Fatalne wyniki rynku kredytów hipotecznych (dane za 10.2022)

Niestety obecnie materializuje się scenariusz o którym piszemy na stronach naszej kategorii od dawna i nic na chwile obecną nie wskazuje iż kryzys w budowlace który moim zdaniem dopiero nabiera rozpędu miał zamiar wyhamować ponieważ październik przynosi kolejne fatalne wyniki rynku kredytów hipotecznych. Spadek liczy udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniósł aż 73,2 % (porównując październik 2021 do października 2022).

SPIS TREŚĆI:

Fatalna sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych.

Jak podaje BIK w październiku 2022 udzielono w skali całego kraju tylko 6700 kredytów hipotecznych co jest najniższym wynikiem od ponad 12 lat czyli z czasów poprzedniego wielkiego kryzysu w budownictwie, pogłębia się przy tym spadek samej wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych do nowego maksimów jakim jest obecnie -74,5%.

Warto jeszcze nadmienić iż średnia wartość udzielonego kredytu wyniosła 323,47 tys. zł i była niższa w ujęciu rocznym o -4,6%

Nie tylko zapaść na rynku kredytowym, rozpędu nabiera też wartość opóźnionych kredytów.

O tym iż obecny kryzys nie dotyczy tylko ogromnego załamania na ryku kredytów hipotecznych może świadczyć rosnąca dynamika opóźnień w spłatach tych kredytów i to mimo istniejących obecnie wakacji kredytowych. Prognozuje iż po zakończeniu wakacji kredytowych udział kredytów opóźnionych wyznaczy nowe szczyty.

Nie tylko zapaść na rynku kredytowym rozpędu nabiera też wartość opóźnionych kredytów.
Nie tylko zapaść na rynku kredytowym rozpędu nabiera też wartość opóźnionych kredytów.

Co dalej z rynkiem kredytów hipotecznych ?

W mojej opinii sytuacja a przestrzeni kilku najbliższych miesięcy ulegnie dalszemu pogorszeniu, przyczyn takiej sytuacji upatrywałbym po pierwsze w dalszym pogorszeniu się sytuacji ekonomicznej spowodowanych szalejącą inflacją a po drugie wysokimi poziomami stóp procentowych które zapewne zostaną utrzymane w okolicach obecnych poziomów przez cały nadchodzący 2023 rok.

Przeczytaj również:

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

3 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stach

To dopiero początek, po nowym roku będzie prawdziwy dramat

Jadwiga

Też tak uważam Myślę że to dopiero się rozpędza

Iza

No powiem wam szczerze że jest straszny dramat a ja sprzedaję kredyty hipoteczne w niedużym mieście i praktycznie od pół roku nie mam klientów jak już ktoś wchodzi to tylko popytać ale nie ma finalnie podpisanej umowy, jak tak dalej pójdzie to nie wiem co będzie ale chyba będę musiała wyjechać do Anglii

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakie są zalety rekuperacji?

Rekuperacja to system wentylacji, który umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i jednocześnie poprawić jakość powietrza wewnętrznego. W tym artykule omówimy dokładnie, jakie są zalety rekuperacji i dlaczego warto zainwestować w ten system.

Czy rekuperacja to samo co wentylacja mechaniczna?

W dzisiejszych czasach kwestie związane z ochroną środowiska są niezwykle ważne, a także coraz bardziej popularne. Jednym z aspektów, których nie można pominąć w nowoczesnych budynkach, jest właściwa wentylacja. Odpowiednie nawiewy i wywiewy powietrza mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. W dzisiejszym artykule poruszymy temat rekuperacji oraz wentylacji mechanicznej i wyjaśnimy, czym się różnią oraz które rozwiązanie jest lepsze.

Zasada działania GPWC – gruntowego powietrznego wymiennika ciepła.

GPWC to skrót od gruntowego powietrznego wymiennika ciepła, który jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach. Jest to innowacyjna technologia, która umożliwia efektywne wykorzystanie energii z ziemi, by zapewnić ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń w sposób przyjazny dla środowiska. W niniejszym artykule przedstawimy zasadę działania GPWC i omówimy korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie tego rozwiązania.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
3
0
Zostaw komentarzx