Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Podstawowe działanie gruntowej pompy ciepła polega na odbieraniu energii z gruntu, ale przy użyciu specjalnej instalacji. Potrzebny jest wymiennik pionowy wykonany z elastycznej rury, którą układa się w gruncie, w jednej lub dwóch płaszczyznach, albo w sposób spiralny. Jeżeli chcesz pozyskać jak najwięcej ciepła, należy umieścić ją jak najgłębiej pod powierzchnią gruntu, ale ze względu na koszty związane z odwiertami, zwykle umieszcza się ją na głębokości 0.8-1,4 m. Ilość ciepła, jaką można będzie pobrać, w dużej mierze zależy od wilgotności gleby.

Co jeszcze warto wiedzieć o gruntowej pompie ciepła?

Jeżeli chcesz uzyskać moc grzewczą mającą 10 kW, konieczne jest zastosowanie wymiennika o powierzchni 300-1000 m2. Najlepszy efekt uda się uzyskać, gdy wymiennik będzie znajdował się na dnie zbiornika wodnego. Najlepsze i najbardziej efektywne są natomiast wymiennik pionowe typu sondy. Rury umieszczane są w specjalnych odwiertach. Taka inwestycja wiąże się z większymi kosztami, ale daje najlepsze efekty i wykazuje się największą stabilnością. Sprawdzi się świetnie na działkach o niskim poziomie wód gruntowych. 1 kW mocy grzewczej uzyskuje się z około 20 m odwiertu. Można ich wykonać kilka, jeśli zostaną oddalone od siebie o co najmniej 5 m.

Więcej od tego autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Panele fotowoltaiczne, jako inwestycja, na której można sporo zaoszczędzić

rzyści. Montując je w domu jednorodzinnym, można liczyć na spore oszczędności, które jak wiadomo, przydadzą się każdemu. Instalacja ta działa naprawdę świetnie, dlatego też inwestycja w nią bardzo się opłaci, zwłaszcza jeśli zapotrzebowanie na prąd jest bardzo duże.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe, czyli nowoczesna instalacja grzewcza

znego ogrzewania podłogowego jest naprawdę bardzo wysoka, dlatego też wielu inwestorów się na nie decyduje. Jego największą zaletą jest bez wątpienia to, że dostarcza ogromnym komfort i wygodę, a co najważniejsze można go zastosować we wszystkich pomieszczeniach w praktycznie każdym budynku. Poza tym jest niezwykle wydajne, tak więc doskonale sprawdzi się w energooszczędnym domu.

Od czego zacząć budowę domu? Jak długo będzie trwała?

Budowa domu jest sporym wyzwaniem dla inwestorów, dlatego też trzeba się do niej odpowiednią przygotować. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wkład finansowy, ale przede wszystkim o załatwienie pewnych formalności. Są one najważniejszą czynnością, bez której nie można rozpocząć prac budowlanych. Zakup działki pod dom to nie wszystko, ponieważ trzeba również uzyskać pozwolenie na budowę oraz wiele innych dokumentów.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Podaj swoje dane, a my pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!