Prawidłowe wykonanie podłogi na gruncie.

W domach o murowanej konstrukcji w pomieszczeniach takich jak garaż, piwnica czy w pomieszczeniach bez podpiwniczenia, wykonuje się podłogę na gruncie. Zadaniem takowej, jest ochrona przed wilgocią pochodzącą z gruntu i jej wnikaniem do pomieszczeń mieszkalnych. Dodatkowo ma też zadanie termoizolacyjne.

Podłoga na gruncie to kolejne warstwy, takie jak:

– warstwa wyrównujące, stworzona z podsypki, o grubości około 15-20 cm. Podsypkę należy rozprowadzić na wyrównanym podłożu. W przypadku, kiedy stosujemy do jej stworzenia keramzyt, może on pełnić rolę również warstwy termoizolacyjnej. Jednak w takim wypadku jego grubość musi być 2, 5 do 3 razy grubsza, niż teoretyczna grubość warstwy termoizolacyjnej wykonywanej za pomocą styropianu.

– warstwa konstrukcyjna, z gęstej mieszanki betonowej. Jest to podłoże i oparcie dla wszystkich kolejnych warstw podłogi. Najczęściej używa się płyt betonowych o grubości 10-20 cm, wykonanej z betonu o minimalnej klasie C12/15. Płyta taka jest najczęściej dozbrojona siatką ze stalowych prętów, lub zbrojeniem rozproszonym, które polega na dodaniu włókien stalowych lub z tworzyw sztucznych do betonu.

– warstwa przeciwwilgociowa, chroniąca przed wilgocią, jak sama nazwa mówi. Najlepiej wykonać ją z folii polietylenowej, lub papy podkładowej. Folia jest bardzo tania, warto, więc przeanalizować jej położenie dwuwarstwowe, jak i za wszelką cenę unikać łączeń. W przypadku, kiedy łączenia muszą sie pojawić się, należy je skleić.

15 cm termoizolacji w zupełności wystarcza do ocieplenia podłogi, jednak w przypadku, gdy planujemy ogrzewanie podłogowe, powinna ona wynosić około 20cm.., Jeżeli stosujemy do jej wykonania płyty styropianowe, kładziemy go w dwóch warstwach, tak by górne płyty przykrywały styki dolnych.

– kolejna warstwa folii polietylenowej zabezpieczy płyty styropianowe przed wnikaniem pomiędzy nie jastrychu (wylewki).

– warstwa podkładowa, często tworzona z płynnego jastrychu cementowego, lub anhydrytowego. Można także zastosować płyty jastrychowe, kartonowo- gipsowe, lub gipsowo-włóknowe. Dobrym rozwiązaniem może też okazać sie wylewka samopoziomująca, która nie wymaga formowania i daje gładką powierzchnię.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Ile kosztuje użytkowanie systemu rekuperacji?

Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie i cieszyć się lepszą jakością powietrza w domu? Poznaj rekuperację - innowacyjny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dowiedz się, jak działa, ile kosztuje i jakie korzyści przynosi. Przeczytaj nasz szczegółowy wpis i zobacz, jak możesz cieszyć się komfortem i oszczędzać na ogrzewaniu, a także wpływać pozytywnie na środowisko.

Kiedy sadzić maliny: Przewodnik krok po kroku.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zacząć uprawę malin w swoim ogrodzie? Ten szczegółowy przewodnik odpowie na wszystkie Twoje pytania. Dowiesz się, kiedy najlepiej sadzić maliny, jak je pielęgnować, a także jakie odmiany są dostępne. Poznasz również zdrowotne właściwości tych smacznych owoców. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, ten artykuł pomoże Ci cieszyć się obfitymi plonami malin w swoim ogrodzie.

Szlifierka kątowa akumulatorowa.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest absolutnie niezbędne w warsztacie każdego majsterkowicza i profesjonalisty? Odpowiedź jest prosta: szlifierka kątowa akumulatorowa. Ten artykuł poświęcony jest tej niezastąpionej maszynie, która przekształca ciężką pracę w łatwe i satysfakcjonujące zadanie. Dowiesz się, jakie zalety ma szlifierka kątowa akumulatorowa, jakie są jej główne zastosowania, a także jak bezpiecznie z niej korzystać. Przekonaj się, dlaczego warto mieć to narzędzie w swoim warsztacie.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx