Prawidłowe wykonanie podłogi na gruncie.

W domach o murowanej konstrukcji w pomieszczeniach takich jak garaż, piwnica czy w pomieszczeniach bez podpiwniczenia, wykonuje się podłogę na gruncie. Zadaniem takowej, jest ochrona przed wilgocią pochodzącą z gruntu i jej wnikaniem do pomieszczeń mieszkalnych. Dodatkowo ma też zadanie termoizolacyjne.

Podłoga na gruncie to kolejne warstwy, takie jak:

– warstwa wyrównujące, stworzona z podsypki, o grubości około 15-20 cm. Podsypkę należy rozprowadzić na wyrównanym podłożu. W przypadku, kiedy stosujemy do jej stworzenia keramzyt, może on pełnić rolę również warstwy termoizolacyjnej. Jednak w takim wypadku jego grubość musi być 2, 5 do 3 razy grubsza, niż teoretyczna grubość warstwy termoizolacyjnej wykonywanej za pomocą styropianu.

– warstwa konstrukcyjna, z gęstej mieszanki betonowej. Jest to podłoże i oparcie dla wszystkich kolejnych warstw podłogi. Najczęściej używa się płyt betonowych o grubości 10-20 cm, wykonanej z betonu o minimalnej klasie C12/15. Płyta taka jest najczęściej dozbrojona siatką ze stalowych prętów, lub zbrojeniem rozproszonym, które polega na dodaniu włókien stalowych lub z tworzyw sztucznych do betonu.

– warstwa przeciwwilgociowa, chroniąca przed wilgocią, jak sama nazwa mówi. Najlepiej wykonać ją z folii polietylenowej, lub papy podkładowej. Folia jest bardzo tania, warto, więc przeanalizować jej położenie dwuwarstwowe, jak i za wszelką cenę unikać łączeń. W przypadku, kiedy łączenia muszą sie pojawić się, należy je skleić.

15 cm termoizolacji w zupełności wystarcza do ocieplenia podłogi, jednak w przypadku, gdy planujemy ogrzewanie podłogowe, powinna ona wynosić około 20cm.., Jeżeli stosujemy do jej wykonania płyty styropianowe, kładziemy go w dwóch warstwach, tak by górne płyty przykrywały styki dolnych.

– kolejna warstwa folii polietylenowej zabezpieczy płyty styropianowe przed wnikaniem pomiędzy nie jastrychu (wylewki).

– warstwa podkładowa, często tworzona z płynnego jastrychu cementowego, lub anhydrytowego. Można także zastosować płyty jastrychowe, kartonowo- gipsowe, lub gipsowo-włóknowe. Dobrym rozwiązaniem może też okazać sie wylewka samopoziomująca, która nie wymaga formowania i daje gładką powierzchnię.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Dom przyszłości – jakie technologie elektryczne zmieniają naszą codzienność?

Nowoczesne technologie elektryczne coraz śmielej wkraczają do naszych domów, zmieniając codzienność na bardziej komfortową i ekologiczną. W artykule „Dom przyszłości – jakie technologie elektryczne zmieniają naszą codzienność?” przyglądamy się innowacjom, takim jak inteligentne oświetlenie, smart gniazdka czy zaawansowane systemy zarządzania energią. Dzięki nim oszczędzamy prąd, zwiększamy bezpieczeństwo i dostosowujemy przestrzeń do swoich potrzeb. Sprawdź, jak hurtownie elektryczne wspierają te zmiany, oferując coraz bardziej zaawansowane rozwiązania dla domów przyszłości.

DUON – nowoczesne rozwiązania gazowe dla przemysłu i biznesu.

Gaz ziemny od DUON to jedno z najefektywniejszych i ekologicznych źródeł energii, które pomaga firmom sprostać wyzwaniom współczesnego rynku. Elastyczność w zakresie dostaw, profesjonalne doradztwo oraz nowoczesne technologie sprawiają, że DUON jest zaufanym partnerem przedsiębiorstw różnych branż, od przemysłu ciężkiego po usługi. Dzięki współpracy z DUON firmy mogą skutecznie obniżyć koszty energii i spełnić regulacje środowiskowe, jednocześnie dbając o ekologię i przyszłość biznesu.

Kompletny zestaw materiałów do instalacji podłogówki – co wybrać?

Planujesz montaż ogrzewania podłogowego? Aby system działał sprawnie i efektywnie, kluczowy jest odpowiedni dobór materiałów. W artykule "Kompletny zestaw materiałów do instalacji podłogówki – co wybrać?" znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci skompletować niezbędne elementy, takie jak rury grzewcze, izolacja termiczna czy kolektory. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze komponentów, aby zapewnić sobie komfort cieplny i oszczędność energii na lata.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx