Krzywa grzewcza w pompie ciepła.

Krzywa grzewcza w pompie ciepła to nic innego jak zależność pomiędzy temperaturą zasilania układu grzewczego a temperaturą zewnętrzną. Poprawnie ustawiona krzywa grzewcza zapewni odpowiedni komfort cieplny oraz przyczyni się do niższych kosztów ogrzewania naszego domu bądź mieszkania dzięki kontroli temperatury wewnętrznej w zależności od temperatury na zewnątrz budynku.

SPIS TREŚCI:

Czym jest krzywa grzewcza w pompie ciepła?

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie naszego wpisu krzywa grzewcza opisuje zależność pomiędzy zasilania urządzenia grzewczego a temperaturą panującą na zewnątrz budynku. Zależność ta jest bardzo istotna gdyż prawidłowo ustawiona pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania naszego domu, mieszkania a także biura oraz sklepu.

Źle ustawiona krzywa grzewcza doprowadzi zaś do tzw. przewymiarowania czyli sytuacji gdy nasza pompa ciepła będzie grzała z większą mocą niż to jest potrzebne lub do niedogrzania naszych pomieszczeń w sytuacji gdy nasze urządzenie grzewcze będzie pracować z mocą niższą niż wymaga tego aktualne zapotrzebowanie.

Jak wygląda przykładowy wykres krzywej dla pompy ciepła.

Kto powinien ustawić krzywą grzewczą?

Pierwsze ustawienie krzywej grzewczej dla pompy ciepła powinien przeprowadzić autoryzowany instalator uruchomiający naszą instalację. Co warte podkreślenia nie zawsze pierwsze ustawienie będzie optymalne dlatego też w większości przypadków potrzeba będzie korekta tych nastawień, ważne przy tym jest aby po wprowadzonej korekcie obserwować zmiany przez 3 następne dni zanim wprowadzimy następną korektę naszej krzywej grzewczej.

Ile kosztuje ustawienie krzywej grzewczej dla pompy ciepła?

  • 0 zł – krzywa grzewcza ustawiana przez instalatora który zamontował i uruchomił urządzenie.
  • 200 zł – krzywa grzewcza ustawiana przez hydraulika który nie dokonał montażu urządzenia.

Czy można samemu ustawić krzywą grzewczą dla pompy ciepła?

Oczywiście że tak, wymaga to co prawda dużo więcej czasu jaki przeznaczyłby na to doświadczony hydraulik ale jest to jak najbardziej możliwe. Pomocne tutaj na pewno będą filmy które możemy znaleźć chociażby w serwisie Youtube – https://www.youtube.com/results?search_query=krzywa+grzewcza

Jak ustawić samemu krzywą grzewczą?

W pompie ciepła krzywą grzewczą kreślimy sami zadając 4 punkty temperatury:

  • Lo_A – czyli low ambient, niska temperatura zewnętrzna
  • Hi_A – czyli high ambient, wysoka temperatura zewnętrzna
  • Hi_Ti – czyli high in,  odpowiadająca jej temperatura zasilania instalacji wewnętrznej
  • Lo_Ti – czyli low in, odpowiadająca jej temperatura zasilania instalacji wewnętrznej

Wszystkie wyżej wymienione pozycje utworzą nam krzywą grzewczą jak poniżej

Jak ustawić krzywą grzewczą w pompie ciepła
Jak ustawić krzywą grzewczą w pompie ciepła.

Projektowe temperatury zarówno zewnętrzne jak i temperaturę zasilania wody grzewczej sprawdzimy w projekcie ogrzewania opracowanego dla naszego domu bądź mieszkania.

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

Przeczytaj również:

4 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stach

Szukam instalatora do ustawienia krzywej grzewczej, okolice Krakowa

Tuleja

Dlaczego nie możecie tego ustawić instalator który montował to urządzenie przecież jemu będzie najłatwiej skoro zna tą instalację

Zuza

Proszę o informację czy to jest normalne założył nam instalator pompę ciepła za którą zapłaciliśmy prawie 50 000 zł licząc urządzenie plus jego robociznę a teraz On woła dodatkowego 1000 za to że ustawi nam tą krzywą grzewczą 😡😡😡

Kola

Absolutnie nie płac mu żadnych dodatkowych pieniędzy za ustawienie tej krzywej grzewczej to jego zasrany obowiązek skoro zainkasował za montaż 50 000 zł 😠

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Ile kosztuje użytkowanie systemu rekuperacji?

Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie i cieszyć się lepszą jakością powietrza w domu? Poznaj rekuperację - innowacyjny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dowiedz się, jak działa, ile kosztuje i jakie korzyści przynosi. Przeczytaj nasz szczegółowy wpis i zobacz, jak możesz cieszyć się komfortem i oszczędzać na ogrzewaniu, a także wpływać pozytywnie na środowisko.

Kiedy sadzić maliny: Przewodnik krok po kroku.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zacząć uprawę malin w swoim ogrodzie? Ten szczegółowy przewodnik odpowie na wszystkie Twoje pytania. Dowiesz się, kiedy najlepiej sadzić maliny, jak je pielęgnować, a także jakie odmiany są dostępne. Poznasz również zdrowotne właściwości tych smacznych owoców. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, ten artykuł pomoże Ci cieszyć się obfitymi plonami malin w swoim ogrodzie.

Szlifierka kątowa akumulatorowa.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest absolutnie niezbędne w warsztacie każdego majsterkowicza i profesjonalisty? Odpowiedź jest prosta: szlifierka kątowa akumulatorowa. Ten artykuł poświęcony jest tej niezastąpionej maszynie, która przekształca ciężką pracę w łatwe i satysfakcjonujące zadanie. Dowiesz się, jakie zalety ma szlifierka kątowa akumulatorowa, jakie są jej główne zastosowania, a także jak bezpiecznie z niej korzystać. Przekonaj się, dlaczego warto mieć to narzędzie w swoim warsztacie.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
4
0
Zostaw komentarzx