Rekuperacja wprowadza energooszczędność do budynku. Zapewnia oszczędności w ogrzewaniu zimą, a także obniża parametry zużycia energii przez budynek. Przy tym dostarcza do pomieszczeń dobrej jakości powietrze. Aby jednak system mógł działać prawidłowo, konieczne jest jego prawidłowe zainstalowanie. Jak wygląda montaż rekuperacji?
Podstawowy zakres instalacji
Po przestrzeniach technicznych budynku należy poprowadzić instalację wentylacyjną, która składa się z siatki kanałów wentylacyjnych. Są to kanały nawiewne oraz wywiewne. Właściwy kierunek przepływu powietrza w instalacji nadają powietrzu wentylatory rekuperatora. Aby system mógł działać prawidłowo, wspomniane kanały muszą być odpowiednio dobrane pod względem średnicy. Dzięki temu, będzie mogła nimi przepływać odpowiednia ilość powietrza. Przy wykorzystaniu nowoczesnych instalacji z tworzywa, ilość powietrza regulowana jest za pomocą ilości przewodów.
Przebieg kanałów wentylacyjnych
Istotne jest, aby kanały wentylacyjne zostały równomiernie i właściwie poprowadzone po całym budynku. Konieczne jest wytyczenie ich tras tak, aby powietrze było transportowane w dwóch kierunkach, czyli z pomieszczeń i do pomieszczeń.
Dobór rekuperatora
Sercem układu wentylacyjnego jest rekuperator. Odpowiada on za odzysk energii z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Aby mógł zostać właściwie dobrany do danego budynku, konieczne jest wykonanie obliczeń związanych z zapotrzebowaniem domu. Tylko na podstawie tego parametru można dobrać odpowiednio rekuperator, który będzie się właściwie sprawdzał w budynku.
O tym musisz pamiętać przy instalacji rekuperacji
- Nie umieszczaj rekuperatora w pomieszczeniach, które nie są ogrzewane – system może pracować sprawnie jedynie wtedy, gdy w pomieszczeniu panuje temperatura minimum 8 stopni Celsjusza.
- System rekuperacji nie zapewni właściwej wentylacji, jeżeli Twój dom będzie miał nieszczelne okna. Najpierw wymień je na nowe, a dopiero wtedy będziesz mógł myśleć o wentylacji mechanicznej.
- Nigdy nie zgadzaj się na wykonywanie instalacji wentylacyjnej z miękkich kanałów.
- Dobierz właściwą moc rekuperatora.
Potrzebujesz pomocy w doborze rekuperatora
Projekt rekuperacji i wentylacji mechanicznej
Projekt rekuperacji i wentylacji mechanicznej
Głównymi kosztami, jakie ponosimy podczas montażu rekuperacji jest koszt wykonania projektu, zakupu urządzeń i samego montażu. Oczywiście, należy także pamiętać o kosztach
Zobacz: remont.biz.pl/sklep/uslugi/29110-projekt-rekuperacji-i-wentylacji-mechanicznej.html