Zapieczenie przed wilgocią w piwnicy

 

Remont piwnicy przylegającej do wiekowego domu oraz wykonywanie podpiwniczenia od podstaw, wiąże się ze stworzeniem ochrony przed wpływem wilgoci. Odpowiednio stworzona hydroizolacja zapobiega przenikaniu wilgoci do właściwej części domu. Podczas projektowania i wykonywania hydroizolacji należy wystrzegać się częstych, niekorzystnych w efekcie błędów.

Zabezpieczenie od wilgoci

Przygotowując się do wykonania zabezpieczenia przed wilgocią należy mieć uwadze rozróżnienie w oddziaływaniu wilgoci, podpiwniczeniu towarzyszy ona nieustannie, w nadziemnej części domu natomiast wilgoć nasila się co jakiś czas, lecz poddawana ona jest bezpośrednio opadom. Częstym przekonaniem jest to dotyczące wód gruntowych, jako wyłącznego trudnego czynnika dla piwnicy, warunkujący później zastosowany typ zapieczenia od wilgoci tworzonego dla piwnicy. Stosuje się wtedy tylko środki ochronne w stosunku do wilgoci, gdy fundament domu znajduje się nad zwierciadłem wód gruntowych, hydroizolację natomiast stosując dopiero, gdy zwierciadło wód jest nad linią fundamentów. Nie jest to właściwe, gdyż piwnica narażona jest na wodę i wilgoć z różnych przyczyn, nie wykonanie hydroizolacji w najlepszym do tego momencie skutkuje zwykle późniejszą koniecznością istniejącego systemu zabezpieczającego, który nie spełnia odpowiedniej roli, a przeróbki takie są trudniejsze, gdy budynek ma już pełną formę, niż gdyby było to robione na początku. Hydroizolacja powinna więc zostać wykonana niezależnie od poziomu wód gruntowych.



Likwidacja wilgoci

Zaistnienie wilgoci w piwnicy to sygnał o konieczności sprawdzenia czy nie ubytków w hydroizolacji, w ten sposób dochodzi się do wniosku co wymaga naprawy lub odtworzenia od początku. Nie zawsze da się stwierdzić to samemu, czasem lepiej od razu skorzystać z fachowej pomocy. Jeśli zawilgocenie wdaje się na ściany, trzeba będzie dokładnie osuszyć piwnicę. Częstym błędem jest malowanie ścian w pomieszczeniach olejną farbą lub uszczelnianie ich przy pomocy cementowego tynku – jest to podyktowane chęcią ochrony ścian przed wilgocią, bez wykonania osuszania, lecz w ten sposób negatywne konsekwencje wilgoci mogą się tylko zwiększyć, jest ona bowiem przenoszona w górę.

Zabezpieczenie podziemne

Podziemnej części piwnicy zapewnić należy ciągłą powłokę, budowaną przez pionową i poziomą hydroizolację, blokującą dostawanie się wody. Najlepszym sposobem jest wykonanie takiego zabezpieczenia w budynku nowym, zgodnie z nowoczesnymi technologiami, spośród których warto zwrócić uwagę szczególnie na dwie. Pierwszą metodą jest wykonanie zabezpieczenia na nośniku poliestrowym, w formie asfaltowej papy poddanej zgrzewaniu. Wystarczy jedna cztero milimetrowa warstwa, aby zyskać minimalne zabezpieczenie. Rekomenduje się wyprowadzenie hydroizolacji na minimum 20 centymetrów powyżej linii terenu oraz przysłonięcie jej odpowiednim materiałem. Druga metoda to zabezpieczenie tworzone przez sodowe bentonitowe maty wykonane z bentonitowego granulatu, który sytuuje się między polipropylenową włókniną oraz tkaniną. Bentonit tworzy zabezpieczenie samozabliżniające, rozszerzające się przy obecności wody. Wykonane z niego maty umieszcza się na wilgotnej powierzchni, dociskając je dokładnie i trwale do fundamentów oraz ściany – trwałość uzyskuje się przez przybicie maty.

Photo credit: Admond via Foter.com / CC BY

Ochrona części nadziemnej

Część piwnicy znajdująca się nad ziemią także narażona jest na obecność wody ze strony różnych źródeł. Część ta wymaga więc użycia odrębnych w stosunku do wyższych partii materiałów oraz istotne jest dobre ukształtowanie. Popularne jest stosowanie cokołu w szczególny sposób uodpornionego na obecność wody. Cokół chroni przed wodą i jej negatywnymi skutkami, które nasilają się choćby w trakcie minusowych temperatur, podczas których woda zwiększa swoją objętość, co może niekorzystnie oddziaływać na mury, w obrębach których zbierze się woda. Właściwe spełnianie funkcji, która nadana jest cokołowi, jest możliwe przy odpowiedniej jego konstrukcji, musi on mieć właściwy spadek górnej części, tzn. tej, która wychodzi ponad lico. Jeśli spadek będzie za mały, ściana znajdująca się powyżej jest jeszcze bardziej narażona z uwagi na odbijającą się z cokołu wodę.

Warto cofnąć cokół wobec elewacji, lecz istotne jest nadanie właściwego kształtu kapinosa znajdującego się w usytuowanej nad cokołem ścianie. Poprzez odpowiednią formę nadaną innym fragmentom budynku zapewnia się minimalizację wody spływającej na ścianę przynależącą do piwnicy. Niezbędne do tego są właściwe dopracowane rynny, parapety oraz elementy elewacji.


SikaMur InjectoCream 100 Krem iniekcyjny na bazie silanów

SikaMur InjectoCream 100 Krem iniekcyjny na bazie silanów

SikaMur InjectoCream to krem iniekcyjny, który można wykorzystać do ochrony przed wilgocią kapilarną. Dostępny jest w formie pasty i pakowany w kiełbaski

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/osuszanie-murow/15725-sikamur-injectocream-100-krem-iniekcyjny.html



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Ile kosztuje użytkowanie systemu rekuperacji?

Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie i cieszyć się lepszą jakością powietrza w domu? Poznaj rekuperację - innowacyjny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dowiedz się, jak działa, ile kosztuje i jakie korzyści przynosi. Przeczytaj nasz szczegółowy wpis i zobacz, jak możesz cieszyć się komfortem i oszczędzać na ogrzewaniu, a także wpływać pozytywnie na środowisko.

Kiedy sadzić maliny: Przewodnik krok po kroku.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zacząć uprawę malin w swoim ogrodzie? Ten szczegółowy przewodnik odpowie na wszystkie Twoje pytania. Dowiesz się, kiedy najlepiej sadzić maliny, jak je pielęgnować, a także jakie odmiany są dostępne. Poznasz również zdrowotne właściwości tych smacznych owoców. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, ten artykuł pomoże Ci cieszyć się obfitymi plonami malin w swoim ogrodzie.

Szlifierka kątowa akumulatorowa.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest absolutnie niezbędne w warsztacie każdego majsterkowicza i profesjonalisty? Odpowiedź jest prosta: szlifierka kątowa akumulatorowa. Ten artykuł poświęcony jest tej niezastąpionej maszynie, która przekształca ciężką pracę w łatwe i satysfakcjonujące zadanie. Dowiesz się, jakie zalety ma szlifierka kątowa akumulatorowa, jakie są jej główne zastosowania, a także jak bezpiecznie z niej korzystać. Przekonaj się, dlaczego warto mieć to narzędzie w swoim warsztacie.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx