Zasady oszczędzania na budowie domu

Dokonanie oszczędności podczas budowania domu jest możliwe, lecz należy podchodzić do tego racjonalnie, odpowiednio przeliczyć koszty, zastanowić się nad licznymi aspektami praz sporządzić plan działań. Przede wszystkim oszczędność nie może oznaczać wybierania materiałów i produktów niskiej jakości, odbija się to bowiem na bezpieczeństwie (mieszkańców i użytkowników, oraz samej konstrukcji). Tak zwane pozorne oszczędności także nie mają nic wspólnego z oszczędnością faktyczną, w efekcie często kosztują więcej. Oszczędzić jednak można, wiedząc jak to zrobić.

Kwestia pierwsza, projekt domu

Sam wybór projektu to moment, w którym można zapewnić sobie oszczędności. Duży wybór zapewniony jest w ofercie gotowych projektów, można zapoznać się z nimi także w internecie, bez wizyty w biurze projektowym, o znalezienie projektu dobrego dla siebie nie jest więc trudno. Wybór gotowego projektu to oszczędność w stosunku do zamawiania indywidualnego projektu, lecz dodatkowo płatne są wszelkie poprawki. Najtańszą opcją jest więc dobre przemyślenie wybranego projektu i wybranie takiego, który nie będzie wymagał nanoszenia modyfikacji.

Kwestia druga, prostota

Wybór projektu domu od razu przekłada się na wielkość kosztów. Najprostsza bryła, to najniższy koszt budowy oraz zmniejszone narażenie na powstanie błędów. Wszelkie wykusze zwiększają ilość różnych materiałów budowlanych i wykończeniowych, których trzeba użyć, takich jak cegły, tynk czy materiały izolacyjne. Stawianie na prostszą bryłę nie musi oznaczać umniejszenia walorów estetycznych budynku, te o prostej formie również prezentują się bardzo dobrze i elegancko, najistotniejsze są właściwe proporcje. Zadbać trzeba o zapewnienie odpowiedniej powierzchni, spełniającej faktyczne potrzeby mieszkańców. Dom o nadmiernie dużych rozmiarach oznacza większe nakłady na budowę, lecz także utrzymywanie budynku. Koszt istotnie podnosi także piwnica.



Kwestia trzecia, dobra jakość materiałów

Ceny poszczególnych produktów do budowy i wykończenia domu mocno różnią się od siebie w zależności od wielu czynników. Liczne materiały dobrze się prezentują i mają atrakcyjną cenę. Trzeba wziąć pod uwagę jakość materiałów, lecz możliwe są odpowiednie zamiany, na przykład poprzez wykorzystanie dachówki betonowej zamiast ceramicznej. Betonowa jest tańsza i lżejsza od ceramicznej, lecz wykazuje tą samą jakość i atrakcyjność wizualną, dostępna jest w licznych kolorach i kształtach. Konieczne jest jednak zadbanie o pewną spójność i logiczność podczas budowy domu, pewne decyzje warunkują kolejne i nie można ich podejmować bez związku ze wcześniejszymi. Gdy nastawia się na ciężkie pokrycie dachowe, wcześniej trzeba poprzedzić je odpowiednio mocną więźbą. Przed rozpoczęciem działań trzeba więc dobrze przemyśleć całość, gdyż późniejsze zmiany są trudniejsze i droższe.

Kwestia czwarta, rzetelni fachowcy

Wykonanie budowy powinno spoczywać na firmie sprawdzonej i solidnej. W tym względzie nie należy kierować się wyłącznie ceną, gdyż właściwe przeprowadzenie wszelkich działań i dostosowanie się do wymagań producentów materiałów budowlanych i wykończeniowych w ogromnej mierze warunkuje przyszłe funkcjonowanie w budynku. Złe wykonanie prac wiąże się z ponoszeniem dalszych środków na remonty, zakup nowych materiałów i nową ekipę do usunięcia wcześniejszych usterek, które mogą wychodzić z biegiem czasu.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Zacienienie instalacji fotowoltaicznych czyli fotowoltaika w cieniu sąsiada.

Problem zacienienia instalacji fotowoltaicznych przez sąsiadujące budynki i drzewa zyskuje na znaczeniu w Polsce. W artykule omawiamy interpelację posłanki Agnieszki Hanajczyk do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w której proponuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które uwzględniałyby potrzeby instalacji fotowoltaicznych w kontekście dostępu do światła słonecznego. Czy zmiany w przepisach budowlanych są konieczne, aby wspierać rozwój energii odnawialnej?

Nowa taryfa za odprowadzanie deszczówki: Koniec darmowego odprowadzania wody deszczowej?

Ostatnie ulewy w Polsce skłoniły rząd i samorządy do rozważenia wprowadzenia nowej taryfy na odprowadzanie deszczówki. W artykule omawiamy, dlaczego zmiany w Prawie wodnym mogą być nieuniknione, aby Polska mogła korzystać z unijnych funduszy na budowę kanalizacji deszczowej. Czy to oznacza koniec darmowego odprowadzania wód opadowych? Sprawdź, jakie korzyści i wyzwania niosą za sobą planowane regulacje oraz jakie mogą być ich konsekwencje dla mieszkańców miast.

Reklama

Portal Sobir.pl to dynamiczne miejsce, które miesięcznie przyciąga ponad 40 000 unikalnych użytkowników (stan na sierpień 2024). Jako lider w branży budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz, Sobir.pl oferuje kompleksowe możliwości reklamowe, które pomogą Twojej marce zyskać większą widoczność w sieci. Dzięki wpisom sponsorowanym, lokowaniu produktu oraz reklamom display, masz szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwiększyć zainteresowanie Twoją ofertą. Skorzystaj z potencjału Sobir.pl, by zbudować silną obecność w internecie i przyciągnąć nowych klientów!
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx