Krzywa grzewcza w pompie ciepła.

Krzywa grzewcza w pompie ciepła to nic innego jak zależność pomiędzy temperaturą zasilania układu grzewczego a temperaturą zewnętrzną. Poprawnie ustawiona krzywa grzewcza zapewni odpowiedni komfort cieplny oraz przyczyni się do niższych kosztów ogrzewania naszego domu bądź mieszkania dzięki kontroli temperatury wewnętrznej w zależności od temperatury na zewnątrz budynku.

SPIS TREŚCI:

Czym jest krzywa grzewcza w pompie ciepła?

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie naszego wpisu krzywa grzewcza opisuje zależność pomiędzy zasilania urządzenia grzewczego a temperaturą panującą na zewnątrz budynku. Zależność ta jest bardzo istotna gdyż prawidłowo ustawiona pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania naszego domu, mieszkania a także biura oraz sklepu.

Źle ustawiona krzywa grzewcza doprowadzi zaś do tzw. przewymiarowania czyli sytuacji gdy nasza pompa ciepła będzie grzała z większą mocą niż to jest potrzebne lub do niedogrzania naszych pomieszczeń w sytuacji gdy nasze urządzenie grzewcze będzie pracować z mocą niższą niż wymaga tego aktualne zapotrzebowanie.

Jak wygląda przykładowy wykres krzywej dla pompy ciepła.

Kto powinien ustawić krzywą grzewczą?

Pierwsze ustawienie krzywej grzewczej dla pompy ciepła powinien przeprowadzić autoryzowany instalator uruchomiający naszą instalację. Co warte podkreślenia nie zawsze pierwsze ustawienie będzie optymalne dlatego też w większości przypadków potrzeba będzie korekta tych nastawień, ważne przy tym jest aby po wprowadzonej korekcie obserwować zmiany przez 3 następne dni zanim wprowadzimy następną korektę naszej krzywej grzewczej.

Ile kosztuje ustawienie krzywej grzewczej dla pompy ciepła?

  • 0 zł – krzywa grzewcza ustawiana przez instalatora który zamontował i uruchomił urządzenie.
  • 200 zł – krzywa grzewcza ustawiana przez hydraulika który nie dokonał montażu urządzenia.

Czy można samemu ustawić krzywą grzewczą dla pompy ciepła?

Oczywiście że tak, wymaga to co prawda dużo więcej czasu jaki przeznaczyłby na to doświadczony hydraulik ale jest to jak najbardziej możliwe. Pomocne tutaj na pewno będą filmy które możemy znaleźć chociażby w serwisie Youtube – https://www.youtube.com/results?search_query=krzywa+grzewcza

Jak ustawić samemu krzywą grzewczą?

W pompie ciepła krzywą grzewczą kreślimy sami zadając 4 punkty temperatury:

  • Lo_A – czyli low ambient, niska temperatura zewnętrzna
  • Hi_A – czyli high ambient, wysoka temperatura zewnętrzna
  • Hi_Ti – czyli high in,  odpowiadająca jej temperatura zasilania instalacji wewnętrznej
  • Lo_Ti – czyli low in, odpowiadająca jej temperatura zasilania instalacji wewnętrznej

Wszystkie wyżej wymienione pozycje utworzą nam krzywą grzewczą jak poniżej

Jak ustawić krzywą grzewczą w pompie ciepła
Jak ustawić krzywą grzewczą w pompie ciepła.

Projektowe temperatury zarówno zewnętrzne jak i temperaturę zasilania wody grzewczej sprawdzimy w projekcie ogrzewania opracowanego dla naszego domu bądź mieszkania.

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

Przeczytaj również:

4 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stach

Szukam instalatora do ustawienia krzywej grzewczej, okolice Krakowa

Tuleja

Dlaczego nie możecie tego ustawić instalator który montował to urządzenie przecież jemu będzie najłatwiej skoro zna tą instalację

Zuza

Proszę o informację czy to jest normalne założył nam instalator pompę ciepła za którą zapłaciliśmy prawie 50 000 zł licząc urządzenie plus jego robociznę a teraz On woła dodatkowego 1000 za to że ustawi nam tą krzywą grzewczą 😡😡😡

Kola

Absolutnie nie płac mu żadnych dodatkowych pieniędzy za ustawienie tej krzywej grzewczej to jego zasrany obowiązek skoro zainkasował za montaż 50 000 zł 😠

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Program „Moja Elektrownia Wiatrowa”

Program „Moja Elektrownia Wiatrowa”, zainicjowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspiera polskie gospodarstwa domowe w budowie własnych instalacji wiatrowych. Dzięki atrakcyjnym dotacjom na zakup i montaż mikroelektrowni, właściciele nieruchomości mogą obniżyć koszty energii elektrycznej i zwiększyć niezależność energetyczną. Program promuje zrównoważony rozwój i ochronę środowiska poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, przyczyniając się do oszczędności finansowych oraz korzyści dla lokalnych społeczności.

Jagoda Kamczacka: Cudowna jagoda dla zdrowia stawów, cukrzycy i dny moczanowej.

Poznaj jagodę kamczacką - superowoc o niezwykłych właściwościach zdrowotnych, który zdobywa coraz większą popularność. Ta odporna na mróz jagoda, bogata w witaminy i minerały, przynosi ulgę w bólach stawów, wspiera leczenie cukrzycy i chroni serce. Dowiedz się, jak wykorzystać jej lecznicze właściwości i jakie korzyści przynosi regularne spożywanie tych niezwykłych owoców.

Nawóz z fusów z kawy do borówki amerykańskiej – kompleksowy przewodnik.

Fusy z kawy to naturalny i ekologiczny nawóz idealny dla borówki amerykańskiej. Dzięki wysokiej zawartości azotu, potasu i innych mikroelementów, fusy z kawy wspierają zdrowy wzrost roślin. Ich lekko kwaśne pH jest idealne dla gleby potrzebnej do uprawy borówki. Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać fusy z kawy, aby poprawić strukturę gleby, odstraszać szkodniki i cieszyć się obfitymi plonami.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
4
0
Zostaw komentarzx