Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki ?

Kierownik jest najważniejszą osobą na placu budowy. Bierze całą odpowiedzialność za realizację robót i wszelkie zdarzenia, jakie mają tam miejsce. W prawie budowlanym zostały wymienione wszystkie obowiązki kierownika budowy. A więc za co odpowiada kierownik budowy?

Co należy do obowiązków kierownika budowy ?

Kierownikiem budowy może zostać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi. Ma wpływ na ostateczny kształt budynku. Może zgłosić do inwestora chęć wprowadzenia korekt w projekcie, jeżeli uzna, że inne rozwiązanie będzie dużo lepsze i bardziej korzystne dla danego obiektu. Do podstawowych obowiązków takiej osoby należy:

  • dbanie o właściwe zabezpieczenie placu budowy i wszystkich robót, jakie się tam odbywają,
  • sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników,
  • zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu,
  • dbanie o to, aby budynek powstawał zgodnie z projektem,
  • prowadzenie dokumentacji budowy,
  • wstrzymanie robót, jeżeli zostanie stwierdzone jakiekolwiek zagrożenie wynikające np. z ewentualności zawalenia się budynku,
  • realizowanie planu ustalonego w dzienniku budowy,
  • zgłaszanie inwestorowi rozpoczęcia i zakończenia robót,
  • zgłoszenie inwestorowi budynku do odbioru, gdy już wszystkie prace zostaną wykonane,
  • przekazanie inwestorowi oświadczenia o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem.



Co nie należy do obowiązków kierownika budowy?

Od kierownika budowy inwestor nie może wymagać:

  • dbania o poprawność techniczną powstającego budynku – okazuje się, że kierownik budowy ma obowiązek jedynie przypilnować budowy. Nie musi jednak ingerować w to, w jaki sposób ona powstaje,
  • reprezentowania swoich interesów w kontaktach z wykonawcami – inwestor nie może wymagać, że kierownik budowy będzie dbał o jego sprawy. Szczególnie, jeżeli jest on zatrudniany nie przez inwestora, ale właśnie przez wykonawców. W takiej sytuacji inwestor sam jest zobowiązany do tego, aby zadbać o swoje interesy. Może również umieścić na budowie swojego przedstawiciela, który będzie kontrolował zakres prac.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Ile kosztuje użytkowanie systemu rekuperacji?

Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie i cieszyć się lepszą jakością powietrza w domu? Poznaj rekuperację - innowacyjny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dowiedz się, jak działa, ile kosztuje i jakie korzyści przynosi. Przeczytaj nasz szczegółowy wpis i zobacz, jak możesz cieszyć się komfortem i oszczędzać na ogrzewaniu, a także wpływać pozytywnie na środowisko.

Kiedy sadzić maliny: Przewodnik krok po kroku.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zacząć uprawę malin w swoim ogrodzie? Ten szczegółowy przewodnik odpowie na wszystkie Twoje pytania. Dowiesz się, kiedy najlepiej sadzić maliny, jak je pielęgnować, a także jakie odmiany są dostępne. Poznasz również zdrowotne właściwości tych smacznych owoców. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, ten artykuł pomoże Ci cieszyć się obfitymi plonami malin w swoim ogrodzie.

Szlifierka kątowa akumulatorowa.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest absolutnie niezbędne w warsztacie każdego majsterkowicza i profesjonalisty? Odpowiedź jest prosta: szlifierka kątowa akumulatorowa. Ten artykuł poświęcony jest tej niezastąpionej maszynie, która przekształca ciężką pracę w łatwe i satysfakcjonujące zadanie. Dowiesz się, jakie zalety ma szlifierka kątowa akumulatorowa, jakie są jej główne zastosowania, a także jak bezpiecznie z niej korzystać. Przekonaj się, dlaczego warto mieć to narzędzie w swoim warsztacie.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx