Jakie są rodzaje pomp ciepła ?

Mamy do wyboru trzy rodzaje pomp ciepła wykorzystywanych do ogrzewania:

– pompy ciepła powietrze

– pompa ciepła gruntowa

– pompa ciepła woda-woda

Pompy ciepła powietrza (powietrze-woda)

W tym przypadku, pompa pracuje w oparciu o ciepło, które znajduje się w powietrzu atmosferycznym lub wentylacyjnym. Jest to najtańszy rodzaj inwestycji, w odniesieniu do pompy ciepła, na jaki możemy się zdecydować. Instalacja takiej pompy nie wymaga robót ziemnych. Poza tym, występuje tu brak ingerencji w działkę, która otacza budynek.

Pompy ciepła powietrza (powietrze-woda)

Pompy ciepła powietrza (powietrze-woda) – pionowa sonda gruntowa

Pompa ciepła gruntowa – (solanka-woda)

W tym przypadku, wykorzystywana jest energia cieplna, która znajduje się w gruncie powierzchniowym. Czynnikiem grzewczym jest natomiast solanka, która jest odporna na zamarzanie. Możemy tutaj zdecydować się na jeden z dwóch systemów:

  • Pionową sondę gruntową, która zostaje umieszczona na głębokości do 100 m i stanowi najbardziej stabilne źródło ciepła. Mamy tu do czynienia z zamkniętym obiegiem, który znajduje się w niezamarzającym nośniku, którym może być np. glikol. Przekazuje on ciepło do pompy ciepła, a następnie do systemy centralnego ogrzewania. W takiej sytuacji, pompa ciepła pracuje stabilnie przez cały rok.
Pompa ciepła gruntowa – (solanka-woda)



  • Płaskie kolektory – w tym przypadku sondy poziomie zostają umieszczone na głębokości 1,5 m pod ziemią. Takie rozwiązanie może zostać zastosowanie jedynie na działce o powierzchni około 2,5-krotnie większej od powierzchni mieszkalnej budynku. Najlepiej jednak na taki rodzaj systemu zdecydować się, gdy mamy do dyspozycji dużą działkę, a ogród nie jest przeszkodą do zainstalowania takiego systemu.

imagesdb_21ba5c768c103551cde58068e82458a6

Pompa ciepła woda-woda

W tym przypadku ciepło i woda pobierane są z wód gruntowych. Aby taką pompę zainstalować, musimy mieć zezwolenie urzędu gospodarki wodnej. Efektywność działania pompy ciepła zależy od ilościowych i jakościowych poborów wody ze studni.

Pompa ciepła woda-woda

Szukasz pompy ciepła dopasowanej do ciebie zwróć się do specjalistów w tym zakresie

Dedykowany dobór pompy ciepła jak podstawowy system ogrzewania

Dedykowany dobór pompy ciepła jak podstawowy system ogrzewania

Analiza techniczno – ekonomiczna zastosowania pompy ciepła w systemie grzewczym – dobór pompy ciepła jak podstawowy system ogrzewania

Zobacz: remont.biz.pl/dedykowany-dobor-pompy-ciepla/

 


0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Ogrzewanie podłogowe – komfort i oszczędność w Twoim domu.

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które nie tylko zapewnia komfort ciepła pod stopami, ale również pozwala na znaczne oszczędności energii. W artykule dowiesz się, dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe, jakie są jego rodzaje oraz jakie korzyści niesie dla zdrowia i estetyki wnętrz. Podpowiadamy również, jak znaleźć specjalistów do projektowania i montażu tego rodzaju systemu grzewczego, aby Twój dom był ciepły i energooszczędny na długie lata.

Porady związane z wykończeniem wnętrz z wykorzystaniem listew przypodłogowych.

W artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje o listwach przypodłogowych – elementach, które nadają wnętrzom estetyczny wygląd oraz pełnią ważne funkcje praktyczne. Opisujemy popularne rodzaje listew, w tym nowoczesne rozwiązania z oświetleniem LED, które dodają wnętrzom elegancji i funkcjonalności. Dowiedz się, dlaczego warto stosować listwy przypodłogowe, jakie materiały są najlepsze do ich produkcji oraz gdzie można kupić produkty najwyższej jakości. Nasz poradnik pomoże Ci wybrać idealne listwy do Twojego domu lub biura.

Zacienienie instalacji fotowoltaicznych czyli fotowoltaika w cieniu sąsiada.

Problem zacienienia instalacji fotowoltaicznych przez sąsiadujące budynki i drzewa zyskuje na znaczeniu w Polsce. W artykule omawiamy interpelację posłanki Agnieszki Hanajczyk do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w której proponuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które uwzględniałyby potrzeby instalacji fotowoltaicznych w kontekście dostępu do światła słonecznego. Czy zmiany w przepisach budowlanych są konieczne, aby wspierać rozwój energii odnawialnej?
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx