Współczynnik przenikania ciepła.

W czasach znacznych podwyżek cen nośników energii takich jak chociażby gaz, pellet itp. bardzo ważnym staje się wybudowanie bądź wyremontowanie domu który będzie energooszczędny. Co istotne dobrze zaplanowana termoizolacja naszego budynku to nie tylko ocieplenie ścian zewnętrznych ale również izolacja fundamentów bądź płyty fundamentowej oraz dachu. Planując izolację termiczną naszego domu kluczowym pojęciem do określenia izolacyjności będzie współczynnik przenikania ciepła, sprawdźmy więc czym jest ten współczynnik oraz w jaki sposób go obliczyć?


Co to jest współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła U określa zdolność przenikania ciepła przez przegrody budowlane takie jak ściany i dachy. Współczynnik ten określa nam ile energii (wyrażonej w watach) przenika nam przez 1 metr kwadratowy danej przeszkody przy założeniu iż różnica temperatur po obu stronach tej przegrody wynosi 1 K (kelwin).

Jaka jest jednostka przenikania ciepła?

Jednostka współczynnika przenikania ciepła jest W/(m²·K).

Jaki jest wzór na współczynnik przenikania ciepła?

Do obliczenia współczynnika przenikania ciepła będziemy potrzebować podstawić dwie wartości a mianowicie:

Wzór będzie więc wyglądał następująco: U = λ/d

Należy jednak pamiętać iż ten wzór możemy zastosować jednie w przypadku przegrody wykonanej z jednego tylko materiału, jeżeli nasza przegroda np. ściana zewnętrzna która wykonana jest z pustaków keramzytowych oraz ocieplona wełną mineralną to musimy użyć współczynnika oporu cieplnego który będzie suma oporów poszczególnych warstw.

Wartości współczynników przenikania ciepła (2021)

Od 1 stycznia 20211 obowiązują nowe normy które regulują izolacyjność przegród w budownictwie, aktualne wartości przedstawiają się następująco:

  • 0,30 W/(m²K) – podłogi na gruncie,
  • 0,20 W/(m²K) – ściany zewnętrzne,
  • 0,15 W/(m²K) – dach i stropodach,
  • 0,9 W/(m²K) – okna,
  • 1,1 W/(m²K) – okna połaciowe,
  • 1,3 W/(m²K) – drzwi zewnętrzne.

Przeczytaj również:

1 KOMENTARZ

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oleńka

Ten współczynnik można znaleźć na etykiecie danego produktu ?

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
1
0
Zostaw komentarzx