RPP: Stopy procentowe w górę – kredyt hipoteczny z coraz wyższą ratą

W dniu dzisiejszym tj. 2022-01-04 Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała po raz kolejny z rzędu o podniesieniu głównej stopy procentowej. Aktualna podwyżka wynosi 0,5 pkt. procentowego w związku z czym aktualny poziom głównej stopy procentowej wynosi 2,25 %. Sprawdźmy więc o ile więcej wyniesie nas miesięczna rata kredytu hipotecznego na przykładzie przeciętnego kredytu na budowę domu.

Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu:

  • stopa referencyjna 2,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 1,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 2,30 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 2,35 proc. w skali rocznej.

Uchwała RPP wchodzi w życie 5 stycznia 2022 r.

O ile większa rata kredytu hipotecznego ?

Jak zapewne wiecie każda zmiana poziomu stóp procentowych znajduje swoje odzwierciedlenie w stawkach WIBOR ( Warsaw Interbank Offer Rate – stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom ) na których oparte jest z kolei oprocentowanie kredytów hipotecznych.

O ile zatem zmieni się rata przeciętnego kredytu hipotecznego ?

Jak wynika z kalkulatora przygotowanego przez UOKiK: dla kredytu w wysokości 300 tys. zł z terminem spłaty w 2040 r. i obecnym oprocentowaniem na poziomie 2,55 proc., podwyżka stóp proc. 0,5 pkt proc. oznacza wyższą ratę o ok. 75 zł.

Co dalej z ratą kredytu hipotecznego, czy wzrośnie w najbliższej przyszłości ?

Należy tutaj jednak nadmienić iż jest to kolejna już podwyżka raty, której wysokość od momentu kiedy NBP zapoczątkował podnoszenie stóp zdrożał o kilkaset złotych w skali miesiąca, a jak prognozują ekonomiści ING, główna stopa NBP ma wzrosnąć w 2022 r. z 1,75 proc. obecnie do 4 proc. i do 4,5 proc. w 2023. Jeżeli doszło by do takich podwyżek stóp procentowych to spore grono kredytobiorców miało by już realny problem z regularnym spłacaniem rat za swój dom bądź mieszkanie.

Czy dojdzie tu zatem do powtórki scenariusza znanego nam z sytuacją tzw. frankowiczów czyli osób które wzięły kredyt na budowę domu we frankach ? Oby nie bo tutaj tąpniecie będzie dużo mocniejsze i realnie może załamać rynek budowlany.

3 KOMENTARZE

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tamara

Uwalą tych co pobrali kredyty na budowę domu tak jak wcześniej frankowiczów

Emi

A czego się spodziewali biorąc kredyty z zerową stopą procentową bo nie chyba tego że taki stan rzeczy będzie trwał wiecznie

BAlbina

Brać teraz kredyt na budowę domu czy nie ?

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Rury cienkościenne od e-materials.pl – solidność i wytrzymałość w każdej konstrukcji.

Jeśli planujesz budowę konstrukcji stalowej, instalację przesyłową lub system przemysłowy, rury cienkościenne od e-materials.pl będą niezawodnym wyborem. Dzięki szerokiej ofercie rozmiarów i typów rur, wykonanych z wysokogatunkowej stali, z łatwością dopasujesz produkt do swoich potrzeb. Precyzyjne wykonanie, wysoka odporność mechaniczna i szybka realizacja zamówień sprawiają, że oferta e-materials.pl cieszy się zaufaniem profesjonalistów z wielu branż.

Czy warto budować domy z drewna w 2025 roku?

Rosnące ceny tradycyjnych materiałów, skrócony czas budowy oraz ekologiczne podejście do inwestycji sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: czy warto budować domy z drewna w 2025 roku? Odpowiedź może zaskoczyć! Domy drewniane zyskują na popularności nie tylko ze względu na niższe koszty eksploatacji i estetykę, ale również przez uproszczone przepisy umożliwiające budowę do 70 m² bez pozwolenia. Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa.

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa – to nie tylko hasło, ale konkretna wartość dla inwestora. Dobrze zaplanowany system grzewczy oznacza niższe rachunki, mniej awarii i większą kontrolę nad budżetem. Niestety, wciąż wielu inwestorów traktuje tę kwestię po macoszemu, co skutkuje kosztownymi błędami. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w dokumentację techniczną i co powinien zawierać profesjonalny projekt.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
3
0
Zostaw komentarzx