Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe jest jednoznaczna. Bowiem już od kwietnia będzie obowiązkowe dla wszystkich budynków. Oczywiście muszą je posiadać nie tylko właściciele nowo wybudowanych nieruchomości, ale i również tych, które zostały wybudowane przed dwa tysiące dziewiątym rokiem.

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię dla konkretnego budynku. Nie można go opracować samodzielnie, tylko musi się zająć tym osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia. Warto tutaj podkreślić, że taki certyfikat jest ważny tylko przez dziesięć lat lub krócej, jeśli w budynku dokonano termomodernizacji.

Przygotowanie charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości. Niemniej, jednak czy w tej kwestii są jakieś wyjątki? Tak, bowiem osoby, które nie zamierzają wynajmować swojej nieruchomości nie będą musiały mieć takiego świadectwa. W innych przypadkach za jego brak grożą kary, dlatego aby się na nie nie narazić warto mieć świadectwo charakterystyki energetycznej.

Jakich budynków dotyczy świadectwo charakterystyki energetycznej?

Wiadomo już, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe, zatem teraz warto dowiedzieć się, jakich budynków ono dotyczy. Otóż muszą je posiadać przede wszystkim domy, które są przeznaczone na wynajem lub sprzedaż. Świadectwo konieczne jest również w przypadku budynków wybudowanych przed dwa tysiące dziewiątym rokiem i dotyczy również inwestorów indywidualnych.

Jak już wcześniej wspomniano, za brak takiego świadectwa grożą kary. Warto tutaj podkreślić, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest opracowywane na podstawie oceny energetycznej budynku. Uwzględnia się w nim między innymi energię potrzebną na ogrzanie ciepłej wody, ogrzewanie domu, klimatyzacje, a także oświetlenie.

Kto sporządza i jaki jest koszt świadectwa charakterystyki energetycznej?

Świadectwa charakterystyki energetycznej nie można sporządzić samemu, tylko trzeba zlecić jego wykonanie osobie, która jest do tego uprawniona. Jeśli, jednak chodzi o jego koszt to może on wynieść od kilkuset złotych, nawet do tysiąca złotych. Zależy on od kilku czynników, czyli między innymi wielkości budynku oraz jego przeznaczenia, a także lokalizacji.

Oczywiście duże znaczenie mają również zastosowane instalacje oraz stopień skomplikowania bryły budynku. Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości, dlatego w żadnym przypadku nie należy tego lekceważyć.

Aby uzyskać takie świadectwo, należy zgłosić się do osób, które zajmują się audytami. Trzeba, jednak pamiętać, aby sprawdzić, czy posiadają one do tego odpowiednie uprawnienia. Oczywiście na sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku czeka się około kilku lub kilkunastu dni.

Artykuł przygotował portal Poradnik mieszkaniowy dla inwestora – Planujesz prace remontowe lub wykończeniowe – tutaj znajdziesz wiele cennych wskazówek (poradnikomieszkaniu.co.pl)

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Przełom w magazynowaniu energii: Uruchomienie największej na świecie elektrowni magazynującej energię sprężonego powietrza.

Chiny osiągnęły przełom w dziedzinie magazynowania energii, uruchamiając największą na świecie elektrownię sprężonego powietrza o mocy 300 MW w prowincji Shandong. Inwestycja w wysokości 1,496 miliarda juanów (206 milionów dolarów) pozwala na ciągłe generowanie 600 milionów kWh rocznie. Elektrownia ta zapewni wsparcie energetyczne dla 200 000 do 300 000 gospodarstw domowych, jednocześnie redukując emisję CO2 o 490 000 ton rocznie.

Skuteczne metody walki ze ślimakami w ogrodzie.

Ślimaki mogą być prawdziwą zmorą każdego ogrodnika, niszcząc rośliny i pozostawiając ogród w opłakanym stanie. W naszym artykule przedstawiamy skuteczne metody walki ze ślimakami w ogrodzie. Dowiesz się, jak wykorzystać naturalne środki, takie jak popiół i skorupki jaj, oraz mechaniczne i chemiczne metody kontroli. Dzięki naszym poradom Twoje rośliny będą bezpieczne, a ogród odzyska swój pełny potencjał.

Kompletny przewodnik po projektowaniu ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz większą popularność w nowoczesnych domach. Jego zalety, takie jak równomierne rozprowadzanie ciepła i oszczędność energii, sprawiają, że jest to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez inwestorów. W tym artykule przedstawimy kompletny przewodnik po projektowaniu ogrzewania podłogowego, który pomoże Ci zrozumieć wszystkie kluczowe aspekty tego procesu. Dowiedz się, jakie są różnice między systemami wodnymi a elektrycznymi oraz jakie kroki należy podjąć, aby stworzyć wydajny i ekonomiczny system ogrzewania.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx