Fatalne wyniki rynku kredytów hipotecznych (dane za 10.2022)

Niestety obecnie materializuje się scenariusz o którym piszemy na stronach naszej kategorii od dawna i nic na chwile obecną nie wskazuje iż kryzys w budowlace który moim zdaniem dopiero nabiera rozpędu miał zamiar wyhamować ponieważ październik przynosi kolejne fatalne wyniki rynku kredytów hipotecznych. Spadek liczy udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniósł aż 73,2 % (porównując październik 2021 do października 2022).

SPIS TREŚĆI:

Fatalna sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych.

Jak podaje BIK w październiku 2022 udzielono w skali całego kraju tylko 6700 kredytów hipotecznych co jest najniższym wynikiem od ponad 12 lat czyli z czasów poprzedniego wielkiego kryzysu w budownictwie, pogłębia się przy tym spadek samej wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych do nowego maksimów jakim jest obecnie -74,5%.

Warto jeszcze nadmienić iż średnia wartość udzielonego kredytu wyniosła 323,47 tys. zł i była niższa w ujęciu rocznym o -4,6%

Nie tylko zapaść na rynku kredytowym, rozpędu nabiera też wartość opóźnionych kredytów.

O tym iż obecny kryzys nie dotyczy tylko ogromnego załamania na ryku kredytów hipotecznych może świadczyć rosnąca dynamika opóźnień w spłatach tych kredytów i to mimo istniejących obecnie wakacji kredytowych. Prognozuje iż po zakończeniu wakacji kredytowych udział kredytów opóźnionych wyznaczy nowe szczyty.

Nie tylko zapaść na rynku kredytowym rozpędu nabiera też wartość opóźnionych kredytów.
Nie tylko zapaść na rynku kredytowym rozpędu nabiera też wartość opóźnionych kredytów.

Co dalej z rynkiem kredytów hipotecznych ?

W mojej opinii sytuacja a przestrzeni kilku najbliższych miesięcy ulegnie dalszemu pogorszeniu, przyczyn takiej sytuacji upatrywałbym po pierwsze w dalszym pogorszeniu się sytuacji ekonomicznej spowodowanych szalejącą inflacją a po drugie wysokimi poziomami stóp procentowych które zapewne zostaną utrzymane w okolicach obecnych poziomów przez cały nadchodzący 2023 rok.

Przeczytaj również:

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

3 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stach

To dopiero początek, po nowym roku będzie prawdziwy dramat

Jadwiga

Też tak uważam Myślę że to dopiero się rozpędza

Iza

No powiem wam szczerze że jest straszny dramat a ja sprzedaję kredyty hipoteczne w niedużym mieście i praktycznie od pół roku nie mam klientów jak już ktoś wchodzi to tylko popytać ale nie ma finalnie podpisanej umowy, jak tak dalej pójdzie to nie wiem co będzie ale chyba będę musiała wyjechać do Anglii

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
3
0
Zostaw komentarzx