Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe jest jednoznaczna. Bowiem już od kwietnia będzie obowiązkowe dla wszystkich budynków. Oczywiście muszą je posiadać nie tylko właściciele nowo wybudowanych nieruchomości, ale i również tych, które zostały wybudowane przed dwa tysiące dziewiątym rokiem.

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię dla konkretnego budynku. Nie można go opracować samodzielnie, tylko musi się zająć tym osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia. Warto tutaj podkreślić, że taki certyfikat jest ważny tylko przez dziesięć lat lub krócej, jeśli w budynku dokonano termomodernizacji.

Przygotowanie charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości. Niemniej, jednak czy w tej kwestii są jakieś wyjątki? Tak, bowiem osoby, które nie zamierzają wynajmować swojej nieruchomości nie będą musiały mieć takiego świadectwa. W innych przypadkach za jego brak grożą kary, dlatego aby się na nie nie narazić warto mieć świadectwo charakterystyki energetycznej.

Jakich budynków dotyczy świadectwo charakterystyki energetycznej?

Wiadomo już, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe, zatem teraz warto dowiedzieć się, jakich budynków ono dotyczy. Otóż muszą je posiadać przede wszystkim domy, które są przeznaczone na wynajem lub sprzedaż. Świadectwo konieczne jest również w przypadku budynków wybudowanych przed dwa tysiące dziewiątym rokiem i dotyczy również inwestorów indywidualnych.

Jak już wcześniej wspomniano, za brak takiego świadectwa grożą kary. Warto tutaj podkreślić, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest opracowywane na podstawie oceny energetycznej budynku. Uwzględnia się w nim między innymi energię potrzebną na ogrzanie ciepłej wody, ogrzewanie domu, klimatyzacje, a także oświetlenie.

Kto sporządza i jaki jest koszt świadectwa charakterystyki energetycznej?

Świadectwa charakterystyki energetycznej nie można sporządzić samemu, tylko trzeba zlecić jego wykonanie osobie, która jest do tego uprawniona. Jeśli, jednak chodzi o jego koszt to może on wynieść od kilkuset złotych, nawet do tysiąca złotych. Zależy on od kilku czynników, czyli między innymi wielkości budynku oraz jego przeznaczenia, a także lokalizacji.

Oczywiście duże znaczenie mają również zastosowane instalacje oraz stopień skomplikowania bryły budynku. Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości, dlatego w żadnym przypadku nie należy tego lekceważyć.

Aby uzyskać takie świadectwo, należy zgłosić się do osób, które zajmują się audytami. Trzeba, jednak pamiętać, aby sprawdzić, czy posiadają one do tego odpowiednie uprawnienia. Oczywiście na sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku czeka się około kilku lub kilkunastu dni.

Artykuł przygotował portal Poradnik mieszkaniowy dla inwestora – Planujesz prace remontowe lub wykończeniowe – tutaj znajdziesz wiele cennych wskazówek (poradnikomieszkaniu.co.pl)

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Szlifierka kątowa akumulatorowa.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest absolutnie niezbędne w warsztacie każdego majsterkowicza i profesjonalisty? Odpowiedź jest prosta: szlifierka kątowa akumulatorowa. Ten artykuł poświęcony jest tej niezastąpionej maszynie, która przekształca ciężką pracę w łatwe i satysfakcjonujące zadanie. Dowiesz się, jakie zalety ma szlifierka kątowa akumulatorowa, jakie są jej główne zastosowania, a także jak bezpiecznie z niej korzystać. Przekonaj się, dlaczego warto mieć to narzędzie w swoim warsztacie.

Mole spożywcze.

Czy Twoja kuchnia jest nawiedzona przez mole spożywcze? Te niewielkie szkodniki mogą stać się prawdziwym utrapieniem, niszcząc zapasy żywności i wpływając na jakość Twojego życia domowego. Nasz kompleksowy poradnik pomoże Ci zidentyfikować oznaki ich obecności, zrozumieć, jakie działania podjąć, aby skutecznie je zwalczyć, oraz jak zapobiegać ich powrotowi. Zajmij się tym problemem raz na zawsze, chroniąc swoje domowe zapasy i dbając o zdrowie swojej rodziny.

Fotowoltaika: Czy teraz jest najlepszy moment na inwestycję?

Czy to dobry moment na inwestycję w fotowoltaikę? Czy warto już teraz zdecydować się na montaż paneli słonecznych, czy lepiej poczekać na dalszy spadek cen? W naszym najnowszym artykule rozwiewamy wątpliwości, analizując aktualne trendy i prognozy dla rynku fotowoltaicznego. Z nami dowiesz się, jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę decydując się na tę ekologiczną i coraz bardziej opłacalną inwestycję.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx