Kryzys w budownictwie 2022 – ogromny spadek liczby pozwoleń na budowę w pierwszym półroczu 2022.

Rozpędu nabiera kryzys w branży budowlanej o którym na łamach naszego portalu pisaliśmy już wielokrotnie, do ostatnich fatalnych danych z rynku nieruchomości dołączyły jeszcze gorsze informacje o wydanych pozwoleniach na budowę. W pierwszym półroczu 2022 liczba pozwoleń spadła o 21 % w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, co warte podkreślenia tak gwałtownych spadków nie było podczas ostatniego wielkiego kryzysu w budowlance z lat 2008-2015 ( https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.cejsh-194725b2-9926-4cf1-b3ab-f50486460f53/c/12_Kryzys_w_budownictwie.pdf ) podczas którego banki zakręciły kurek z kredytami.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) w pierwszym półroczu wydano tylko 48,6 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych co w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku gdzie tych pozwoleń wydano aż 61,8 tys. oznacza spadek o 21 %. Jak prognozujemy sytuacja ta ulegnie znacznemu pogorszeniu w drugim kwartale tego roku ze względu na podnoszone z miesiąca na miesiąc stopy procentowe które powoli zabijają zdolność kredytową przeciętnego Kowalskiego która to do tej pory była motorem napędzającym sektor budowlany.

Mocny spadek wydanych pozwoleń na budowę nie wątpliwie pogorszy i tak już dramatyczna sytuację firm budowlanych która już wcześniej pogrążona była w ogromnych długach (https://remont.biz.pl/budowa/budowlanka-tonie-w-dlugach-czy-nowy-lad-i-szalejaca-inflacja-zatopi-w-przyszlym-roku-branze-budowlana/), a to z kolei przełoży się na falę bankructw tego sektora oraz zmusi wielu budowlańców do zmiany miejsca pracy co z kolei z pogarszającą się sytuacją w polskim przemyśle ( Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w czerwcu wyniósł 44,4 pkt) zwiastować może poważne problemy na rynku pracy.

Z drugiej strony warto nadmienić iż kryzys ten zaczyna mieć już wymierny wpływ na ceny materiałów budowlanych które zaczynają mocno tanieć oraz stawki robocizny oferowane przez wykonawców co jest niewątpliwie dobrą wiadomością dla wszystkich którzy dopiero planują budowę domu, więc jeżeli któryś z naszych czytelników dopiero planuje budowę domu to warto poczekać z realizacją do przyszłego roku, będzie znacznie taniej !

Google news -2

14 KOMENTARZE

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila

Fajny artykuł, tylko można by się przyczepić, ze odnosi się do rekordowego 2021 roku. A jak wygląda spadek w pozwoleniach vs 2020 i 2019?

Iza

Tylko że teraz jest największe jednorazowe załamanie w historii, bardzo źle to wróży na przyszłość

Kamila

Nie spadnie w okolice „zera”. 48,6 tys pozwoleń za pół roku, czyli za rok mamy 97,2 tys pozwoleń. Ok będzie spadek, ale do ilu spadnie? do 80 tys? I to jest ten ogromny spadek? Cofniemy się z ilością do 2017/2018 roku, ale to nie oznacza końca budowlanki.

Kamila

Kryzys przewidywał Pan już w grudniu 2021/styczniu 2022 – linki do artykułów. Od tamtego czasu zdążyliśmy pobić wszystkie możliwe rekordy cen materiałów budowlanych

Roman

U nas prawdziwy dramat ( prowadzimy biuro projektowe ) od 2 miesięcy nie mamy nowych zleceń

Zibi

U nas to samo (Warszawa)

Zbys

Jak myślicie o ile spadną ceny materiałów budowlanych ?

Jan

Na pewno do poziomów z przed covida

Jakszi7

Ciekawe, że na łamach wielu podobnych artykułów nie wspomina się o roli polityki podatkowej w obciążeniu małych działalności gospodarczych. Obciążenie podatkami, rozwiązanie opłat ZUS, gdzie nic nie zarobiwszy w danym miesiącu muszę płacić Zus wyższy niż gdybym zarobiła cokolwiek… do tego zawierucha z polskim ładem…i zamieszanie z państwowymi projektami domów. Czy na prawdę polskie małe biura projektowe tak bardzo były niepotrzebną kulą u nogi inwestorów? W cieniu kryzysu powolutku po cichu pada architektura tworzona na potrzeby indywidualnego klienta, w małej skali, mające szanse na zrównoważone, projektowanie nie-masowe….

Nostadamus

Nie ma na te firmy miejsca w nowym systemie, po kryzysie zostanie 2 pracodawców; rząd i wielkie korporacje

KUK

witam niestety ceny mieszkan tak szalały że aż nie mozliwe
do dzisiaj nad morzem cena od 15 000 do 30 000 za 1 metr prawie jak w Berlinie
też lekka przesada

IZabella

Zgubiła ich (deweloperów), ich własna pazerność. Dobrze im tak, może ceny nieruchomości znowu zaczną być normalne

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Fototapety kwiaty – Floralny przewrót w Twoim zakątku!

Czy marzysz o wnętrzu pełnym ciepła, barw i energii? Fototapety kwiatowe od Tapeko mogą zupełnie odmienić Twoje mieszkanie! Od egzotycznych motywów po sielankowe polne kwiaty, każdy znajdzie coś dla siebie. Przekonaj się, jak kwiatowe akcenty na ścianach mogą podnieść Twój nastrój, wprowadzić harmonię i wyrazistość do każdego zakątka. Gotowi na małą rewolucję w dekoracji? Poznaj 7 wyjątkowych wzorów, które przeniosą Twoje wnętrze na nowy poziom piękna i stylu!

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego.

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego to kluczowy krok, który wpływa na efektywność energetyczną i komfort użytkowania. W artykule znajdziesz szczegółowe omówienie różnych systemów grzewczych, takich jak pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe oraz rekuperacja z nagrzewnicą. Dowiedz się, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię i jak wybrać najbardziej ekologiczny oraz opłacalny system ogrzewania.

Ruszyły kontrole źródeł ciepła: Straż miejska dopytuje o wiek kotła.

Kontrole źródeł ciepła w Polsce są na porządku dziennym, a straż miejska nakłada wysokie mandaty za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ogrzewania. Sprawdza się wiek kotła, jego klasę oraz rodzaj stosowanego paliwa. Szczególnie surowo traktowane są kotły pozaklasowe, tzw. "kopciuchy". Dowiedz się, jakie konsekwencje grożą za używanie nieekologicznych urządzeń i dlaczego wzmożone kontrole są konieczne dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
14
0
Zostaw komentarzx