Czy można tynkować lub zaciągać klejem elewację w temperaturze poniżej 5°C?

Warunki atmosferyczne w znaczący sposób wpływają nie tylko na jakość ale również czas trwania prac budowlanych. Etapy robót budowlanych przy budowie domu które są szczególnie wrażliwe na zmieniające się w okresie później jesieni, zimy oraz wczesnej wiosny to prace prowadzone przy elewacji naszego budynku a dokładniej mówiąc te związane z wykończeniem fasady naszego domu a mianowicie pracami tynkarskimi. Czy zatem można prace związane z tynkowaniem lub zaciąganiem elewacji klejem prowadzić w okresie obniżonej temperatury tj. poniżej 5°C ?


Co oznacza krytyczne plus 5°C podczas prac związanych z tynkiem / klejem ?

W procesie wiązania kleju bądź tynków najważniejsze jest kilka pierwszych godzin po aplikacji tego materiału. Podczas tego krytycznego czasu temperatura powietrza musi być wyższa niż od +5°C.

Równie ważnym jest by przez następne kilka godzin (np. w nocy) temperatura ta nie może spaść poniżej 0°C.

Dlaczego tak ważna jest podczas prac temperatura +5°C

Odpowiedź jest dość prosta, większość produktów stosowanych do wykończenia elewacji zawiera w swoim składzie wodę a jak wiadomo zamarzająca woda przechodząc w stały stan skupienia rozszerza swoją objętość doprowadzając nie jako do rozerwania wiązań wewnątrz materiału budowlanego jakim jest klej bądź tynk. Dlatego planując prace na elewacji (związane z tynkiem lub klejem) w okresie później jesieni, zimy bądź wczesnej wiosny koniecznie śledźmy prognozy pogody i w sytuacji jakiegokolwiek ryzyka wystąpienia przymrozków (nawet w nocy!) a należy pamiętać iż klej lub tynk dojrzewa nawet kilkanaście dni, przełóżmy ten etap robót budowalnych na inny termin w którym ryzyko spadku temperatury po niżej 0°C nie występuje.

Co zrobić w sytuacji gdy prace zostały rozpoczęte a mimo prognoz pogoda się załamała ?

W takiej sytuacji mamy kilka możliwości które są w stanie potencjalnie uratować naszą elewację:

  • Jeżeli temperatura jest dodatnia w ciągu dnia a spada poniżej 0°C w nocy to możemy do kleju lub tynku dodać specjalne dodatki przyspieszające wiązanie, dodatek taki sprawi iż okres wstępnego związania tynku lub kleju skrócony jest do 8 godzin (przy dodatniej temperaturze) i po tym czasie może być narażony na oddziaływanie przymrozków. Pamiętaj jednak iż żaden dodatek przyspieszający wiązanie nie „zadziała” jeżeli temperatura po wstępnym okresie wiązania spadnie nam poniżej -5°C.
  • Przykrycie rusztowań szczelnymi plandekami z równoczesnym nagrzewaniem naszej elewacji za pomocą nagrzewnic. Ta metoda jest dość droga ale może być jedynym wyjściem w sytuacji gdy podczas rozpoczętych prac nastąpi znaczne załamanie pogody przynoszące minusowe temperatury.

robert kucharski

„Rozpoczynając prace na elewacji w okresie obniżonej temperatury, pamiętaj że zarówno temperatura powietrza jak i podłoża (po porannych przymrozkach ściana może być jeszcze kilka godzin zmrożona) powinna wynosić powyżej +5°C”.

— Robert Kucharski – twórca portalu sobir.pl

6 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek Kowal

U sąsiada robili na mrozie i teraz wszystko odłazi

Olaf

Tak to jest jak zabudowę bierze Mietek ze Zbyszkiem

Jadwiga

Zdecydowanie nie skoro inżynierowie czy technologowie danego produktu twierdzą że tego nie powinno się w tych temperaturach robić to na jakiej podstawie typowy budowniczy Staszek twierdzi że jest inaczej ? On chce tylko szybko zrobić zarobić i dać gwarancję do bramy ponieważ potem się nie znamy

Inżynier

Absolutnie nie wolno prowadzić takich prac przy takiej temperaturze!!!

Iza

Jeżeli firma da ci pisemną gwarancję na te prace i wystawi potem fakturę to niech robią jeżeli coś zacznie się dziać z elewacją to będzie już ich problem a nie twój

Magister

Absolutnie nie dajcie się naciągnąć wykonawcy który twierdzi że można temperatura oscylujących w okolicy 0°C prowadzić takie prace. On skończy zainkasuje wypłatę a wy zostaniecie z problemem na całe życie

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Dobrze zaciemniona sypialnia – gwarancja lepszego snu.

Sen to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia, a dobrze zaciemniona sypialnia to klucz do regeneracji. Światło uliczne, hałas czy nieodpowiednia aranżacja mogą zakłócać nasz wypoczynek. Na szczęście nie musisz przeprowadzać się na wieś, aby poprawić jakość snu. Proste zmiany, takie jak rolety zaciemniające od DecoDesign, rośliny doniczkowe czy redukcja hałasu, mogą znacząco poprawić warunki w Twojej sypialni. Sprawdź, jak stworzyć idealne miejsce do odpoczynku!

Co zrobić, gdy drzwi mieszkania nie chcą się otworzyć?

Co zrobić, gdy drzwi mieszkania nie chcą się otworzyć? Awaria zamka, złamany klucz czy mechaniczne uszkodzenie to sytuacje, które mogą zablokować dostęp do mieszkania. W takich przypadkach warto unikać pochopnych działań, które mogą prowadzić do kosztownych uszkodzeń drzwi. W artykule podpowiadamy, jak skutecznie poradzić sobie z problemem, przedstawiając sprawdzone rozwiązania, w tym profesjonalne usługi awaryjnego otwierania mieszkań. Dowiedz się więcej, jak działać w kryzysowych sytuacjach!

Zbiorniki na deszczówkę w gospodarstwie domowym: ekologia i oszczędność w jednym.

Zbieranie deszczówki to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla każdego gospodarstwa domowego. Dzięki plastikowym zbiornikom można efektywnie gromadzić wodę opadową, oszczędzać pieniądze i chronić środowisko. W artykule omawiamy korzyści płynące z tego systemu, różne rodzaje zbiorników oraz ich zastosowania – od podlewania ogrodu, przez mycie samochodu, po nawadnianie. Poznaj także ofertę firmy UHPlast, która zapewnia trwałe i funkcjonalne zbiorniki dla Twojego domu.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
6
0
Zostaw komentarzx