Współczynnik przenikania ciepła.

W czasach znacznych podwyżek cen nośników energii takich jak chociażby gaz, pellet itp. bardzo ważnym staje się wybudowanie bądź wyremontowanie domu który będzie energooszczędny. Co istotne dobrze zaplanowana termoizolacja naszego budynku to nie tylko ocieplenie ścian zewnętrznych ale również izolacja fundamentów bądź płyty fundamentowej oraz dachu. Planując izolację termiczną naszego domu kluczowym pojęciem do określenia izolacyjności będzie współczynnik przenikania ciepła, sprawdźmy więc czym jest ten współczynnik oraz w jaki sposób go obliczyć?

Co to jest współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła U określa zdolność przenikania ciepła przez przegrody budowlane takie jak ściany i dachy. Współczynnik ten określa nam ile energii (wyrażonej w watach) przenika nam przez 1 metr kwadratowy danej przeszkody przy założeniu iż różnica temperatur po obu stronach tej przegrody wynosi 1 K (kelwin).

Jaka jest jednostka przenikania ciepła?

Jednostka współczynnika przenikania ciepła jest W/(m²·K).

Jaki jest wzór na współczynnik przenikania ciepła?

Do obliczenia współczynnika przenikania ciepła będziemy potrzebować podstawić dwie wartości a mianowicie:

Wzór będzie więc wyglądał następująco: U = λ/d

Należy jednak pamiętać iż ten wzór możemy zastosować jednie w przypadku przegrody wykonanej z jednego tylko materiału, jeżeli nasza przegroda np. ściana zewnętrzna która wykonana jest z pustaków keramzytowych oraz ocieplona wełną mineralną to musimy użyć współczynnika oporu cieplnego który będzie suma oporów poszczególnych warstw.

Wartości współczynników przenikania ciepła (2021)

Od 1 stycznia 20211 obowiązują nowe normy które regulują izolacyjność przegród w budownictwie, aktualne wartości przedstawiają się następująco:

  • 0,30 W/(m²K) – podłogi na gruncie,
  • 0,20 W/(m²K) – ściany zewnętrzne,
  • 0,15 W/(m²K) – dach i stropodach,
  • 0,9 W/(m²K) – okna,
  • 1,1 W/(m²K) – okna połaciowe,
  • 1,3 W/(m²K) – drzwi zewnętrzne.

Przeczytaj również:

1 KOMENTARZ

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oleńka

Ten współczynnik można znaleźć na etykiecie danego produktu ?

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Kryzys w budownictwie 2022 – liczba wniosków o kredyt hipoteczny najniższa w historii.

Początkiem obecnego roku NBP prognozowało spadek popytu w pierwszym półroczu na kredyty hipoteczne na poziomie 60 %. Początek drugiego półrocza przynosi jeszcze gorsze dane, jak informuje BIK w lipcu 2022 roku nastąpił spadek wartości kredytów hipotecznych aż o 72,9 % co jest najgorszym wynikiem w historii.

Jak pozbyć się much z domu?

Z całą pewnością, można powiedzieć, że muchy stanowią dość spory problem, gdyż są nie tylko bardzo uporczywe, ale i również stwarzają zagrożenie epidemiologiczne. Niestety wiosną oraz latem jest ich naprawdę mnóstwo, dlatego można je spotkać praktycznie wszędzie. Mimo, że nie gryzą to i tak ludzie za nimi nie przepadają, ponieważ w żaden sposób nie są pożyteczne, a wręcz przeciwnie. Muchy w domu to ogromny kłopot, dlatego każdy chce się ich, jak najszybciej pozbyć. Sposobów na walkę z tymi owadami jest naprawdę mnóstwo, dlatego warto je wykorzystać, aby wyeliminować je z domu. W tym przypadku, można zastosować naturalne sposoby, jak i również pułapki oraz specjalne preparaty, które charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością.

Jesienne porządki w ogrodzie, czyli o czym nie można zapomnieć?

Jesień to czas, w którym żaden ogrodnik niestety nie odpocznie, ponieważ prac w ogrodzie jest naprawdę mnóstwo. Poza czynnościami porządkowymi, czyli między innymi grabieniem liści i usunięciem resztek trawy, trzeba także zadbać o rośliny, które należy dobrze przygotować do zimy. Oczywiście konieczne będzie ich nawożenie nawozami sztucznymi lub naturalnymi, które pomogą im przetrwać niskie temperatury.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
1
0
Zostaw komentarzx