Współczynnik przenikania ciepła.

W czasach znacznych podwyżek cen nośników energii takich jak chociażby gaz, pellet itp. bardzo ważnym staje się wybudowanie bądź wyremontowanie domu który będzie energooszczędny. Co istotne dobrze zaplanowana termoizolacja naszego budynku to nie tylko ocieplenie ścian zewnętrznych ale również izolacja fundamentów bądź płyty fundamentowej oraz dachu. Planując izolację termiczną naszego domu kluczowym pojęciem do określenia izolacyjności będzie współczynnik przenikania ciepła, sprawdźmy więc czym jest ten współczynnik oraz w jaki sposób go obliczyć?

Co to jest współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła U określa zdolność przenikania ciepła przez przegrody budowlane takie jak ściany i dachy. Współczynnik ten określa nam ile energii (wyrażonej w watach) przenika nam przez 1 metr kwadratowy danej przeszkody przy założeniu iż różnica temperatur po obu stronach tej przegrody wynosi 1 K (kelwin).

Jaka jest jednostka przenikania ciepła?

Jednostka współczynnika przenikania ciepła jest W/(m²·K).

Jaki jest wzór na współczynnik przenikania ciepła?

Do obliczenia współczynnika przenikania ciepła będziemy potrzebować podstawić dwie wartości a mianowicie:

Wzór będzie więc wyglądał następująco: U = λ/d

Należy jednak pamiętać iż ten wzór możemy zastosować jednie w przypadku przegrody wykonanej z jednego tylko materiału, jeżeli nasza przegroda np. ściana zewnętrzna która wykonana jest z pustaków keramzytowych oraz ocieplona wełną mineralną to musimy użyć współczynnika oporu cieplnego który będzie suma oporów poszczególnych warstw.

Wartości współczynników przenikania ciepła (2021)

Od 1 stycznia 20211 obowiązują nowe normy które regulują izolacyjność przegród w budownictwie, aktualne wartości przedstawiają się następująco:

  • 0,30 W/(m²K) – podłogi na gruncie,
  • 0,20 W/(m²K) – ściany zewnętrzne,
  • 0,15 W/(m²K) – dach i stropodach,
  • 0,9 W/(m²K) – okna,
  • 1,1 W/(m²K) – okna połaciowe,
  • 1,3 W/(m²K) – drzwi zewnętrzne.

Przeczytaj również:

1 KOMENTARZ

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oleńka

Ten współczynnik można znaleźć na etykiecie danego produktu ?

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj centralnego ogrzewania domu, w którym ciepło jest dostarczane przez instalację w podłodze. Zalety tego rodzaju ogrzewania to: równomierne rozłożenie ciepła, efektywne wykorzystanie energii, możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, brak grzejników, co zwiększa powierzchnię użytkową oraz niski koszt eksploatacji tego typu ogrzewania.

Dziennik budowy

Dziennik budowy (zwany także dziennikiem budowlanym) jest dokumentem rejestrującym postęp prac budowlanych. Zwykle zawiera informacje o użytych materiałach, godzinach pracy, warunkach pogodowych oraz wszelkich problemach lub opóźnieniach, które występują podczas realizacji projektu. Dziennik służy do śledzenia postępów projektu i zapewnienia, że ​​zostanie on ukończony na czas i w ramach budżetu.

Termostat do ogrzewania podłogowego

Termostat do ogrzewania podłogowego jest urządzeniem, które kontroluje temperaturę w pomieszczeniu poprzez regulację przepływu ciepła w systemie ogrzewania podłogowego. Może być zainstalowany na ścianie lub przymocowany do podłogi, a jego działanie polega na pomiarze temperatury powietrza w pomieszczeniu i kontrolowaniu przepływu ciepła w systemie ogrzewania podłogowego w celu utrzymania żądanej temperatury.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
1
0
Zostaw komentarzx