Mamy do wyboru trzy rodzaje pomp ciepła wykorzystywanych do ogrzewania:
– pompy ciepła powietrze
– pompa ciepła gruntowa
– pompa ciepła woda-woda
Pompy ciepła powietrza (powietrze-woda)
W tym przypadku, pompa pracuje w oparciu o ciepło, które znajduje się w powietrzu atmosferycznym lub wentylacyjnym. Jest to najtańszy rodzaj inwestycji, w odniesieniu do pompy ciepła, na jaki możemy się zdecydować. Instalacja takiej pompy nie wymaga robót ziemnych. Poza tym, występuje tu brak ingerencji w działkę, która otacza budynek.
Pompy ciepła powietrza (powietrze-woda) – pionowa sonda gruntowa
Pompa ciepła gruntowa – (solanka-woda)
W tym przypadku, wykorzystywana jest energia cieplna, która znajduje się w gruncie powierzchniowym. Czynnikiem grzewczym jest natomiast solanka, która jest odporna na zamarzanie. Możemy tutaj zdecydować się na jeden z dwóch systemów:
- Pionową sondę gruntową, która zostaje umieszczona na głębokości do 100 m i stanowi najbardziej stabilne źródło ciepła. Mamy tu do czynienia z zamkniętym obiegiem, który znajduje się w niezamarzającym nośniku, którym może być np. glikol. Przekazuje on ciepło do pompy ciepła, a następnie do systemy centralnego ogrzewania. W takiej sytuacji, pompa ciepła pracuje stabilnie przez cały rok.
- Płaskie kolektory – w tym przypadku sondy poziomie zostają umieszczone na głębokości 1,5 m pod ziemią. Takie rozwiązanie może zostać zastosowanie jedynie na działce o powierzchni około 2,5-krotnie większej od powierzchni mieszkalnej budynku. Najlepiej jednak na taki rodzaj systemu zdecydować się, gdy mamy do dyspozycji dużą działkę, a ogród nie jest przeszkodą do zainstalowania takiego systemu.
Pompa ciepła woda-woda
W tym przypadku ciepło i woda pobierane są z wód gruntowych. Aby taką pompę zainstalować, musimy mieć zezwolenie urzędu gospodarki wodnej. Efektywność działania pompy ciepła zależy od ilościowych i jakościowych poborów wody ze studni.
Szukasz pompy ciepła dopasowanej do ciebie zwróć się do specjalistów w tym zakresie
Dedykowany dobór pompy ciepła jak podstawowy system ogrzewania
Dedykowany dobór pompy ciepła jak podstawowy system ogrzewania
Analiza techniczno – ekonomiczna zastosowania pompy ciepła w systemie grzewczym – dobór pompy ciepła jak podstawowy system ogrzewania