Współczynnik COP, czyli miara efektywności pompy ciepła.

COP – współczynnik efektywności działania pompy ciepła, stosuje się do określania jej skuteczności. Jest ot nic innego, niż stosunek ilości otrzymywanego ciepła, do zużytej w tym celu energii napędzającej urządzenie. Tutaj wpływ na jej efektywność ma temperatura, jaką posiada instalacja wewnętrzna budynku, czyli górnego źródła ciepła. Powinna być ona jak bardziej możliwie najniższa. Także korzystając z systemu grzewczego, z pompą ciepła, najlepiej jest ogrzewać duże powierzchnie, korzystając z ogrzewania podłogowego, ściennego, lub niskotemperaturowego- grzejnikowego, o maksymalnych temperaturach zasilania do 55oC.

Efektywność pomp ciepła

Kolejny parametr, który ma znaczący wpływ na efektywność COP, to wartość temperatury źródła dolnego, czyli temperatura środowiska, z którego ciepło jest pobierane. Energia napędu pompy, jest pobierana z energii elektrycznej. Zostaje podniesiona temperatura czynnika roboczego, co zwiększa zastosowanie pobranego z otoczenia ciepła.

Oczywiście, pamiętając o wyżej wymienionych parametrach, im mniejsza miedzy nimi różnica wartości (temperatura dolnego i górnego źródła), tym bardziej zwiększona jest wydajność pompy, czyli zwiększa się jej COP.

Oczywiście istnieją także warunki poboczne, od których również zależy jej efektywność:

– przy niskich, zimowych temperaturach, poleca się używanie pompy, która wykorzystuje wodę gruntową,

– ciepłe zimowe dni, dają możliwość korzystania z powietrznej pompy ciepła.



Pompa ciepła, potrafi mieć efektywność na poziomie dużo wyższym, niż najbardziej wydajne kotły gazowe i olejowe. Wydajność takich kotłów, to zaledwie 105-110 %, czyli wykorzystując 1kW energii elektrycznej, otrzymujemy 1, 05 – 1, 10kW energii cieplnej. W przypadku pompy ciepła, wykorzystując powietrzną pompę, w słoneczny i ciepły dzień, możemy osiągnąć efektywność na poziomie nawet 500-600%, co daje wartość 5-6 COP i jest równoznaczne z wykorzystaniem 1kW energii elektrycznej, w celu wytworzenia 5-6kW energii cieplnej. W przypadku nawet pochmurnego i chłodnego dnia, gdzie temperatura oscyluje w granicach 10oC, pompa taka, nadal pracuje z bardzo dużą wydajnością.

Generalnie, sama technologia pomp ciepła, jest stale wykorzystywana i ceniona w surowych klimatach, takich jak Skandynawia, gdzie są one bardzo popularne. W Polsce natomiast wiele osób uważa, ze klimat na terenie naszego kraju w miesiącach zimowych, w trakcie których potrzebujemy energii cieplnej, jest nieodpowiedni, aby mogła ona pracować z dużą efektywnością. Nie jest to prawda. Klimat Polski, jest wystarczający, aby nawet podczas przymrozków, pompa taka generowała zyski. Pamiętajmy, że według pomiarów wieloletnich, temperatury poniżej -10 do -20oC, występują tylko średnio przez 12 dni w roku. Tylko wtedy może pojawić się zmniejszenie efektywności, a tym samym potrzeba dogrzewania drugim źródłem ciepła.

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Zacienienie instalacji fotowoltaicznych czyli fotowoltaika w cieniu sąsiada.

Problem zacienienia instalacji fotowoltaicznych przez sąsiadujące budynki i drzewa zyskuje na znaczeniu w Polsce. W artykule omawiamy interpelację posłanki Agnieszki Hanajczyk do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w której proponuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które uwzględniałyby potrzeby instalacji fotowoltaicznych w kontekście dostępu do światła słonecznego. Czy zmiany w przepisach budowlanych są konieczne, aby wspierać rozwój energii odnawialnej?

Nowa taryfa za odprowadzanie deszczówki: Koniec darmowego odprowadzania wody deszczowej?

Ostatnie ulewy w Polsce skłoniły rząd i samorządy do rozważenia wprowadzenia nowej taryfy na odprowadzanie deszczówki. W artykule omawiamy, dlaczego zmiany w Prawie wodnym mogą być nieuniknione, aby Polska mogła korzystać z unijnych funduszy na budowę kanalizacji deszczowej. Czy to oznacza koniec darmowego odprowadzania wód opadowych? Sprawdź, jakie korzyści i wyzwania niosą za sobą planowane regulacje oraz jakie mogą być ich konsekwencje dla mieszkańców miast.

Reklama

Portal Sobir.pl to dynamiczne miejsce, które miesięcznie przyciąga ponad 40 000 unikalnych użytkowników (stan na sierpień 2024). Jako lider w branży budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz, Sobir.pl oferuje kompleksowe możliwości reklamowe, które pomogą Twojej marce zyskać większą widoczność w sieci. Dzięki wpisom sponsorowanym, lokowaniu produktu oraz reklamom display, masz szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwiększyć zainteresowanie Twoją ofertą. Skorzystaj z potencjału Sobir.pl, by zbudować silną obecność w internecie i przyciągnąć nowych klientów!
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx