Dopasuj dom do swoich oczekiwań. Na ile można zmieniać gotowe projekty domów?

Gotowe projekty domów to kompletna dokumentacja projektowa, którą należy dostosować do warunków konkretnej działki, by uzyskać pozwolenie na budowę. Nie wszyscy wiedzą jednak, że projekt – choć nazywa się gotowy – może być poddawany licznym modyfikacjom. Na ile możemy zmieniać gotowe projekty domów, bo jeszcze bardziej dopasować je do naszych wymagań?

Dom przy Bukowej 36
Dom przy Bukowej 36

Zmieniaj wielkość domu – większy, mniejszy, w sam raz.

Dzięki dostarczanej wraz z projektem domu autorskiej zgodzie na zmiany możemy w takcie przystosowania projektu do warunków lokalnych zmieniać obrys zewnętrzny przyszłego domu. Jeśli projekt ma odpowiadający nam układ funkcjonalny wnętrza, lecz mógłby mieć większą powierzchnię, bo nie ogranicza nas działka, możemy go śmiało powiększyć. Odwrotna sytuacja również wchodzi w grę, Jeśli dom nie mieści się na działce budowlanej możemy zmienić obrys zewnętrzny budynku dopasowując go do pożądanych wymiarów.

Dopasuj liczbę okien, przenieś tam, gdzie pasują najlepiej.

Pozwolenie na wprowadzanie zmian, podbite pieczątką autora projektu gotowego pozwala również optymalizować liczbę i lokalizacje okien i drzwi w budynku. Na podstawie zgody możemy doprojektować nowe okno, lub je zlikwidować. Wolno nam również zmienić lokalizację otworów okiennych i drzwi. Jeśli chcemy zlikwidować drzwi lub okno możemy taką poprawkę wykonać w trakcie realizacji inwestycji. Jest to tak zwana zmiana nieistotna. Jeżeli natomiast na którejś ścianie ma powstać nowe okno, lub drzwi, trzeba wprowadzić taką zmianę do projektu na etapie przystosowania do warunków lokalnych.

Dom przy Alabastrowej 53
Dom przy Alabastrowej 53

Zmieniaj geometrię dachu – dostosuj kąt do zapisów warunków zabudowy.

Zmiana kąta nachylenia dachu to jedna z bardziej popularnych zmian wykonywana na etapie przystosowania. Najczyściej wynika ona z obowiązujących na danym terenie warunków zabudowy. Kąt dachu zazwyczaj jest zwiększany, co ma związek z lokalnymi uwarunkowaniami i strefami klimatycznymi, głównie obciążenia śniegiem i wiatrem. Przy okazji zmiany kąta dachu wykonywana jest jeszcze jedna modyfikacja, polegająca na podniesieniu ściany kolankowej. Taki manewr sprawia, że na poddaszu pojawia się więcej miejsca i powiększa się tym samy powierzchnia użytkowa budynku.

Wzbogać dom o piwnicę, lub garaż.

Co zrobić w sytuacji, gdy spodobał nam się projekt domu, lecz chcielibyśmy, by miał dodatkowo piwnicę, lub garaż? Nic straconego! Dzięki autorskiej zgodzie na zmiany możemy na etapie adaptacji do działki doprojektować dodatkową podziemną kondygnację, lub garaż. Nie zrobimy tego oczywiście sami – niezbędne jest naniesienie takich zmian na projekt przez uprawnionego architekta lokalnego.

Wybierz najbardziej korzystne materiały budowy.

Gotowe projekty domów zakładają konkretną technologię i materiały wykonania. Jednak zapisy autorskiej zgody na zmiany pozwalają wybrać dowolny, zatwierdzony odpowiednimi atestami materiał budowy. Możliwa jest również zmiana technologii wykonania budynku, np. z murowanego na system kanadyjski. Modyfikacjom podlegają również poszczególne elementy konstrukcyjne budynku. Możemy zmienić strop np. z lanego żelbetowego na system teriva, więźbę tradycyjną na wiązary, czy kominy systemowe na murowane. Zmianę materiałów budowy zatwierdza wpisem do dziennika kierownik budowy.

Dom przy Niezapominajek 5
Dom przy Niezapominajek 5

Projekty domów są gotowe nie tylko z samej nazwy, są również gotowe na zmiany, które przybliżają je jeszcze bardziej do ideału. Opisane możliwości nie wyczerpują zapisów autorskiej zgody na zmiany. Na jej podstawie możemy również zrezygnować z balkonów, zmienić typ ogrzewania, przenieść lub zlikwidować ścianki działowe, czy zaadaptować poddasze na cele mieszkalne.

Wprowadzane poprawki pomagają dostosować projekt domu do potrzeb inwestora i umożliwiają wypełnienie zapisów zawartych w warunkach zabudowy. Stawiając na gotowe projekty domów nie jesteśmy zdani na to, co zawarł w dokumentacji architekt. Możemy zmienić projekt i „lepić” go na nowo, stając się w pewnym sensie architektami nowego domu.

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

7 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Damian

Ile was kosztowała zmiana projektu zakupionego w internecie?

Franek

Zależy jaka zmiana zmiany dzielą się na istotne i nieistotne te drugie to nie musisz nawet uwzględniać w projekcie. Nam za zmianę istotne projektant policzył 3000 zł więc patrząc z perspektywy czasu taniej wyszłoby pewnie robić indywidualny projekt

Juzek

Poleci ktoś sprawdzonego projektanta z Dębicy

Last edited 1 rok temu by Juzek
Bii

Musi być z Dębicy? Mamy sprawdzonego z Rzeszowa który projektował nam mogę go śmiało polecić 🙂

Zuzanna

Mogę polecić rewelacyjnego projektanta z Jasła

Izunia

Proszę o polecenie rzetelnego projektanta najchętniej z Warszawy ponieważ w tej okolicy będziemy budować dom.

Irek

Co się stanie jak pozmieniam ścianki wewnętrzne a nie mam tego w projekcie budowlanym

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.

Nawóz do Pomidorów: Kompleksowy Przewodnik

Odkryj sekrety idealnego nawożenia pomidorów z naszym kompleksowym przewodnikiem! Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni nawóz, aby zapewnić pomidorom wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które przyczynią się do ich bujnego wzrostu, obfitych i zdrowych plonów. Zrozumienie potrzeb żywieniowych pomidorów i właściwe nawożenie to klucz do sukcesu każdego ogrodnika. Nasz artykuł poprowadzi Cię przez świat nawozów organicznych i mineralnych, podpowie, kiedy i jak nawozić, aby cieszyć się wyjątkową jakością i smakiem Twoich pomidorów.

Cynamon jako skuteczny sposób na kreta i nornicę w ogrodzie.

Cynamon nie tylko pachnie wspaniale i dodaje smaku naszym potrawom, ale okazuje się być również skutecznym sprzymierzeńcem w walce z kretem i nornicą w ogrodzie. Te niechciane szkodniki mogą przysporzyć wielu problemów, niszcząc roślinność i krajobraz naszych zielonych zakątków. Dzięki swojemu intensywnemu aromatowi, cynamon naturalnie odstrasza te gryzonie, chroniąc nasze ogrody bez szkody dla środowiska, roślin czy zwierząt domowych. Zastosuj ten prosty i ekologiczny sposób, by cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem bez nieproszonych gości.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
7
0
Zostaw komentarzx