Muszki owocówki – czym i jak je zwalczyć?

Wiosna i lato to czas, w którym owady najbardziej dają o sobie znać, dlatego można je zauważyć, zarówno na dworze, jak i w domu. Bardzo uporczywym problemem są przede wszystkim mrówki owocówki, które potrafią się naprawdę szybko rozmnaża, dlatego trzeba się ich jak najszybciej pozbyć.

Nie da się ukryć, że są pewnego rodzaju plagą, która może się przerodzić w prawdziwą inwazję. Jak sama nazwa wskazuje muszki owocówki uwielbiają owoce, zwłaszcza te gnijące. Potrafią je wyczuć z daleka, dlatego nic dziwnego, że wokół nich jest ich mnóstwo. Muszki owocówki potrafią bardzo szybko obsiąść owoce, dlatego nigdy nie należy ich zostawiać na wierzchu.

Jak wytępić z domu muszki owocówki?

Muszki owocówki to małe owady, które dają znać o swojej obecności. Najczęściej spotyka się je w kuchni, gdzie przechowuje się owoce, a także wszelkiego rodzaju żywność. Bywają niestety bardzo uporczywe, dlatego w niektórych przypadkach przeszkadzają w przygotowaniu posiłków.

Sposobów na muszki owocówki, jak i wiele innych owadów jest naprawdę mnóstwo. Walka z nimi nie jest łatwa, jednakże to nie oznacza, że każdy jest skazany na przegraną. Z całą pewnością, warto tutaj podkreślić to, że muszki owocówki to owady, które warto od razu wyeliminować ze swojej kuchni, gdyż w żaden sposób nie są pożyteczne, tylko szkodliwe. Stosując skuteczne sposoby można się ich naprawdę szybko pozbyć.

Muszki owocówki – charakterystyka

muszka owocówka
muszka owocówka

Muszki owocówki występują praktycznie na każdym kontynencie. Są niewielkie, a ich ciało składa się z trzech segmentów, czyli głowy, tułowia, a także odwłok. Owady te posiadają żółtą lub brązową głowę i tułów, a ich oczy mają barwę czerwoną lub białą. Z tego względu, można je z łatwością rozpoznać. Muszki owocówki mają wielkość od dwóch do trzech milimetrów, niemniej jednak łatwo je zauważyć.

Bardzo istotną kwestią jest tutaj także to, że owady te szybko się rozmnażają. Temperatura powietrza ma bezpośredni wpływ na ich cykl życia, o czym warto pamiętać. Muszki owocówki nie żyją zbyt długo, gdyż w większości przypadków jest to tylko trzydzieści dni. W ciągu jednego dnia samica jest w stanie złożyć, aż sto jaj, dlatego nic dziwnego, że tego typu owadów jest tak wiele na świecie.

Muszki owocówki posiadają jedną parę skrzydeł. Swoje jaja składają w żywności, która dopiero dojrzewa. Jak już wcześniej wspomniano, są w stanie wyczuć jedzenie z daleka, dzięki jego zapachowi. Kiedy muszka owocówka zacznie już żerować to owoce zaczynają się szybciej psuć, dlatego nie nadają się do jedzenia. Roznoszą wtedy między innymi szkodliwe bakterie, a także wirusy.

Czym odstraszyć muszki owocówki? Skąd się biorą?

Aby muszki owocówki nie pojawiały się w kuchni, warto zawsze mieć porządek. Regularne sprzątanie i wyrzucenie odpadów sprawi, że nie będą wlatywały do domu, gdyż nie będzie ich przyciągał żaden zapach psującej się żywności. Niestety na muszki owocówki nie ma żadnych specjalnych preparatów, dlatego w tym przypadku można stosować tylko i wyłącznie naturalne sposoby. Wiele osób o tym nie wie, ale tego typu owady są naprawdę bardzo powolne, dzięki czemu można je wciągać odkurzaczem.

Jeśli, jednak chodzi o to skąd się biorą muszki owocówki to odpowiedź jest chyba dla każdego oczywista. Przyciągają je między innymi owoce, chociaż nie tylko. Osoby, które nie chcą mieć tego typu owadów w swoim domu, powinny trzymać żywność w lodówce, a kiedy zaczyna się psuć trzeba ją od razu wyrzucić. Dobrym sposobem na muszki jest także wykorzystanie domowych odświeżaczy powietrza, które należy umieścić wokół owoców.

Czy ocet pomaga na muszki owocówki?

Nie da się ukryć, że w walce z muszkami owocówkami bardzo dobry jest również ocet, który przynosi ogromną skuteczność. Jego zastosowanie jest bardzo proste, bowiem wystarczy tylko do pustego pojemnika wlać ocet i dodać do niego małą ilość płynu do naczyń. Następnie całość należy przykryć folią spożywczą, wykuć w niej kilka dziurek i położyć w miejscu, gdzie pojawia się najwięcej muszek. Charakterystyczny zapach od razu je zwabi, dlatego wpadną do pudełka i nie będą mogły się z niego wydostać. 

2 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ela

Jakie są wasze sposoby ?

Rob

Higiena i czystość to po pierwsze, po drugie ograniczenie czasu kiedy żywność jest poza lodówką🙂

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny na najniższe oprocentowanie – 2 %

Jak informuje wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński rząd pracuje nad programem niskooprocentowanego kredytu na zakup pierwszego mieszkania, jedną z oferowanych możliwości ma być...

Krzywa grzewcza w pompie ciepła.

Krzywa grzewcza w pompie ciepła to nic innego jak zależność pomiędzy temperaturą zasilania układu grzewczego a temperaturą zewnętrzną. Poprawnie ustawiona krzywa grzewcza zapewni odpowiedni...

Fatalne wyniki rynku kredytów hipotecznych (dane za 10.2022)

Niestety obecnie materializuje się scenariusz o którym piszemy na stronach naszej kategorii od dawna i nic na chwile obecną nie wskazuje iż kryzys w...
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
2
0
Zostaw komentarzx