nam straty ciepła oraz zapewni odpowiednią wymianę powietrza na świeże.
Przeczytaj również: Termostat w ogrzewaniu podłogowym.
Zapraszamy do śledzenia naszego kanału w wiadomościach Google – https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMOirrgsw9bbGAw
Co sądzicie o zaworach termostatycznych marki DERFO ?
Mam takie, bez zastrzeżeń. Jeżeli masz możliwość kupić te termostaty w dobrych cenach to nie ma sie co zastanawiać.
Co sądzicie o takich termostatach elektronicznych które same regulują temperaturę warto to kupić jak ze zwrotem takiej inwestycji ?
Oczywiście że warto takie termostaty kupić u nas w domu po zakupie zużycie gazu spadło o jakieś 20 może 30%
Co sądzicie o takich termostatach elektronicznych z programowaniem temperatury które dostępne są w sklepie Lidla. Warto w ogóle kupić czy dziadostwo będzie ?
Kupuj śmiało przecież i tak lidl tego nie robi to jest pewnie to samo co w jakichś innych markowych defro czy purmo
Kupował ktoś z was takie termostaty na AliExpress?