Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe jest jednoznaczna. Bowiem już od kwietnia będzie obowiązkowe dla wszystkich budynków. Oczywiście muszą je posiadać nie tylko właściciele nowo wybudowanych nieruchomości, ale i również tych, które zostały wybudowane przed dwa tysiące dziewiątym rokiem.

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię dla konkretnego budynku. Nie można go opracować samodzielnie, tylko musi się zająć tym osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia. Warto tutaj podkreślić, że taki certyfikat jest ważny tylko przez dziesięć lat lub krócej, jeśli w budynku dokonano termomodernizacji.

Przygotowanie charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości. Niemniej, jednak czy w tej kwestii są jakieś wyjątki? Tak, bowiem osoby, które nie zamierzają wynajmować swojej nieruchomości nie będą musiały mieć takiego świadectwa. W innych przypadkach za jego brak grożą kary, dlatego aby się na nie nie narazić warto mieć świadectwo charakterystyki energetycznej.

Jakich budynków dotyczy świadectwo charakterystyki energetycznej?

Wiadomo już, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe, zatem teraz warto dowiedzieć się, jakich budynków ono dotyczy. Otóż muszą je posiadać przede wszystkim domy, które są przeznaczone na wynajem lub sprzedaż. Świadectwo konieczne jest również w przypadku budynków wybudowanych przed dwa tysiące dziewiątym rokiem i dotyczy również inwestorów indywidualnych.

Jak już wcześniej wspomniano, za brak takiego świadectwa grożą kary. Warto tutaj podkreślić, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest opracowywane na podstawie oceny energetycznej budynku. Uwzględnia się w nim między innymi energię potrzebną na ogrzanie ciepłej wody, ogrzewanie domu, klimatyzacje, a także oświetlenie.

Kto sporządza i jaki jest koszt świadectwa charakterystyki energetycznej?

Świadectwa charakterystyki energetycznej nie można sporządzić samemu, tylko trzeba zlecić jego wykonanie osobie, która jest do tego uprawniona. Jeśli, jednak chodzi o jego koszt to może on wynieść od kilkuset złotych, nawet do tysiąca złotych. Zależy on od kilku czynników, czyli między innymi wielkości budynku oraz jego przeznaczenia, a także lokalizacji.

Oczywiście duże znaczenie mają również zastosowane instalacje oraz stopień skomplikowania bryły budynku. Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości, dlatego w żadnym przypadku nie należy tego lekceważyć.

Aby uzyskać takie świadectwo, należy zgłosić się do osób, które zajmują się audytami. Trzeba, jednak pamiętać, aby sprawdzić, czy posiadają one do tego odpowiednie uprawnienia. Oczywiście na sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku czeka się około kilku lub kilkunastu dni.

Artykuł przygotował portal Poradnik mieszkaniowy dla inwestora – Planujesz prace remontowe lub wykończeniowe – tutaj znajdziesz wiele cennych wskazówek (poradnikomieszkaniu.co.pl)

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Zacienienie instalacji fotowoltaicznych czyli fotowoltaika w cieniu sąsiada.

Problem zacienienia instalacji fotowoltaicznych przez sąsiadujące budynki i drzewa zyskuje na znaczeniu w Polsce. W artykule omawiamy interpelację posłanki Agnieszki Hanajczyk do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w której proponuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które uwzględniałyby potrzeby instalacji fotowoltaicznych w kontekście dostępu do światła słonecznego. Czy zmiany w przepisach budowlanych są konieczne, aby wspierać rozwój energii odnawialnej?

Nowa taryfa za odprowadzanie deszczówki: Koniec darmowego odprowadzania wody deszczowej?

Ostatnie ulewy w Polsce skłoniły rząd i samorządy do rozważenia wprowadzenia nowej taryfy na odprowadzanie deszczówki. W artykule omawiamy, dlaczego zmiany w Prawie wodnym mogą być nieuniknione, aby Polska mogła korzystać z unijnych funduszy na budowę kanalizacji deszczowej. Czy to oznacza koniec darmowego odprowadzania wód opadowych? Sprawdź, jakie korzyści i wyzwania niosą za sobą planowane regulacje oraz jakie mogą być ich konsekwencje dla mieszkańców miast.

Reklama

Portal Sobir.pl to dynamiczne miejsce, które miesięcznie przyciąga ponad 40 000 unikalnych użytkowników (stan na sierpień 2024). Jako lider w branży budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz, Sobir.pl oferuje kompleksowe możliwości reklamowe, które pomogą Twojej marce zyskać większą widoczność w sieci. Dzięki wpisom sponsorowanym, lokowaniu produktu oraz reklamom display, masz szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwiększyć zainteresowanie Twoją ofertą. Skorzystaj z potencjału Sobir.pl, by zbudować silną obecność w internecie i przyciągnąć nowych klientów!
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx