Rozpalanie od góry czyli jak palić w piecu, aby zużywać mniej węgla bądź drewna.

W czasach szalejącej drożyzny materiałów opałowych w poniższym wpisie pokażemy prosty trik jak palić w piecu, tak aby zużywać mniej węgla bądź drewna dzięki któremu nawet stary piec tzw. kopciuch jest w stanie spalić nawet 30 % mniej opału. Technika ta to tzw. rozpalanie od góry i nie dość że znacznie zmniejsza koszty ogrzewania to równocześnie zmniejsza również ilość smogu powstającego w procesie spalania.


Błędy podczas palenia w piecu na węgiel bądź drewno.

Większość posiadaczy starych kotłów na węgiel bądź drewno pali w nimi w niewłaściwy sposób poprzez dorzucanie do rozpalonego pieca kolejnych porcji opału. Spalanie taki jedna bardzo nieefektywne ponieważ nowa porcja dołożona na wierzch żaru ogranicza przepływ powietrza wewnątrz kotła a nowe paliwo zamiast wytwarzać ciepło generuje dym oraz generuje przy okazji mnóstwo sadzy i szkodliwego smogu.

Rozpalanie od góry czyli jak palić w kotle oszczędnie i efektywnie.

Rozpalanie od góry jest najbardziej efektywnym sposobem palenia w piecu na węgiel bądź drewno i polega najkrócej mówiąc na przeniesienie żaru z dołu na górę paleniska. Taki sposób palenia powoduje iż spalają się nam gazy uwolnione z podgrzanego węgla bądź drewna a to niweluje powstawanie dymu, sadzy i smogu.

Instrukcja rozpalania z góry w piecu na węgiel bądź drewno.

Jak palić w piecu, aby zużywać mniej węgla bądź drewna – instrukcja krok po kroku.

 1. Opał (węgiel bądź drewno) zacznij układać na pustym ruszcie, począwszy od największych do najmniejszych brył węgla bądź kawałków drewna.
 2. Na górze warstwy opału połóż rozpałkę czyli tzw. drzewo rozpałkowe.
 3. Na warstwę drzewa rozpałkowego ułóż kolejna warstwę drewna złożona z cienkich kawałków (patyków) o grubości 2 centymetrów (grubość kciuka).
 4. Podpal rozpałkę i zamknij górne drzwiczki.
 5. Rozpalanie wraz ze spalaniem substancji lotnych zajmie ok. 60 minut.
 6. Temperaturę pieca a tym samym tempo spalania opału można regulować poprzez otwieranie i zamykanie drzwiczek.

W jakich piecach można palić od góry?

Jeżeli chodzi o palenie od góry to nie ma ograniczeń, dlatego też możemy palic ta technika w piecach zasypowych czyli tzw. kopciuchach, piecach kaflowych, piecach kuchennych, kominkach itp.

Korzyści palenia w piecu od góry.

 • Oszczędność opału a co za tym idzie mniejsze koszty ogrzewania naszego domu – szacuje się można zaoszczędzić aż 30 % opału paląc w ten sposób.
 • Długi czas grzania – jednorazowe rozpalenie pozwala na ogrzewanie domu nawet przez 8 godzin.
 • Oszczędność czasu – długi czas palenia ogranicza czas jaki musimy przeznaczyć na obsługę kotłowni.
 • Dłuższa żywotność instalacji grzewczej – dzięki spalaniu bez sadzy nasza instalacja będzie dłużej działać bez remontu.
 • Ekologa – nie emitując szkodliwych związków powstających w procesie spalania czyli tzw. smogu przyczyniasz się do walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Przeczytaj również:

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

3 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek

Od dawna tak pale, idzie duzo mniej drewna

Emi

Żadna nowość mój tato tak pali od 20 lat 😀

Śmieszek

Próbował ktoś w ten sposób palić oponami 🤣😂🤣😂

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Przełom w magazynowaniu energii: Uruchomienie największej na świecie elektrowni magazynującej energię sprężonego powietrza.

Chiny osiągnęły przełom w dziedzinie magazynowania energii, uruchamiając największą na świecie elektrownię sprężonego powietrza o mocy 300 MW w prowincji Shandong. Inwestycja w wysokości 1,496 miliarda juanów (206 milionów dolarów) pozwala na ciągłe generowanie 600 milionów kWh rocznie. Elektrownia ta zapewni wsparcie energetyczne dla 200 000 do 300 000 gospodarstw domowych, jednocześnie redukując emisję CO2 o 490 000 ton rocznie.

Skuteczne metody walki ze ślimakami w ogrodzie.

Ślimaki mogą być prawdziwą zmorą każdego ogrodnika, niszcząc rośliny i pozostawiając ogród w opłakanym stanie. W naszym artykule przedstawiamy skuteczne metody walki ze ślimakami w ogrodzie. Dowiesz się, jak wykorzystać naturalne środki, takie jak popiół i skorupki jaj, oraz mechaniczne i chemiczne metody kontroli. Dzięki naszym poradom Twoje rośliny będą bezpieczne, a ogród odzyska swój pełny potencjał.

Kompletny przewodnik po projektowaniu ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz większą popularność w nowoczesnych domach. Jego zalety, takie jak równomierne rozprowadzanie ciepła i oszczędność energii, sprawiają, że jest to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez inwestorów. W tym artykule przedstawimy kompletny przewodnik po projektowaniu ogrzewania podłogowego, który pomoże Ci zrozumieć wszystkie kluczowe aspekty tego procesu. Dowiedz się, jakie są różnice między systemami wodnymi a elektrycznymi oraz jakie kroki należy podjąć, aby stworzyć wydajny i ekonomiczny system ogrzewania.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
3
0
Zostaw komentarzx