Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki ?

Kierownik jest najważniejszą osobą na placu budowy. Bierze całą odpowiedzialność za realizację robót i wszelkie zdarzenia, jakie mają tam miejsce. W prawie budowlanym zostały wymienione wszystkie obowiązki kierownika budowy. A więc za co odpowiada kierownik budowy?

Co należy do obowiązków kierownika budowy ?

Kierownikiem budowy może zostać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi. Ma wpływ na ostateczny kształt budynku. Może zgłosić do inwestora chęć wprowadzenia korekt w projekcie, jeżeli uzna, że inne rozwiązanie będzie dużo lepsze i bardziej korzystne dla danego obiektu. Do podstawowych obowiązków takiej osoby należy:

  • dbanie o właściwe zabezpieczenie placu budowy i wszystkich robót, jakie się tam odbywają,
  • sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników,
  • zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu,
  • dbanie o to, aby budynek powstawał zgodnie z projektem,
  • prowadzenie dokumentacji budowy,
  • wstrzymanie robót, jeżeli zostanie stwierdzone jakiekolwiek zagrożenie wynikające np. z ewentualności zawalenia się budynku,
  • realizowanie planu ustalonego w dzienniku budowy,
  • zgłaszanie inwestorowi rozpoczęcia i zakończenia robót,
  • zgłoszenie inwestorowi budynku do odbioru, gdy już wszystkie prace zostaną wykonane,
  • przekazanie inwestorowi oświadczenia o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem.



Co nie należy do obowiązków kierownika budowy?

Od kierownika budowy inwestor nie może wymagać:

  • dbania o poprawność techniczną powstającego budynku – okazuje się, że kierownik budowy ma obowiązek jedynie przypilnować budowy. Nie musi jednak ingerować w to, w jaki sposób ona powstaje,
  • reprezentowania swoich interesów w kontaktach z wykonawcami – inwestor nie może wymagać, że kierownik budowy będzie dbał o jego sprawy. Szczególnie, jeżeli jest on zatrudniany nie przez inwestora, ale właśnie przez wykonawców. W takiej sytuacji inwestor sam jest zobowiązany do tego, aby zadbać o swoje interesy. Może również umieścić na budowie swojego przedstawiciela, który będzie kontrolował zakres prac.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Czy warto budować domy z drewna w 2025 roku?

Rosnące ceny tradycyjnych materiałów, skrócony czas budowy oraz ekologiczne podejście do inwestycji sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: czy warto budować domy z drewna w 2025 roku? Odpowiedź może zaskoczyć! Domy drewniane zyskują na popularności nie tylko ze względu na niższe koszty eksploatacji i estetykę, ale również przez uproszczone przepisy umożliwiające budowę do 70 m² bez pozwolenia. Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa.

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa – to nie tylko hasło, ale konkretna wartość dla inwestora. Dobrze zaplanowany system grzewczy oznacza niższe rachunki, mniej awarii i większą kontrolę nad budżetem. Niestety, wciąż wielu inwestorów traktuje tę kwestię po macoszemu, co skutkuje kosztownymi błędami. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w dokumentację techniczną i co powinien zawierać profesjonalny projekt.

Czy na komin stalowy trzeba mieć pozwolenie?

Zastanawiasz się, czy na komin stalowy trzeba mieć pozwolenie? To zależy od zakresu prac i charakteru budynku. Montaż komina może wymagać jedynie zgłoszenia, ale są sytuacje, gdy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Kluczowe znaczenie mają: wysokość komina, miejsce montażu oraz ewentualna ingerencja w konstrukcję dachu. Dowiedz się, kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy musisz dopełnić bardziej formalnych procedur, by uniknąć problemów z przepisami.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx