Jak pozbyć się much z domu?

Z całą pewnością, można powiedzieć, że muchy stanowią dość spory problem, gdyż są nie tylko bardzo uporczywe, ale i również stwarzają zagrożenie epidemiologiczne. Niestety wiosną oraz latem jest ich naprawdę mnóstwo, dlatego można je spotkać praktycznie wszędzie. Mimo, że nie gryzą to i tak ludzie za nimi nie przepadają, ponieważ w żaden sposób nie są pożyteczne, a wręcz przeciwnie.

Muchy w domu to ogromny kłopot, dlatego każdy chce się ich, jak najszybciej pozbyć. Sposobów na walkę z tymi owadami jest naprawdę mnóstwo, dlatego warto je wykorzystać, aby wyeliminować je z domu. W tym przypadku, można zastosować naturalne sposoby, jak i również pułapki oraz specjalne preparaty, które charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością.

Mucha
Mucha

Mucha

Muchy domowe wyglądają dość charakterystycznie, gdyż są niewielkie i wydają pewien odgłos, dlatego nie da się ich pomylić z innymi owadami. Występują na całym świecie tak, więc każdy człowiek miał z nimi styczność. Rozmnażanie much jest zaskakująco szybkie, gdyż dziennie rodzi się ich więcej, niż liczy cała ludzkość. Długość życia muchy jest bardzo krótka, ponieważ wynosi zaledwie około dwadzieścia osiem dni.

Chyba każdy, może potwierdzić, że muchy są bardzo irytujące, dlatego nie da się przy nich normalnie funkcjonować. Poruszają się dość szybko, niemniej jednak trafienie w nie łapką nie jest, aż tak ogromnym problemem. Mucha domowa ma długość 0,6 – 0,7 centymetrów i posiada ciemnoszary tułów, na którym widoczne są podłużne paski. Najczęściej szuka pożywienia w płynach organicznych, którymi są między innymi odpadki gospodarcze. Muchy to pospolite owady, które w okresie letnim każdy może spotkać w swoim domu.

Jaja i larwy much – jak wyglądają?

Wyglądem przypominają małe ziarenka jasnego lub ciemniejszego ryżu. W większości przypadków są układane w stosy. Samice składają je w wydalinach, rozkładającej się materii organicznej, a także wielu odpadkach kuchennych. W przeciągu jednego dnia wylęgają się z nich młode muchy, które mają jasne, segmentowe i połyskujące się ciało. Ich długość waha się między siedem, a dziesięć milimetrów, czyli bardzo niewiele.

Larwa muchy
Larwa muchy

Przepoczwarzanie trwa zazwyczaj około kilku dni. Larwy żywią się przede wszystkim odchodami, a dorosłe owady lubią psującą się żywność. I to właśnie między innymi z tego względu muchy przenoszą bardzo groźne dla ludzi bakterie. Na ich ciele może znajdować się nawet dwa miliony drobnoustrojów. Muchy przenoszą przede wszystkim takie choroby, jak czerwonka, gruźlica, dur brzuszny, salmonellozę, a także schorzenia grzybiczne.

Mimo, że owady te przenoszą bardzo groźne choroby to i tak nie należy popadać w paranoję. Wystarczy tylko zachować podstawowe zasady higieny, a muchy nie zrobią człowiekowi nic złego. Warto pamiętać o tym, aby nie spożywać jedzenia, na którym przebywały tego typu owady. W takim przypadku najlepiej od razu je wyrzucić, aby mieć pewność, że nie złapie się od nich żadnej choroby. Muchy są niewielkie i nie stanowią ogromnego zagrożenia, niemniej jednak trzeba na nie szczególnie uważać, gdyż przenoszą różnego rodzaju bakterie.

Skąd biorą się muchy?

Ze względu na niewielki rozmiar, muchy potrafią dostać się przez każdy, nawet najmniejszy zakamarek. Oczywiście najczęściej wchodzą przez otwarte okna i drzwi, jednakże nie tylko. W domach szukają nie tylko pożywienia, ale i również właściwego miejsca do złożenia jaj. Przyciąga je w szczególności jedzenie, które jest na wierzchu, dlatego zawsze warto je trzymać w specjalnych pojemnikach.

Można powiedzieć, że muchy przyciąga tak naprawdę wszystko, co jest zabrudzone, czyli na przykład naczynia, czy też stojąca woda. Osoby, które mieszkają w pobliżu wysypiska odpadów lub hodowli zwierząt mają z muchami największy problem. W takich sytuacjach należy podjąć działanie, aby w całym domu nie zamieszkały uporczywe owady. Dbając o czystość w kuchni i innych pomieszczeniach, minimalizuje się ryzyko pojawienia się dużej ilości much.

Sprawdzone sposoby na muchy

Tak właściwie sposobów na muchy jest naprawdę mnóstwo, jednakże nie wszystkie z nich są tak samo skuteczne. Chcąc się przed nimi uchronić, warto zamontować w oknach swojego domu specjalne moskitiery, które uniemożliwią im dostanie się do środka. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które jest bardzo łatwe, a co najważniejsze nie kosztuje wiele. Bardzo istotną zaletą moskitierów jest to, że chronią nie tylko przed muchami, ale i również wszelkimi innymi owadami.

Ich montaż jest naprawdę bardzo łatwy, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić. Moskitiery są dostępne między innymi w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, niemniej jednak można je również znaleźć w Internecie. Dzięki nim raz na zawsze będzie można się pozbyć much z domu, które jak wiadomo, bywają bardzo irytujące. Kolejnym sposobem na walkę z tego typu owadami jest oczywiście zachowanie czystości w domu. Regularne sprzątanie, a w szczególności wynoszenie śmieci to najważniejszy priorytet.

Naturalne pułapki na muchy

Prostym, ale skutecznym sposobem na pozbycie się much z domu jest pułapka, którą można samodzielnie przygotować. Wystarczy tylko do pojemnika wlać niewielką ilość wina, a następnie dokładnie zakryć go folią spożywczą i ponakłuwać w nim małe otwory. Jednak jak ma to pomóc na pozbycie się owadów? Otóż muchy wabione tym zapachem będą wpadały do środka pojemnika, z którego nie będą mogły się już wydostać. Jak widać, sposób jest naprawdę łatwy, dlatego naprawdę warto go wykorzystać.

Rośliny na muchy, czyli które z nich pomagają?

Ciekawym rozwiązaniem, które pomoże w pozbyciu się much z domu są oczywiście rośliny, dlatego warto mieć je na swoim parapecie. Oczywiście nie wszystkie z nich odstraszają, bowiem robią to tylko niektóre. Oczywiście mowa tutaj między innymi o pelargonii pachnącej, trawie cytrynowej, bazylii pospolitej, lawendzie wąskolistnej, a także wawrzynie szlachetnej.

Wszystkie wyżej wymienione rośliny wydzielają substancje, które działają drażniąco i odstraszająco, dlatego doskonale poradzą sobie z muchami. Poza nimi można także wykorzystać specjalne lepy, które wabią owady odpowiednim zapachem. Zazwyczaj wiesza się je pod sufitem, jednakże można to zrobić w dowolnym miejscu. Gotowy lep można kupić w sklepie, jak i również wykonać go samodzielnie. Do tego potrzebny jest tylko miód, a także cukier. Taka mieszanka z całą pewnością zwabi wiele much, które oczywiście nie będą mogły się z niej wydostać.

Domowe pułapki na muchy i naturalne preparaty

Jeśli, chodzi o naturalne preparaty na muchy to najbardziej skuteczne są olejki eteryczne, które posiadają wiele dobrych właściwości. Jedną z najważniejszych jest to, że działają odstraszająco nie tylko na muchy, ale i również inne owady. Aby wykonać taki preparat, należy przygotować jedną i pół szklanki oleju kokosowego, a także dwadzieścia pięć kropli esencji z cytrusów. A następnie wszystko przelać do pojemnika i dokładnie wymieszać. Tak przygotowany preparat, można już umieścić w miejscu, gdzie zazwyczaj pojawia się najwięcej much.

Cynamon, czosnek, a także pieprz to przyprawy, które bardzo dobrze radzą sobie z owadami. Wystarczy posypać nimi progi drzwi i krawędzie parapetów, a niechciani lokatorzy nie pojawią się w domu. Stare płyty CD są również doskonałym sposobem na muchy, dlatego nie warto ich wyrzucać. Działają drażniąco na wzrok owadów, ponieważ posiadają połyskującą powierzchnię. Poza domowymi i naturalnymi sposobami na muchy, można wykorzystać również specjalne środki, jakimi są trutki z przynętami, lepy, wabiki oraz opryski.

Przeczytaj również:

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

4 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ela

Można poustawiać pułapki na muchy

Sobota

Zainwestować w rekuperacje i nie otwierać okien ani drzwi 😁

Grzegorz

Można porozwieszać lep na muchy

Zuzanna

Dobre żarty jak sobie to wyobrażasz nowoczesna kuchnia i lampy zwisające lepy z przyklejonymi trupami w postaci much ha ha ha

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Zacienienie instalacji fotowoltaicznych czyli fotowoltaika w cieniu sąsiada.

Problem zacienienia instalacji fotowoltaicznych przez sąsiadujące budynki i drzewa zyskuje na znaczeniu w Polsce. W artykule omawiamy interpelację posłanki Agnieszki Hanajczyk do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w której proponuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które uwzględniałyby potrzeby instalacji fotowoltaicznych w kontekście dostępu do światła słonecznego. Czy zmiany w przepisach budowlanych są konieczne, aby wspierać rozwój energii odnawialnej?

Nowa taryfa za odprowadzanie deszczówki: Koniec darmowego odprowadzania wody deszczowej?

Ostatnie ulewy w Polsce skłoniły rząd i samorządy do rozważenia wprowadzenia nowej taryfy na odprowadzanie deszczówki. W artykule omawiamy, dlaczego zmiany w Prawie wodnym mogą być nieuniknione, aby Polska mogła korzystać z unijnych funduszy na budowę kanalizacji deszczowej. Czy to oznacza koniec darmowego odprowadzania wód opadowych? Sprawdź, jakie korzyści i wyzwania niosą za sobą planowane regulacje oraz jakie mogą być ich konsekwencje dla mieszkańców miast.

Reklama

Portal Sobir.pl to dynamiczne miejsce, które miesięcznie przyciąga ponad 40 000 unikalnych użytkowników (stan na sierpień 2024). Jako lider w branży budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz, Sobir.pl oferuje kompleksowe możliwości reklamowe, które pomogą Twojej marce zyskać większą widoczność w sieci. Dzięki wpisom sponsorowanym, lokowaniu produktu oraz reklamom display, masz szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwiększyć zainteresowanie Twoją ofertą. Skorzystaj z potencjału Sobir.pl, by zbudować silną obecność w internecie i przyciągnąć nowych klientów!
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
4
0
Zostaw komentarzx