Fugi epoksydowe zamiast fug cementowych.

Najczęściej podczas remontów wykorzystywane są fugi cementowe, które służą do spoinowania okładziny z płytek. Taki materiał jest tani i łatwy w zastosowaniu. Jednak, od pewnego czasu, dużym zainteresowaniem cieszy się fuga epoksydowa która jest coraz częściej wybierana zamiast fug cementowych. Warto dowiedzieć się jakie zalety posiada.

Warto podkreślić, że bardzo ważnym elementem okładziny z płytek są spoiny. To czy płytki wytrzymałą i będą dobrze wyglądały właśnie zależy od fug. Dlatego też, warto decydować się na te, które odznaczają się wysoką jakością. Należy podkreślić, że fugi epoksydowe należą do najbardziej odpornych, jakie dostępne są na rynku. Można wykorzystać je zarówno w płytach ceramicznych, jak i kamiennych. Można użyć jej do płytek ze sztucznego kamienia, a także ze szkła. Można fugę epoksydową kłaść na ścianie, jak i na podłodze.

SPIS TREŚCI:

Fuga epoksydowa zamiast fug cementowych.

Pierwotnie, fuga epoksydowa została stworzona do przestrzeni przemysłowych. Kładziono ją w halach produkcyjnych, aby można było łatwo utrzymać czystość. Później dopiero zdecydowano, że taka fuga lepiej sprawdzi się w domu. Fuga epoksydowa odznacza się dobrą przyczepnością, dlatego można nią przyklejać płytki do tradycyjnych podłoży. Dostępna jest ona w wiaderkach. Należy jednak pamiętać, że cena takiej fugi jest kilkakrotnie większa niż fugi ceramicznej. Zazwyczaj za opakowanie 2 kg trzeba zapłacić 65-90 zł.

Fuga epoksydowa tam, gdzie się brudzi.

Należy podkreślić, że ten rodzaj fug bardzo rzadko się brudzi. Nadaje się świetnie do spoinowania posadzki właśnie dlatego. Warto użyć taka fugę w kuchni, holu oraz garażu. Można również wykorzystać ją do blatu kuchennego, jeśli został wyłożony płytkami. Gdy fuga zastygnie, żadna substancja nie będzie w stanie do niej wniknąć. Ponadto, takie fugi nie ulegają ściemniani od tłuszczu kuchennego. Ponadto, zapewniają idealnie gładką powierzchnię. Nie będziemy mieli problemów, aby utrzymać je w czystości wykorzystując standardowe środki myjące.

Fuga epoksydowa do różnych powierzchni i płytek.

Taka fuga bardzo mocno wiąże się z podłożem i bocznymi krawędziami płytek. Odznacza się duża wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Jest odporna na zużycie i wykruszenie. Takie fugi sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zwykłe nie dają rady. Można wykorzystać je do płytek wieloformatowych, które układane są na wąską nawet 1 mm spoinę. Przydadzą się również do wykańczania płytek w basenach, gdzie jak wiadomo jest wilgotno i stosuje się wiele środków chemicznych.

Fugi epoksydowe do wilgotnych miejsc.

Warto podkreślić, że takie spoiny są odporne na nasiąkanie. Nie przepuszczają ani wody, ani pary wodnej. Dlatego właśnie warto wykorzystać je w łazience, w kabinie prysznicowej. Na pewno nawet w takich warunkach nie stracą koloru.

Jak układać fugi epoksydowe ?

Należy pamiętać, że w całkiem inny sposób nakłada się fugę epoksydową niż cementową. Trzeba wykazać się dużą szybkością i starannością. Potrzebne są również do tego celu odpowiednie narzędzia. Najlepiej zlecić wykonanie takiego zadania profesjonaliście.

Fuga epoksydowa jest stworzona z mieszaniny żywicy epoksydowej i utwardzaczy. Czasem dodaje się do niej również piasek kwarcowy. Gdy wszystkie składniki zostaną wymieszane, mamy zaledwie 30 minut, aby taką masę użyć. Później zaczyna twardnieć. Gdy mamy do pokrycia dużą powierzchnię, fugę należy rozrabiać w porcjach lub wykonywać takie czynności we dwójkę. Po kilku dniach od nałożenia fugi, przy pomocy acetonu technicznego można zacząć usuwać niewielkie zabrudzenia z płytek i narzędzi.

Aby można było wykonać spoinowanie, potrzebna będzie gumowa paca. Natomiast do zmywania ciepłą wodą twarda gąbka z włókniny. Do ostatecznego wyprofilowania fug posłuży gąbka wiskozowa.

Dzięki takiej masie, można wypełnić nawet bardzo wąskie spoiny. Jeśli maja one jedynie 1-2 mm, masę należy ogrzać na przykład na grzejniku. Wtedy będzie bardziej plastyczna i będzie można ją łatwiej formować.

Spoiny epoksydowe – na co trzeba uważać ?

Fuga epoksydowa posiada szereg właściwości, dlatego trzeba ja wykorzystywać jedynie w odpowiednich miejscach. Możemy również zdecydować się, aby w jednym pomieszczeniu zastosować dwa rodzaje spoin: w miejscu wilgotnym epoksydowa, a w neutralnym cementową.

  • Spoiny epoksydowe o średniej elastyczności nie należy przeznaczać do posadzek silnie pracujących, taki jak te, na których znajduje się ogrzewanie podłogowe. Pod wpływem ciepła płytki ulegają rozszerzaniu się, co doprowadza do pękania sztywnych fug.
  • Fugi epoksydowe najlepiej wykorzystać do płytek o niskiej nasiąkliwości.
  • Zaprawy, które zawierają piasek kwarcowy mają mało wyraziste kolory.
  • Nie wszyscy będą w stanie odpowiednio użyć fugi epoksydowe. Dlatego będziemy musieli znaleźć prawdziwego specjalistę. Jeśli fuga zostanie źle położona, traci swoje właściwości.
  • Zaleta taką jest trwałość fugi, może być również jej wadą. Zaschnięty materiał z narzędzi oraz płytek trzeba usuwać jedynie w mechaniczny sposób, a w takich warunkach może dojść do zniszczenia ich powierzchni.
0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Zacienienie instalacji fotowoltaicznych czyli fotowoltaika w cieniu sąsiada.

Problem zacienienia instalacji fotowoltaicznych przez sąsiadujące budynki i drzewa zyskuje na znaczeniu w Polsce. W artykule omawiamy interpelację posłanki Agnieszki Hanajczyk do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w której proponuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które uwzględniałyby potrzeby instalacji fotowoltaicznych w kontekście dostępu do światła słonecznego. Czy zmiany w przepisach budowlanych są konieczne, aby wspierać rozwój energii odnawialnej?

Nowa taryfa za odprowadzanie deszczówki: Koniec darmowego odprowadzania wody deszczowej?

Ostatnie ulewy w Polsce skłoniły rząd i samorządy do rozważenia wprowadzenia nowej taryfy na odprowadzanie deszczówki. W artykule omawiamy, dlaczego zmiany w Prawie wodnym mogą być nieuniknione, aby Polska mogła korzystać z unijnych funduszy na budowę kanalizacji deszczowej. Czy to oznacza koniec darmowego odprowadzania wód opadowych? Sprawdź, jakie korzyści i wyzwania niosą za sobą planowane regulacje oraz jakie mogą być ich konsekwencje dla mieszkańców miast.

Reklama

Portal Sobir.pl to dynamiczne miejsce, które miesięcznie przyciąga ponad 40 000 unikalnych użytkowników (stan na sierpień 2024). Jako lider w branży budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz, Sobir.pl oferuje kompleksowe możliwości reklamowe, które pomogą Twojej marce zyskać większą widoczność w sieci. Dzięki wpisom sponsorowanym, lokowaniu produktu oraz reklamom display, masz szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwiększyć zainteresowanie Twoją ofertą. Skorzystaj z potencjału Sobir.pl, by zbudować silną obecność w internecie i przyciągnąć nowych klientów!
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx