Czy można tynkować lub zaciągać klejem elewację w temperaturze poniżej 5°C?

Warunki atmosferyczne w znaczący sposób wpływają nie tylko na jakość ale również czas trwania prac budowlanych. Etapy robót budowlanych przy budowie domu które są szczególnie wrażliwe na zmieniające się w okresie później jesieni, zimy oraz wczesnej wiosny to prace prowadzone przy elewacji naszego budynku a dokładniej mówiąc te związane z wykończeniem fasady naszego domu a mianowicie pracami tynkarskimi. Czy zatem można prace związane z tynkowaniem lub zaciąganiem elewacji klejem prowadzić w okresie obniżonej temperatury tj. poniżej 5°C ?


Co oznacza krytyczne plus 5°C podczas prac związanych z tynkiem / klejem ?

W procesie wiązania kleju bądź tynków najważniejsze jest kilka pierwszych godzin po aplikacji tego materiału. Podczas tego krytycznego czasu temperatura powietrza musi być wyższa niż od +5°C.

Równie ważnym jest by przez następne kilka godzin (np. w nocy) temperatura ta nie może spaść poniżej 0°C.

Dlaczego tak ważna jest podczas prac temperatura +5°C

Odpowiedź jest dość prosta, większość produktów stosowanych do wykończenia elewacji zawiera w swoim składzie wodę a jak wiadomo zamarzająca woda przechodząc w stały stan skupienia rozszerza swoją objętość doprowadzając nie jako do rozerwania wiązań wewnątrz materiału budowlanego jakim jest klej bądź tynk. Dlatego planując prace na elewacji (związane z tynkiem lub klejem) w okresie później jesieni, zimy bądź wczesnej wiosny koniecznie śledźmy prognozy pogody i w sytuacji jakiegokolwiek ryzyka wystąpienia przymrozków (nawet w nocy!) a należy pamiętać iż klej lub tynk dojrzewa nawet kilkanaście dni, przełóżmy ten etap robót budowalnych na inny termin w którym ryzyko spadku temperatury po niżej 0°C nie występuje.

Co zrobić w sytuacji gdy prace zostały rozpoczęte a mimo prognoz pogoda się załamała ?

W takiej sytuacji mamy kilka możliwości które są w stanie potencjalnie uratować naszą elewację:

  • Jeżeli temperatura jest dodatnia w ciągu dnia a spada poniżej 0°C w nocy to możemy do kleju lub tynku dodać specjalne dodatki przyspieszające wiązanie, dodatek taki sprawi iż okres wstępnego związania tynku lub kleju skrócony jest do 8 godzin (przy dodatniej temperaturze) i po tym czasie może być narażony na oddziaływanie przymrozków. Pamiętaj jednak iż żaden dodatek przyspieszający wiązanie nie „zadziała” jeżeli temperatura po wstępnym okresie wiązania spadnie nam poniżej -5°C.
  • Przykrycie rusztowań szczelnymi plandekami z równoczesnym nagrzewaniem naszej elewacji za pomocą nagrzewnic. Ta metoda jest dość droga ale może być jedynym wyjściem w sytuacji gdy podczas rozpoczętych prac nastąpi znaczne załamanie pogody przynoszące minusowe temperatury.

robert kucharski

„Rozpoczynając prace na elewacji w okresie obniżonej temperatury, pamiętaj że zarówno temperatura powietrza jak i podłoża (po porannych przymrozkach ściana może być jeszcze kilka godzin zmrożona) powinna wynosić powyżej +5°C”.

— Robert Kucharski – twórca portalu sobir.pl

6 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek Kowal

U sąsiada robili na mrozie i teraz wszystko odłazi

Olaf

Tak to jest jak zabudowę bierze Mietek ze Zbyszkiem

Jadwiga

Zdecydowanie nie skoro inżynierowie czy technologowie danego produktu twierdzą że tego nie powinno się w tych temperaturach robić to na jakiej podstawie typowy budowniczy Staszek twierdzi że jest inaczej ? On chce tylko szybko zrobić zarobić i dać gwarancję do bramy ponieważ potem się nie znamy

Inżynier

Absolutnie nie wolno prowadzić takich prac przy takiej temperaturze!!!

Iza

Jeżeli firma da ci pisemną gwarancję na te prace i wystawi potem fakturę to niech robią jeżeli coś zacznie się dziać z elewacją to będzie już ich problem a nie twój

Magister

Absolutnie nie dajcie się naciągnąć wykonawcy który twierdzi że można temperatura oscylujących w okolicy 0°C prowadzić takie prace. On skończy zainkasuje wypłatę a wy zostaniecie z problemem na całe życie

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
6
0
Zostaw komentarzx