Rozpalanie od góry czyli jak palić w piecu, aby zużywać mniej węgla bądź drewna.

W czasach szalejącej drożyzny materiałów opałowych w poniższym wpisie pokażemy prosty trik jak palić w piecu, tak aby zużywać mniej węgla bądź drewna dzięki któremu nawet stary piec tzw. kopciuch jest w stanie spalić nawet 30 % mniej opału. Technika ta to tzw. rozpalanie od góry i nie dość że znacznie zmniejsza koszty ogrzewania to równocześnie zmniejsza również ilość smogu powstającego w procesie spalania.

SPIS TREŚCI:

Błędy podczas palenia w piecu na węgiel bądź drewno.

Większość posiadaczy starych kotłów na węgiel bądź drewno pali w nimi w niewłaściwy sposób poprzez dorzucanie do rozpalonego pieca kolejnych porcji opału. Spalanie taki jedna bardzo nieefektywne ponieważ nowa porcja dołożona na wierzch żaru ogranicza przepływ powietrza wewnątrz kotła a nowe paliwo zamiast wytwarzać ciepło generuje dym oraz generuje przy okazji mnóstwo sadzy i szkodliwego smogu.

Rozpalanie od góry czyli jak palić w kotle oszczędnie i efektywnie.

Rozpalanie od góry jest najbardziej efektywnym sposobem palenia w piecu na węgiel bądź drewno i polega najkrócej mówiąc na przeniesienie żaru z dołu na górę paleniska. Taki sposób palenia powoduje iż spalają się nam gazy uwolnione z podgrzanego węgla bądź drewna a to niweluje powstawanie dymu, sadzy i smogu.

Instrukcja rozpalania z góry w piecu na węgiel bądź drewno.

Jak palić w piecu, aby zużywać mniej węgla bądź drewna – instrukcja krok po kroku.

 1. Opał (węgiel bądź drewno) zacznij układać na pustym ruszcie, począwszy od największych do najmniejszych brył węgla bądź kawałków drewna.
 2. Na górze warstwy opału połóż rozpałkę czyli tzw. drzewo rozpałkowe.
 3. Na warstwę drzewa rozpałkowego ułóż kolejna warstwę drewna złożona z cienkich kawałków (patyków) o grubości 2 centymetrów (grubość kciuka).
 4. Podpal rozpałkę i zamknij górne drzwiczki.
 5. Rozpalanie wraz ze spalaniem substancji lotnych zajmie ok. 60 minut.
 6. Temperaturę pieca a tym samym tempo spalania opału można regulować poprzez otwieranie i zamykanie drzwiczek.

W jakich piecach można palić od góry?

Jeżeli chodzi o palenie od góry to nie ma ograniczeń, dlatego też możemy palic ta technika w piecach zasypowych czyli tzw. kopciuchach, piecach kaflowych, piecach kuchennych, kominkach itp.

Korzyści palenia w piecu od góry.

 • Oszczędność opału a co za tym idzie mniejsze koszty ogrzewania naszego domu – szacuje się można zaoszczędzić aż 30 % opału paląc w ten sposób.
 • Długi czas grzania – jednorazowe rozpalenie pozwala na ogrzewanie domu nawet przez 8 godzin.
 • Oszczędność czasu – długi czas palenia ogranicza czas jaki musimy przeznaczyć na obsługę kotłowni.
 • Dłuższa żywotność instalacji grzewczej – dzięki spalaniu bez sadzy nasza instalacja będzie dłużej działać bez remontu.
 • Ekologa – nie emitując szkodliwych związków powstających w procesie spalania czyli tzw. smogu przyczyniasz się do walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Przeczytaj również:

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

3 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek

Od dawna tak pale, idzie duzo mniej drewna

Emi

Żadna nowość mój tato tak pali od 20 lat 😀

Śmieszek

Próbował ktoś w ten sposób palić oponami 🤣😂🤣😂

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny na najniższe oprocentowanie – 2 %

Jak informuje wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński rząd pracuje nad programem niskooprocentowanego kredytu na zakup pierwszego mieszkania, jedną z oferowanych możliwości ma być...

Krzywa grzewcza w pompie ciepła.

Krzywa grzewcza w pompie ciepła to nic innego jak zależność pomiędzy temperaturą zasilania układu grzewczego a temperaturą zewnętrzną. Poprawnie ustawiona krzywa grzewcza zapewni odpowiedni...

Fatalne wyniki rynku kredytów hipotecznych (dane za 10.2022)

Niestety obecnie materializuje się scenariusz o którym piszemy na stronach naszej kategorii od dawna i nic na chwile obecną nie wskazuje iż kryzys w...
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
3
0
Zostaw komentarzx