Kryzys w budownictwie 2022 – Koniec hossy na rynku nieruchomości. Spadają ceny we wszystkich dużych miastach.

Po wielu latach nieprzerwany i czasami wręcz spektakularnych wzrostów cen na rynku nieruchomości doszło do przełamania wzrostowego trendu czego wynikiem jest spadek cen zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Oliwy do kryzowego ognia dolewa pogłębiające załamanie się sprzedaży wśród deweloperów o którym pisaliśmy już w styczniu tego roku (https://sobir.pl/peka-banka-mieszkaniowa-takiego-spadku-sprzedazy-mieszkan-nie-bylo-od-10-lat/) oraz zapaść na rynku kredytów hipotecznych (https://sobir.pl/ogromy-spadek-popytu-minus-83-na-kredyty-mieszkaniowe-w-2-kwartale-2022-roku/)

O takim scenariuszu iż załamanie na rynku budowlanym nastąpi piszemy na naszym portalu od przeszło roku, wiele osób (szczególnie wykonawców) na różnych grupach dyskusyjnych jak chociażby forum https://remont.biz.pl/forum/index.php bądź na https://www.facebook.com/groups/budowa zaklinała do tej pory rzeczywistość i powtarzała jak mantrę słowa iż ceny nieruchomości, materiałów jak i stawek wykonawców już nigdy nie spadną a będą tylko rosły w nieskończoność.

Po okresie nieprzerwanych wzrostów, ceny nieruchomości zaczęły w końcu spadać.

Spadek cen o którym piszemy w tytule została potwierdzony przez najnowsze raporty Expandera i Rentier i dotyczy zarówno cen na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Dlaczego ceny nieruchomości spadają?

Po pierwsze ostatnie decyzje RPP podwyżki stóp procentowych) zabiły jakąkolwiek zdolność kredytową, która była motorem napędzającym boom na rynku nieruchomości a po drugie klienci gotówkowi którzy na przestrzeni ostatniego półrocza jeszcze podtrzymywali ten trend w tym momencie wolą zainwestować w obligacje bądź lokaty terminowe których oprocentowanie sięga już 7 % co przy spadku cen nieruchomości na przestrzeni roku jest znacznie lepszym sposobem na pomnażanie kapitału niż zakup mieszkania na tzw. flipp bądź wynajem.

Czy ceny nieruchomości spadną jeszcze bardziej?


Osobiście uważam że tak, trend spadkowy ulegnie jeszcze większemu pogłębieniu na przestrzeni najbliższego roku ze względu na wysyp ofert z niedokończonymi budowami to po pierwsze, po drugie pogarszająca się sytuacja ekonomiczna spowoduje iż większość nas odłoży marzenia o budowie własnego domu bądź zakupie mieszkania na przyszłość.

Robert Kucharski, Wizjoner 🙂 od święta, analityk rynku budowlanego na co dzień.

Google news -2

2 KOMENTARZE

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor

Mniej budują bo nie ma chętnych na zakup ponieważ NBP zabiło zdolność kredytową która była motorem budowlanki to po pierwsze a po drugie gotówkowi się wstrzymali gdyż na lokatach w skali roku zarobią w tym momencie więcej niż inwestując w nieruchomości ( średnie ceny nieruchomości w skali roku teraz na minusie) 

Paul

Za pół roku nie będą budować wcale

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Bankructwa firm budowlanych w 2022 oraz prognozy na 2023.

Przybywa bankructw wśród firm budowlanych, w pierwszym kwartale 2022 był ich aż 38% więcej niż w analogicznym 2022 roku. Problem ten dotyczy przede wszystkim firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Co gorsza jak prognozują analitycy nastąpi dalszy wzrost niewypłacalności firm z sektora budowlanego.

Czym Polacy ogrzewają swoje domy?

Do lipca bieżącego roku należało do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) wysłać deklarację czym ogrzewamy swój dom, poniżej prezentujemy zebrane wyniki ( o samym obowiązku spisu źródeł ciepła można poczytać w linku poniżej)

Kryzys w budownictwie 2022 – ogromny spadek liczby pozwoleń na budowę w pierwszym półroczu 2022.

Rozpędu nabiera kryzys w branży budowlanej o którym na łamach naszego portalu pisaliśmy już wielokrotnie, do ostatnich fatalnych danych z rynku nieruchomości dołączyły jeszcze gorsze informacje o wydanych pozwoleniach na budowę. W pierwszym półroczu 2022 liczba pozwoleń spadła o 21 % w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, co warte podkreślenia tak gwałtownych spadków nie było podczas ostatniego wielkiego kryzysu w budowlance z lat 2008-2015 ( https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.cejsh-194725b2-9926-4cf1-b3ab-f50486460f53/c/12_Kryzys_w_budownictwie.pdf ) podczas którego banki zakręciły kurek z kredytami.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
2
0
Zostaw komentarzx
()
x