Bloczki i pustaki keramzytobetonowe.

Bloczki i pustaki keramzytobetonowe to niedoceniony na polskich budowach materiał o rewelacyjnych wręcz właściwościach. Po pierwsze jest to materiał o znikomej nasiąkliwości dzięki czemu materiał ten charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością a to wpływa na wyjątkowo ciepłe ściany co przyczyni się do minimalizacji kosztów późniejszego ogrzewania naszego domu oraz po drugie tym iż produkt ten posiada doskonałą paroprzepuszczalność co w połączeniu z ociepleniem wykonanym za pomocą wełny sprawi iż nasz dom będzie oddychał niwelując do zera ryzyko pojawienia się grzybów, pleśni itp.

SPIS TREŚCI:

Jak powstaje keramzyt?

Keramzytobeton powstaje w wyniku wypalania gliny ilastej w bardzo wysokiej temperaturze sięgającej prawie 1200 stopni Celsjusza, w trakcie tego procesu powstają granulki pokryte z zewnątrz osłoną ceramiczną. Otrzymane kruszywo w procesie wypalania charakteryzuje się odpornością na wodę, działanie pleśni, grzybów oraz gryzoni. Należy nadmienić iż powstały produkt jest nie palny ( w połączeniu z wełną mineralną na elewacji taki budynek można budować na terenach objętych zagrożeniem pożarowym np. budowa domu w pobliżu lasu )

Dodatkowo keramzyt charakteryzuje się dobrymi parametrami izolacji cieplnej:

  • około 0,08 W/(mK) dla kruszywa o gęstości 250-300 kg/m³
  • około 0,14 W/(mK) dla kruszywa o gęstości 400-500 kg/m³

Warto jeszcze nadmienić iż po sortowaniu keramzyt dostępny jest we frakcjach jak poniżej:

  • keramzyt frakcja – 0-4 mm gęstość – 425-575 kg/m³
  • keramzyt frakcja – 2–4 mm – 332–449 kg/m³
  • keramzyt frakcja – 4–8 mm – 280–380 kg/m³
  • keramzyt frakcja – 4–10 mm – 270–370 kg/m³
  • keramzyt frakcja – 8–20 mm – 230–310 kg/m³
  • keramzyt frakcja – 10–20 mm – 230–310 kg/m³
Co to jest keramzyt
Keramzyt po wypaleniu

Zastosowanie bloczków i pustaków z keramzytobetonu:

  • Ściany fundamentowe – np. Leca® BLOK fudamentowy 5
  • Ściany nośne w systemie muru jednowarstwowego – pustaki keramzytowe wypełnione styropianem murowane na warstwie zaprawy ciepłochronnej – np. Pustak Leca® BLOK 36,5
  • Ściany nośne w systemie mury wielowarstwowego ( ściany dwuwarstwowe oraz ściana trójwarstwowa ) np. Pustak Leca® BLOK 24
  • Ściany działowe – np. Pustak Leca® BLOK 12
  • Ścian akustycznych – np. Bloczek Leca® BLOK akustyczny 24/20

Oprócz powyższych materiałów z których stawia się mury z keramzytobetonu produkuje się elementy uzupełniające tak by móc cały budynek wybudować w jednym systemie materiałowym. Do elementów dodatkowych można zaliczyć kształtki nadprożowe, pustaki uzupełniające oraz pustaki wieńcowe.

Jak przebiega murowanie bloczków i pustaków z keramzytobetonu.

Murowanie ścian z keramzytobetonu niczym nie różni się od murowania za pomocą wyrobów ceramicznych bądź silikatowych. W przypadku murów dwu i trzy warstwowych murujemy na zwykła zaprawę cementową którą układa się w spoinach poziomych (oczywiście pod warunkiem iż pustak wyposażony jest w tzw. pióro i wpust). W przypadku murów jednowarstwowych z kolei zaleca się do murowania używanie zaprawy ciepłochronnej o grubości około 10 mm.

Wady i zalety bloczków i pustaków z keramzytobetonu.

Ile kosztuje pustak keramzytowy ?

Na popularnym portalu aukcyjnym ceny najpopularniejszych pustaków keramzytowych na dzień wpisu kształtują się następująco:

12 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor

Planuje budowę domu z tego materiału 🙂

trackback

Jak z wytrzymałością takich bloczków ?

Romek

Tak samo jak ceramika

Zbyszek

Jest ktoś kto wybudował dom z tego materiału ?

Irek

Wybudowaliśmy co chciałbyś wiedzieć

Łukasz

Witam, Czy rzeczywiście pustaki keramzytobetonowe są nadmiernie kruche? Czy są problemy z zawieszaniem ciężkich przedmiotów na ścianach? Czy kotwienie okien nie jest problematyczne? Czy sprawia problemy w budowie, np w docinaniu?
pozdrawiam

Irek
  1. Czy rzeczywiście pustaki keramzytobetonowe są nadmiernie kruche? – nie.
  2. Czy są problemy z zawieszaniem ciężkich przedmiotów na ścianach? – używaliśmy dodatkowo kotwy chemicznej.
  3. Czy kotwienie okien nie jest problematyczne? – ekipa od okien nie narzekała
  4. Czy sprawia problemy w budowie, np w docinaniu – moim zdaniem nie
Renata

Zdrowy do to ściana z keramzytu plus ocieplenie wykonane z wełny

Olek

Widziałem takie pustaki czerwone i szare oba wykonane z keramzytu ten kolor to ma jakiekolwiek znaczenie?

Inżynier

Kolor nie ma najmniejszego znaczenia

Berol

Cenowo jak wychodzą te bloczki w porównaniu na przykład do ytonga

Vegs

Planujemy budowę domu z tego materiału czy jest może tutaj na forum osoba z Warszawy lub okolic która się wybudowała z keramzytu. Chcielibyśmy podjechać i zobaczyć jak taki dom wygląda w rzeczywistości aha zabierzemy ze sobą wino 😉

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Zacienienie instalacji fotowoltaicznych czyli fotowoltaika w cieniu sąsiada.

Problem zacienienia instalacji fotowoltaicznych przez sąsiadujące budynki i drzewa zyskuje na znaczeniu w Polsce. W artykule omawiamy interpelację posłanki Agnieszki Hanajczyk do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w której proponuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które uwzględniałyby potrzeby instalacji fotowoltaicznych w kontekście dostępu do światła słonecznego. Czy zmiany w przepisach budowlanych są konieczne, aby wspierać rozwój energii odnawialnej?

Nowa taryfa za odprowadzanie deszczówki: Koniec darmowego odprowadzania wody deszczowej?

Ostatnie ulewy w Polsce skłoniły rząd i samorządy do rozważenia wprowadzenia nowej taryfy na odprowadzanie deszczówki. W artykule omawiamy, dlaczego zmiany w Prawie wodnym mogą być nieuniknione, aby Polska mogła korzystać z unijnych funduszy na budowę kanalizacji deszczowej. Czy to oznacza koniec darmowego odprowadzania wód opadowych? Sprawdź, jakie korzyści i wyzwania niosą za sobą planowane regulacje oraz jakie mogą być ich konsekwencje dla mieszkańców miast.

Reklama

Portal Sobir.pl to dynamiczne miejsce, które miesięcznie przyciąga ponad 40 000 unikalnych użytkowników (stan na sierpień 2024). Jako lider w branży budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz, Sobir.pl oferuje kompleksowe możliwości reklamowe, które pomogą Twojej marce zyskać większą widoczność w sieci. Dzięki wpisom sponsorowanym, lokowaniu produktu oraz reklamom display, masz szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwiększyć zainteresowanie Twoją ofertą. Skorzystaj z potencjału Sobir.pl, by zbudować silną obecność w internecie i przyciągnąć nowych klientów!
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
12
0
Zostaw komentarzx