Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe jest jednoznaczna. Bowiem już od kwietnia będzie obowiązkowe dla wszystkich budynków. Oczywiście muszą je posiadać nie tylko właściciele nowo wybudowanych nieruchomości, ale i również tych, które zostały wybudowane przed dwa tysiące dziewiątym rokiem.

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię dla konkretnego budynku. Nie można go opracować samodzielnie, tylko musi się zająć tym osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia. Warto tutaj podkreślić, że taki certyfikat jest ważny tylko przez dziesięć lat lub krócej, jeśli w budynku dokonano termomodernizacji.

Przygotowanie charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości. Niemniej, jednak czy w tej kwestii są jakieś wyjątki? Tak, bowiem osoby, które nie zamierzają wynajmować swojej nieruchomości nie będą musiały mieć takiego świadectwa. W innych przypadkach za jego brak grożą kary, dlatego aby się na nie nie narazić warto mieć świadectwo charakterystyki energetycznej.

Jakich budynków dotyczy świadectwo charakterystyki energetycznej?

Wiadomo już, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe, zatem teraz warto dowiedzieć się, jakich budynków ono dotyczy. Otóż muszą je posiadać przede wszystkim domy, które są przeznaczone na wynajem lub sprzedaż. Świadectwo konieczne jest również w przypadku budynków wybudowanych przed dwa tysiące dziewiątym rokiem i dotyczy również inwestorów indywidualnych.

Jak już wcześniej wspomniano, za brak takiego świadectwa grożą kary. Warto tutaj podkreślić, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest opracowywane na podstawie oceny energetycznej budynku. Uwzględnia się w nim między innymi energię potrzebną na ogrzanie ciepłej wody, ogrzewanie domu, klimatyzacje, a także oświetlenie.

Kto sporządza i jaki jest koszt świadectwa charakterystyki energetycznej?

Świadectwa charakterystyki energetycznej nie można sporządzić samemu, tylko trzeba zlecić jego wykonanie osobie, która jest do tego uprawniona. Jeśli, jednak chodzi o jego koszt to może on wynieść od kilkuset złotych, nawet do tysiąca złotych. Zależy on od kilku czynników, czyli między innymi wielkości budynku oraz jego przeznaczenia, a także lokalizacji.

Oczywiście duże znaczenie mają również zastosowane instalacje oraz stopień skomplikowania bryły budynku. Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości, dlatego w żadnym przypadku nie należy tego lekceważyć.

Aby uzyskać takie świadectwo, należy zgłosić się do osób, które zajmują się audytami. Trzeba, jednak pamiętać, aby sprawdzić, czy posiadają one do tego odpowiednie uprawnienia. Oczywiście na sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku czeka się około kilku lub kilkunastu dni.

Artykuł przygotował portal Poradnik mieszkaniowy dla inwestora – Planujesz prace remontowe lub wykończeniowe – tutaj znajdziesz wiele cennych wskazówek (poradnikomieszkaniu.co.pl)

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx