Rozpalanie od góry czyli jak palić w piecu, aby zużywać mniej węgla bądź drewna.

W czasach szalejącej drożyzny materiałów opałowych w poniższym wpisie pokażemy prosty trik jak palić w piecu, tak aby zużywać mniej węgla bądź drewna dzięki któremu nawet stary piec tzw. kopciuch jest w stanie spalić nawet 30 % mniej opału. Technika ta to tzw. rozpalanie od góry i nie dość że znacznie zmniejsza koszty ogrzewania to równocześnie zmniejsza również ilość smogu powstającego w procesie spalania.


Błędy podczas palenia w piecu na węgiel bądź drewno.

Większość posiadaczy starych kotłów na węgiel bądź drewno pali w nimi w niewłaściwy sposób poprzez dorzucanie do rozpalonego pieca kolejnych porcji opału. Spalanie taki jedna bardzo nieefektywne ponieważ nowa porcja dołożona na wierzch żaru ogranicza przepływ powietrza wewnątrz kotła a nowe paliwo zamiast wytwarzać ciepło generuje dym oraz generuje przy okazji mnóstwo sadzy i szkodliwego smogu.

Rozpalanie od góry czyli jak palić w kotle oszczędnie i efektywnie.

Rozpalanie od góry jest najbardziej efektywnym sposobem palenia w piecu na węgiel bądź drewno i polega najkrócej mówiąc na przeniesienie żaru z dołu na górę paleniska. Taki sposób palenia powoduje iż spalają się nam gazy uwolnione z podgrzanego węgla bądź drewna a to niweluje powstawanie dymu, sadzy i smogu.

Instrukcja rozpalania z góry w piecu na węgiel bądź drewno.

Jak palić w piecu, aby zużywać mniej węgla bądź drewna – instrukcja krok po kroku.

  1. Opał (węgiel bądź drewno) zacznij układać na pustym ruszcie, począwszy od największych do najmniejszych brył węgla bądź kawałków drewna.
  2. Na górze warstwy opału połóż rozpałkę czyli tzw. drzewo rozpałkowe.
  3. Na warstwę drzewa rozpałkowego ułóż kolejna warstwę drewna złożona z cienkich kawałków (patyków) o grubości 2 centymetrów (grubość kciuka).
  4. Podpal rozpałkę i zamknij górne drzwiczki.
  5. Rozpalanie wraz ze spalaniem substancji lotnych zajmie ok. 60 minut.
  6. Temperaturę pieca a tym samym tempo spalania opału można regulować poprzez otwieranie i zamykanie drzwiczek.

W jakich piecach można palić od góry?

Jeżeli chodzi o palenie od góry to nie ma ograniczeń, dlatego też możemy palic ta technika w piecach zasypowych czyli tzw. kopciuchach, piecach kaflowych, piecach kuchennych, kominkach itp.

Korzyści palenia w piecu od góry.

  • Oszczędność opału a co za tym idzie mniejsze koszty ogrzewania naszego domu – szacuje się można zaoszczędzić aż 30 % opału paląc w ten sposób.
  • Długi czas grzania – jednorazowe rozpalenie pozwala na ogrzewanie domu nawet przez 8 godzin.
  • Oszczędność czasu – długi czas palenia ogranicza czas jaki musimy przeznaczyć na obsługę kotłowni.
  • Dłuższa żywotność instalacji grzewczej – dzięki spalaniu bez sadzy nasza instalacja będzie dłużej działać bez remontu.
  • Ekologa – nie emitując szkodliwych związków powstających w procesie spalania czyli tzw. smogu przyczyniasz się do walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Przeczytaj również:

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

3 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek

Od dawna tak pale, idzie duzo mniej drewna

Emi

Żadna nowość mój tato tak pali od 20 lat 😀

Śmieszek

Próbował ktoś w ten sposób palić oponami 🤣😂🤣😂

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Dobrze zaciemniona sypialnia – gwarancja lepszego snu.

Sen to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia, a dobrze zaciemniona sypialnia to klucz do regeneracji. Światło uliczne, hałas czy nieodpowiednia aranżacja mogą zakłócać nasz wypoczynek. Na szczęście nie musisz przeprowadzać się na wieś, aby poprawić jakość snu. Proste zmiany, takie jak rolety zaciemniające od DecoDesign, rośliny doniczkowe czy redukcja hałasu, mogą znacząco poprawić warunki w Twojej sypialni. Sprawdź, jak stworzyć idealne miejsce do odpoczynku!

Co zrobić, gdy drzwi mieszkania nie chcą się otworzyć?

Co zrobić, gdy drzwi mieszkania nie chcą się otworzyć? Awaria zamka, złamany klucz czy mechaniczne uszkodzenie to sytuacje, które mogą zablokować dostęp do mieszkania. W takich przypadkach warto unikać pochopnych działań, które mogą prowadzić do kosztownych uszkodzeń drzwi. W artykule podpowiadamy, jak skutecznie poradzić sobie z problemem, przedstawiając sprawdzone rozwiązania, w tym profesjonalne usługi awaryjnego otwierania mieszkań. Dowiedz się więcej, jak działać w kryzysowych sytuacjach!

Zbiorniki na deszczówkę w gospodarstwie domowym: ekologia i oszczędność w jednym.

Zbieranie deszczówki to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla każdego gospodarstwa domowego. Dzięki plastikowym zbiornikom można efektywnie gromadzić wodę opadową, oszczędzać pieniądze i chronić środowisko. W artykule omawiamy korzyści płynące z tego systemu, różne rodzaje zbiorników oraz ich zastosowania – od podlewania ogrodu, przez mycie samochodu, po nawadnianie. Poznaj także ofertę firmy UHPlast, która zapewnia trwałe i funkcjonalne zbiorniki dla Twojego domu.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
3
0
Zostaw komentarzx