Współczynnik COP, czyli miara efektywności pompy ciepła.

COP – współczynnik efektywności działania pompy ciepła, stosuje się do określania jej skuteczności. Jest ot nic innego, niż stosunek ilości otrzymywanego ciepła, do zużytej w tym celu energii napędzającej urządzenie. Tutaj wpływ na jej efektywność ma temperatura, jaką posiada instalacja wewnętrzna budynku, czyli górnego źródła ciepła. Powinna być ona jak bardziej możliwie najniższa. Także korzystając z systemu grzewczego, z pompą ciepła, najlepiej jest ogrzewać duże powierzchnie, korzystając z ogrzewania podłogowego, ściennego, lub niskotemperaturowego- grzejnikowego, o maksymalnych temperaturach zasilania do 55oC.

Efektywność pomp ciepła

Kolejny parametr, który ma znaczący wpływ na efektywność COP, to wartość temperatury źródła dolnego, czyli temperatura środowiska, z którego ciepło jest pobierane. Energia napędu pompy, jest pobierana z energii elektrycznej. Zostaje podniesiona temperatura czynnika roboczego, co zwiększa zastosowanie pobranego z otoczenia ciepła.

Oczywiście, pamiętając o wyżej wymienionych parametrach, im mniejsza miedzy nimi różnica wartości (temperatura dolnego i górnego źródła), tym bardziej zwiększona jest wydajność pompy, czyli zwiększa się jej COP.

Oczywiście istnieją także warunki poboczne, od których również zależy jej efektywność:

– przy niskich, zimowych temperaturach, poleca się używanie pompy, która wykorzystuje wodę gruntową,

– ciepłe zimowe dni, dają możliwość korzystania z powietrznej pompy ciepła.



Pompa ciepła, potrafi mieć efektywność na poziomie dużo wyższym, niż najbardziej wydajne kotły gazowe i olejowe. Wydajność takich kotłów, to zaledwie 105-110 %, czyli wykorzystując 1kW energii elektrycznej, otrzymujemy 1, 05 – 1, 10kW energii cieplnej. W przypadku pompy ciepła, wykorzystując powietrzną pompę, w słoneczny i ciepły dzień, możemy osiągnąć efektywność na poziomie nawet 500-600%, co daje wartość 5-6 COP i jest równoznaczne z wykorzystaniem 1kW energii elektrycznej, w celu wytworzenia 5-6kW energii cieplnej. W przypadku nawet pochmurnego i chłodnego dnia, gdzie temperatura oscyluje w granicach 10oC, pompa taka, nadal pracuje z bardzo dużą wydajnością.

Generalnie, sama technologia pomp ciepła, jest stale wykorzystywana i ceniona w surowych klimatach, takich jak Skandynawia, gdzie są one bardzo popularne. W Polsce natomiast wiele osób uważa, ze klimat na terenie naszego kraju w miesiącach zimowych, w trakcie których potrzebujemy energii cieplnej, jest nieodpowiedni, aby mogła ona pracować z dużą efektywnością. Nie jest to prawda. Klimat Polski, jest wystarczający, aby nawet podczas przymrozków, pompa taka generowała zyski. Pamiętajmy, że według pomiarów wieloletnich, temperatury poniżej -10 do -20oC, występują tylko średnio przez 12 dni w roku. Tylko wtedy może pojawić się zmniejszenie efektywności, a tym samym potrzeba dogrzewania drugim źródłem ciepła.

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Ile kosztuje użytkowanie systemu rekuperacji?

Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie i cieszyć się lepszą jakością powietrza w domu? Poznaj rekuperację - innowacyjny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dowiedz się, jak działa, ile kosztuje i jakie korzyści przynosi. Przeczytaj nasz szczegółowy wpis i zobacz, jak możesz cieszyć się komfortem i oszczędzać na ogrzewaniu, a także wpływać pozytywnie na środowisko.

Kiedy sadzić maliny: Przewodnik krok po kroku.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zacząć uprawę malin w swoim ogrodzie? Ten szczegółowy przewodnik odpowie na wszystkie Twoje pytania. Dowiesz się, kiedy najlepiej sadzić maliny, jak je pielęgnować, a także jakie odmiany są dostępne. Poznasz również zdrowotne właściwości tych smacznych owoców. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, ten artykuł pomoże Ci cieszyć się obfitymi plonami malin w swoim ogrodzie.

Szlifierka kątowa akumulatorowa.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest absolutnie niezbędne w warsztacie każdego majsterkowicza i profesjonalisty? Odpowiedź jest prosta: szlifierka kątowa akumulatorowa. Ten artykuł poświęcony jest tej niezastąpionej maszynie, która przekształca ciężką pracę w łatwe i satysfakcjonujące zadanie. Dowiesz się, jakie zalety ma szlifierka kątowa akumulatorowa, jakie są jej główne zastosowania, a także jak bezpiecznie z niej korzystać. Przekonaj się, dlaczego warto mieć to narzędzie w swoim warsztacie.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx