Dopasuj dom do swoich oczekiwań. Na ile można zmieniać gotowe projekty domów?

Gotowe projekty domów to kompletna dokumentacja projektowa, którą należy dostosować do warunków konkretnej działki, by uzyskać pozwolenie na budowę. Nie wszyscy wiedzą jednak, że projekt – choć nazywa się gotowy – może być poddawany licznym modyfikacjom. Na ile możemy zmieniać gotowe projekty domów, bo jeszcze bardziej dopasować je do naszych wymagań?

Dom przy Bukowej 36
Dom przy Bukowej 36

Zmieniaj wielkość domu – większy, mniejszy, w sam raz.

Dzięki dostarczanej wraz z projektem domu autorskiej zgodzie na zmiany możemy w takcie przystosowania projektu do warunków lokalnych zmieniać obrys zewnętrzny przyszłego domu. Jeśli projekt ma odpowiadający nam układ funkcjonalny wnętrza, lecz mógłby mieć większą powierzchnię, bo nie ogranicza nas działka, możemy go śmiało powiększyć. Odwrotna sytuacja również wchodzi w grę, Jeśli dom nie mieści się na działce budowlanej możemy zmienić obrys zewnętrzny budynku dopasowując go do pożądanych wymiarów.

Dopasuj liczbę okien, przenieś tam, gdzie pasują najlepiej.

Pozwolenie na wprowadzanie zmian, podbite pieczątką autora projektu gotowego pozwala również optymalizować liczbę i lokalizacje okien i drzwi w budynku. Na podstawie zgody możemy doprojektować nowe okno, lub je zlikwidować. Wolno nam również zmienić lokalizację otworów okiennych i drzwi. Jeśli chcemy zlikwidować drzwi lub okno możemy taką poprawkę wykonać w trakcie realizacji inwestycji. Jest to tak zwana zmiana nieistotna. Jeżeli natomiast na którejś ścianie ma powstać nowe okno, lub drzwi, trzeba wprowadzić taką zmianę do projektu na etapie przystosowania do warunków lokalnych.

Dom przy Alabastrowej 53
Dom przy Alabastrowej 53

Zmieniaj geometrię dachu – dostosuj kąt do zapisów warunków zabudowy.

Zmiana kąta nachylenia dachu to jedna z bardziej popularnych zmian wykonywana na etapie przystosowania. Najczyściej wynika ona z obowiązujących na danym terenie warunków zabudowy. Kąt dachu zazwyczaj jest zwiększany, co ma związek z lokalnymi uwarunkowaniami i strefami klimatycznymi, głównie obciążenia śniegiem i wiatrem. Przy okazji zmiany kąta dachu wykonywana jest jeszcze jedna modyfikacja, polegająca na podniesieniu ściany kolankowej. Taki manewr sprawia, że na poddaszu pojawia się więcej miejsca i powiększa się tym samy powierzchnia użytkowa budynku.

Wzbogać dom o piwnicę, lub garaż.

Co zrobić w sytuacji, gdy spodobał nam się projekt domu, lecz chcielibyśmy, by miał dodatkowo piwnicę, lub garaż? Nic straconego! Dzięki autorskiej zgodzie na zmiany możemy na etapie adaptacji do działki doprojektować dodatkową podziemną kondygnację, lub garaż. Nie zrobimy tego oczywiście sami – niezbędne jest naniesienie takich zmian na projekt przez uprawnionego architekta lokalnego.

Wybierz najbardziej korzystne materiały budowy.

Gotowe projekty domów zakładają konkretną technologię i materiały wykonania. Jednak zapisy autorskiej zgody na zmiany pozwalają wybrać dowolny, zatwierdzony odpowiednimi atestami materiał budowy. Możliwa jest również zmiana technologii wykonania budynku, np. z murowanego na system kanadyjski. Modyfikacjom podlegają również poszczególne elementy konstrukcyjne budynku. Możemy zmienić strop np. z lanego żelbetowego na system teriva, więźbę tradycyjną na wiązary, czy kominy systemowe na murowane. Zmianę materiałów budowy zatwierdza wpisem do dziennika kierownik budowy.

Dom przy Niezapominajek 5
Dom przy Niezapominajek 5

Projekty domów są gotowe nie tylko z samej nazwy, są również gotowe na zmiany, które przybliżają je jeszcze bardziej do ideału. Opisane możliwości nie wyczerpują zapisów autorskiej zgody na zmiany. Na jej podstawie możemy również zrezygnować z balkonów, zmienić typ ogrzewania, przenieść lub zlikwidować ścianki działowe, czy zaadaptować poddasze na cele mieszkalne.

Wprowadzane poprawki pomagają dostosować projekt domu do potrzeb inwestora i umożliwiają wypełnienie zapisów zawartych w warunkach zabudowy. Stawiając na gotowe projekty domów nie jesteśmy zdani na to, co zawarł w dokumentacji architekt. Możemy zmienić projekt i „lepić” go na nowo, stając się w pewnym sensie architektami nowego domu.

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

6 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Damian

Ile was kosztowała zmiana projektu zakupionego w internecie?

Franek

Zależy jaka zmiana zmiany dzielą się na istotne i nieistotne te drugie to nie musisz nawet uwzględniać w projekcie. Nam za zmianę istotne projektant policzył 3000 zł więc patrząc z perspektywy czasu taniej wyszłoby pewnie robić indywidualny projekt

Juzek

Poleci ktoś sprawdzonego projektanta z Dębicy

Last edited 5 dni temu by Juzek
Bii

Musi być z Dębicy? Mamy sprawdzonego z Rzeszowa który projektował nam mogę go śmiało polecić 🙂

Izunia

Proszę o polecenie rzetelnego projektanta najchętniej z Warszawy ponieważ w tej okolicy będziemy budować dom.

Irek

Co się stanie jak pozmieniam ścianki wewnętrzne a nie mam tego w projekcie budowlanym

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny na najniższe oprocentowanie – 2 %

Jak informuje wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński rząd pracuje nad programem niskooprocentowanego kredytu na zakup pierwszego mieszkania, jedną z oferowanych możliwości ma być...

Krzywa grzewcza w pompie ciepła.

Krzywa grzewcza w pompie ciepła to nic innego jak zależność pomiędzy temperaturą zasilania układu grzewczego a temperaturą zewnętrzną. Poprawnie ustawiona krzywa grzewcza zapewni odpowiedni...

Fatalne wyniki rynku kredytów hipotecznych (dane za 10.2022)

Niestety obecnie materializuje się scenariusz o którym piszemy na stronach naszej kategorii od dawna i nic na chwile obecną nie wskazuje iż kryzys w...
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
6
0
Zostaw komentarzx