Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki ?

Kierownik jest najważniejszą osobą na placu budowy. Bierze całą odpowiedzialność za realizację robót i wszelkie zdarzenia, jakie mają tam miejsce. W prawie budowlanym zostały wymienione wszystkie obowiązki kierownika budowy. A więc za co odpowiada kierownik budowy?

Co należy do obowiązków kierownika budowy ?

Kierownikiem budowy może zostać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi. Ma wpływ na ostateczny kształt budynku. Może zgłosić do inwestora chęć wprowadzenia korekt w projekcie, jeżeli uzna, że inne rozwiązanie będzie dużo lepsze i bardziej korzystne dla danego obiektu. Do podstawowych obowiązków takiej osoby należy:

  • dbanie o właściwe zabezpieczenie placu budowy i wszystkich robót, jakie się tam odbywają,
  • sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników,
  • zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu,
  • dbanie o to, aby budynek powstawał zgodnie z projektem,
  • prowadzenie dokumentacji budowy,
  • wstrzymanie robót, jeżeli zostanie stwierdzone jakiekolwiek zagrożenie wynikające np. z ewentualności zawalenia się budynku,
  • realizowanie planu ustalonego w dzienniku budowy,
  • zgłaszanie inwestorowi rozpoczęcia i zakończenia robót,
  • zgłoszenie inwestorowi budynku do odbioru, gdy już wszystkie prace zostaną wykonane,
  • przekazanie inwestorowi oświadczenia o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem.



Co nie należy do obowiązków kierownika budowy?

Od kierownika budowy inwestor nie może wymagać:

  • dbania o poprawność techniczną powstającego budynku – okazuje się, że kierownik budowy ma obowiązek jedynie przypilnować budowy. Nie musi jednak ingerować w to, w jaki sposób ona powstaje,
  • reprezentowania swoich interesów w kontaktach z wykonawcami – inwestor nie może wymagać, że kierownik budowy będzie dbał o jego sprawy. Szczególnie, jeżeli jest on zatrudniany nie przez inwestora, ale właśnie przez wykonawców. W takiej sytuacji inwestor sam jest zobowiązany do tego, aby zadbać o swoje interesy. Może również umieścić na budowie swojego przedstawiciela, który będzie kontrolował zakres prac.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Fototapety kwiaty – Floralny przewrót w Twoim zakątku!

Czy marzysz o wnętrzu pełnym ciepła, barw i energii? Fototapety kwiatowe od Tapeko mogą zupełnie odmienić Twoje mieszkanie! Od egzotycznych motywów po sielankowe polne kwiaty, każdy znajdzie coś dla siebie. Przekonaj się, jak kwiatowe akcenty na ścianach mogą podnieść Twój nastrój, wprowadzić harmonię i wyrazistość do każdego zakątka. Gotowi na małą rewolucję w dekoracji? Poznaj 7 wyjątkowych wzorów, które przeniosą Twoje wnętrze na nowy poziom piękna i stylu!

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego.

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego to kluczowy krok, który wpływa na efektywność energetyczną i komfort użytkowania. W artykule znajdziesz szczegółowe omówienie różnych systemów grzewczych, takich jak pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe oraz rekuperacja z nagrzewnicą. Dowiedz się, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię i jak wybrać najbardziej ekologiczny oraz opłacalny system ogrzewania.

Ruszyły kontrole źródeł ciepła: Straż miejska dopytuje o wiek kotła.

Kontrole źródeł ciepła w Polsce są na porządku dziennym, a straż miejska nakłada wysokie mandaty za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ogrzewania. Sprawdza się wiek kotła, jego klasę oraz rodzaj stosowanego paliwa. Szczególnie surowo traktowane są kotły pozaklasowe, tzw. "kopciuchy". Dowiedz się, jakie konsekwencje grożą za używanie nieekologicznych urządzeń i dlaczego wzmożone kontrole są konieczne dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx