Rozpalanie od góry czyli jak palić w piecu, aby zużywać mniej węgla bądź drewna.

W czasach szalejącej drożyzny materiałów opałowych w poniższym wpisie pokażemy prosty trik jak palić w piecu, tak aby zużywać mniej węgla bądź drewna dzięki któremu nawet stary piec tzw. kopciuch jest w stanie spalić nawet 30 % mniej opału. Technika ta to tzw. rozpalanie od góry i nie dość że znacznie zmniejsza koszty ogrzewania to równocześnie zmniejsza również ilość smogu powstającego w procesie spalania.


Błędy podczas palenia w piecu na węgiel bądź drewno.

Większość posiadaczy starych kotłów na węgiel bądź drewno pali w nimi w niewłaściwy sposób poprzez dorzucanie do rozpalonego pieca kolejnych porcji opału. Spalanie taki jedna bardzo nieefektywne ponieważ nowa porcja dołożona na wierzch żaru ogranicza przepływ powietrza wewnątrz kotła a nowe paliwo zamiast wytwarzać ciepło generuje dym oraz generuje przy okazji mnóstwo sadzy i szkodliwego smogu.

Rozpalanie od góry czyli jak palić w kotle oszczędnie i efektywnie.

Rozpalanie od góry jest najbardziej efektywnym sposobem palenia w piecu na węgiel bądź drewno i polega najkrócej mówiąc na przeniesienie żaru z dołu na górę paleniska. Taki sposób palenia powoduje iż spalają się nam gazy uwolnione z podgrzanego węgla bądź drewna a to niweluje powstawanie dymu, sadzy i smogu.

Instrukcja rozpalania z góry w piecu na węgiel bądź drewno.

Jak palić w piecu, aby zużywać mniej węgla bądź drewna – instrukcja krok po kroku.

 1. Opał (węgiel bądź drewno) zacznij układać na pustym ruszcie, począwszy od największych do najmniejszych brył węgla bądź kawałków drewna.
 2. Na górze warstwy opału połóż rozpałkę czyli tzw. drzewo rozpałkowe.
 3. Na warstwę drzewa rozpałkowego ułóż kolejna warstwę drewna złożona z cienkich kawałków (patyków) o grubości 2 centymetrów (grubość kciuka).
 4. Podpal rozpałkę i zamknij górne drzwiczki.
 5. Rozpalanie wraz ze spalaniem substancji lotnych zajmie ok. 60 minut.
 6. Temperaturę pieca a tym samym tempo spalania opału można regulować poprzez otwieranie i zamykanie drzwiczek.

W jakich piecach można palić od góry?

Jeżeli chodzi o palenie od góry to nie ma ograniczeń, dlatego też możemy palic ta technika w piecach zasypowych czyli tzw. kopciuchach, piecach kaflowych, piecach kuchennych, kominkach itp.

Korzyści palenia w piecu od góry.

 • Oszczędność opału a co za tym idzie mniejsze koszty ogrzewania naszego domu – szacuje się można zaoszczędzić aż 30 % opału paląc w ten sposób.
 • Długi czas grzania – jednorazowe rozpalenie pozwala na ogrzewanie domu nawet przez 8 godzin.
 • Oszczędność czasu – długi czas palenia ogranicza czas jaki musimy przeznaczyć na obsługę kotłowni.
 • Dłuższa żywotność instalacji grzewczej – dzięki spalaniu bez sadzy nasza instalacja będzie dłużej działać bez remontu.
 • Ekologa – nie emitując szkodliwych związków powstających w procesie spalania czyli tzw. smogu przyczyniasz się do walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Przeczytaj również:

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

3 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek

Od dawna tak pale, idzie duzo mniej drewna

Emi

Żadna nowość mój tato tak pali od 20 lat 😀

Śmieszek

Próbował ktoś w ten sposób palić oponami 🤣😂🤣😂

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Wysokie rachunki za prąd – przegląd urządzeń domowych, które zużywają najwięcej energii elektrycznej.

W obliczu rosnących rachunków za prąd, kluczowe staje się zrozumienie, które urządzenia domowe zużywają najwięcej energii. Poznaj skuteczne sposoby na obniżenie kosztów i sprawdź, w jakich godzinach najlepiej oszczędzać prąd. Dowiedz się więcej o prostych, codziennych działaniach, które mogą znacząco zmniejszyć Twoje wydatki i przyczynić się do ochrony środowiska.

Biopaliwo ze śmieci i zużytego oleju.

Odkryj świat biopaliw – ekologicznej alternatywy dla paliw kopalnych. W naszym artykule zgłębiamy innowacyjne metody produkcji biopaliw z odpadów organicznych, ich wpływ na środowisko, a także wyzwania technologiczne i ekonomiczne. Poznaj przyszłość energii odnawialnej, której kluczowym elementem są biopaliwa, przyczyniające się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i promujące zrównoważony rozwój.

Klasy klejów do płytek i ich symbole.

rzed rozpoczęciem remontu łazienki czy kuchni, kluczowe jest wybranie odpowiedniego kleju do płytek. Nasz artykuł przewodnik pomoże Ci zrozumieć różnice między klasami klejów i ich symbolami zgodnie z normami EN 12004 i EN 12002. Dowiesz się, który klej zapewni trwałość i estetykę Twojego projektu, niezależnie od rodzaju płytek i warunków. Zapraszamy do lektury, która rozwieje Twoje wątpliwości!
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
3
0
Zostaw komentarzx