Dlaczego warto stosować kolektory słoneczne ?

Kolektory słoneczne, to wachlarz możliwości, dla których mogą, a czasami powinny być używane. Niezależnie od rodzaju budynku, czy to mieszkalnego czy nie, jak i bez różnicy czy jest ot budynek już stojący, czy w trakcie budowy, jedno jest pewnie, warto przeanalizować ich działanie, pozwalające na dużą oszczędność energii.

Kiedy więc korzystać? Przez cały rok. Nie jest jednak tajemnicą, że najkorzystniejsze warunki, do korzystania z energii słonecznej przypadają na czas od kwietnia do września. Nie oznacza to jednak, że w okresie od późnej jesieni do wiosny, są one bezużyteczne. W naszym kraju, możemy pozwolić sobie na korzystanie z kolektorów także zimą, jako dodatkowego źródła ciepła, potrzebnego do np. wstępnego podgrzania wody.

Stosowanie kolektorów słonecznych, może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia zapotrzebowania cieplnego budynku, a tym samym mogą one ograniczyć potrzebę użycia głównego źródła energii. Według oficjalnych danych GUS, za rok 2012, potrzeba podgrzewania wody i podnoszenia temperatury powietrza w pomieszczeniach, to niemalże 84% całkowitego, rocznego wykorzystania energetycznego. Praca kolektorów, pozwala na wstępne dogrzanie lub podgrzanie wody, dzięki czemu, można odczuć różnicę w ilości zużytego paliwa, lub energii, w kotłach czy pompach – a tym samym sporo zaoszczędzić. Odpowiednia instalacja, wraz z odpowiednio dobranymi urządzeniami, może dać niespotykaną w żadnym innym rodzaju instalacji efektywność COP, mogącą wynosić nawet, do 200, co zmniejsza koszty, choćby podgrzewania wody nawet kilkudziesięciokrotnie.

Oczywiście kolektory słoneczne, to także troska o środowisko. Możemy być pewni, że odciążamy naszą planetę, ponieważ kolektory zużywają minimalną wartość energii elektrycznej podczas pracy, same są wykonane z materiałów, których koszt zwraca się w przeciągu 2-3 lat, jak i po okresie eksploatacji, można jest bez problemu poddać recyklingowi. No i oczywiście praca takiej instalacji znakomicie zmniejsza emisję zanieczyszczeń.

Interesuje cię temat kolektorów słonecznych, koniecznie zobacz więcej tutaj


 


0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx