Bloczki i pustaki keramzytobetonowe.

Bloczki i pustaki keramzytobetonowe to niedoceniony na polskich budowach materiał o rewelacyjnych wręcz właściwościach. Po pierwsze jest to materiał o znikomej nasiąkliwości dzięki czemu materiał ten charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością a to wpływa na wyjątkowo ciepłe ściany co przyczyni się do minimalizacji kosztów późniejszego ogrzewania naszego domu oraz po drugie tym iż produkt ten posiada doskonałą paroprzepuszczalność co w połączeniu z ociepleniem wykonanym za pomocą wełny sprawi iż nasz dom będzie oddychał niwelując do zera ryzyko pojawienia się grzybów, pleśni itp.

SPIS TREŚCI:

Jak powstaje keramzyt?

Keramzytobeton powstaje w wyniku wypalania gliny ilastej w bardzo wysokiej temperaturze sięgającej prawie 1200 stopni Celsjusza, w trakcie tego procesu powstają granulki pokryte z zewnątrz osłoną ceramiczną. Otrzymane kruszywo w procesie wypalania charakteryzuje się odpornością na wodę, działanie pleśni, grzybów oraz gryzoni. Należy nadmienić iż powstały produkt jest nie palny ( w połączeniu z wełną mineralną na elewacji taki budynek można budować na terenach objętych zagrożeniem pożarowym np. budowa domu w pobliżu lasu )

Dodatkowo keramzyt charakteryzuje się dobrymi parametrami izolacji cieplnej:

  • około 0,08 W/(mK) dla kruszywa o gęstości 250-300 kg/m³
  • około 0,14 W/(mK) dla kruszywa o gęstości 400-500 kg/m³

Warto jeszcze nadmienić iż po sortowaniu keramzyt dostępny jest we frakcjach jak poniżej:

  • keramzyt frakcja – 0-4 mm gęstość – 425-575 kg/m³
  • keramzyt frakcja – 2–4 mm – 332–449 kg/m³
  • keramzyt frakcja – 4–8 mm – 280–380 kg/m³
  • keramzyt frakcja – 4–10 mm – 270–370 kg/m³
  • keramzyt frakcja – 8–20 mm – 230–310 kg/m³
  • keramzyt frakcja – 10–20 mm – 230–310 kg/m³
Co to jest keramzyt
Keramzyt po wypaleniu

Zastosowanie bloczków i pustaków z keramzytobetonu:

  • Ściany fundamentowe – np. Leca® BLOK fudamentowy 5
  • Ściany nośne w systemie muru jednowarstwowego – pustaki keramzytowe wypełnione styropianem murowane na warstwie zaprawy ciepłochronnej – np. Pustak Leca® BLOK 36,5
  • Ściany nośne w systemie mury wielowarstwowego ( ściany dwuwarstwowe oraz ściana trójwarstwowa ) np. Pustak Leca® BLOK 24
  • Ściany działowe – np. Pustak Leca® BLOK 12
  • Ścian akustycznych – np. Bloczek Leca® BLOK akustyczny 24/20

Oprócz powyższych materiałów z których stawia się mury z keramzytobetonu produkuje się elementy uzupełniające tak by móc cały budynek wybudować w jednym systemie materiałowym. Do elementów dodatkowych można zaliczyć kształtki nadprożowe, pustaki uzupełniające oraz pustaki wieńcowe.

Jak przebiega murowanie bloczków i pustaków z keramzytobetonu.

Murowanie ścian z keramzytobetonu niczym nie różni się od murowania za pomocą wyrobów ceramicznych bądź silikatowych. W przypadku murów dwu i trzy warstwowych murujemy na zwykła zaprawę cementową którą układa się w spoinach poziomych (oczywiście pod warunkiem iż pustak wyposażony jest w tzw. pióro i wpust). W przypadku murów jednowarstwowych z kolei zaleca się do murowania używanie zaprawy ciepłochronnej o grubości około 10 mm.

Wady i zalety bloczków i pustaków z keramzytobetonu.

Ile kosztuje pustak keramzytowy ?

Na popularnym portalu aukcyjnym ceny najpopularniejszych pustaków keramzytowych na dzień wpisu kształtują się następująco:

10 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor

Planuje budowę domu z tego materiału 🙂

trackback

Jak z wytrzymałością takich bloczków ?

Romek

Tak samo jak ceramika

Zbyszek

Jest ktoś kto wybudował dom z tego materiału ?

Irek

Wybudowaliśmy co chciałbyś wiedzieć

Renata

Zdrowy do to ściana z keramzytu plus ocieplenie wykonane z wełny

Olek

Widziałem takie pustaki czerwone i szare oba wykonane z keramzytu ten kolor to ma jakiekolwiek znaczenie?

Inżynier

Kolor nie ma najmniejszego znaczenia

Berol

Cenowo jak wychodzą te bloczki w porównaniu na przykład do ytonga

Vegs

Planujemy budowę domu z tego materiału czy jest może tutaj na forum osoba z Warszawy lub okolic która się wybudowała z keramzytu. Chcielibyśmy podjechać i zobaczyć jak taki dom wygląda w rzeczywistości aha zabierzemy ze sobą wino 😉

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Ile kosztuje użytkowanie systemu rekuperacji?

Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie i cieszyć się lepszą jakością powietrza w domu? Poznaj rekuperację - innowacyjny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dowiedz się, jak działa, ile kosztuje i jakie korzyści przynosi. Przeczytaj nasz szczegółowy wpis i zobacz, jak możesz cieszyć się komfortem i oszczędzać na ogrzewaniu, a także wpływać pozytywnie na środowisko.

Kiedy sadzić maliny: Przewodnik krok po kroku.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zacząć uprawę malin w swoim ogrodzie? Ten szczegółowy przewodnik odpowie na wszystkie Twoje pytania. Dowiesz się, kiedy najlepiej sadzić maliny, jak je pielęgnować, a także jakie odmiany są dostępne. Poznasz również zdrowotne właściwości tych smacznych owoców. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, ten artykuł pomoże Ci cieszyć się obfitymi plonami malin w swoim ogrodzie.

Szlifierka kątowa akumulatorowa.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest absolutnie niezbędne w warsztacie każdego majsterkowicza i profesjonalisty? Odpowiedź jest prosta: szlifierka kątowa akumulatorowa. Ten artykuł poświęcony jest tej niezastąpionej maszynie, która przekształca ciężką pracę w łatwe i satysfakcjonujące zadanie. Dowiesz się, jakie zalety ma szlifierka kątowa akumulatorowa, jakie są jej główne zastosowania, a także jak bezpiecznie z niej korzystać. Przekonaj się, dlaczego warto mieć to narzędzie w swoim warsztacie.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
10
0
Zostaw komentarzx