Nawiewniki okienne w idealny sposób uzupełniają wentylację grawitacyjną. Montuje się je w górnej części okna. Ich głównym zadaniem jest doprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczeń, a tym samym dochodzi także do usuwania tego zużytego.
W Polsce dużym problemem są przeszczelnione pomieszczenia. Buduje się obecnie domy zbyt szczelne, które nie do końca spełniają określone potrzeby ich użytkowników. W domu każdy powinien czuć się dobrze i mieć pewność, że jego zdrowie nie jest narażone na uszczerbek.
W krajach europejskich powszechnie stosowanym rozwiązaniem są nawiewniki powietrza, czyli listwy wentylacyjne, które montowane są na wszystkich rodzajach okien. Uzupełniają one system wentylacji grawitacyjnej. Obecnie można stosować różne rozwiązania technologiczne, które zapewniają usuwanie zużytego powietrza, a dostarczanie świeżego.
Do wyboru są przede wszystkim nawiewniki :
- Nawiewniki higrosterowane – reagują na nadmiar wilgoci gromadzącej się w pomieszczeniach. Użytkownik nie musi pamiętać o ich otwieraniu i przymykaniu. Mają jednak również swoje wady. Przede wszystkim nie reagują na zmiany ciągu wentylacyjnego. Wraz z usuwaniem wilgoci z pomieszczenia, pozbywają się z niego również ciepła, co nie jest zbyt dobrym rezultatem.
- Listwy wentylacyjne o ręcznej regulacji – mają małe wymiary i prezentują się w atrakcyjny sposób. Kierują do pomieszczenia strumień powietrza według potrzeb. Dzięki temu, że dostępne są w atrakcyjnych cenach można zamontować je w każdym oknie w domu. Zapewniają równomierną wentylację całego mieszkania. Pozwalają ograniczyć straty ciepła w budynku, dzięki właściwej regulacji. Jednak tego typu rozwiązanie nie reaguje samoczynnie na zmiany temperatury powietrza na zewnątrz.
- Nawiewniki samoczynne-ciśnieniowe – zapewniają precyzyjną samokontrolę ilości powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Reagują na zmiany różnicy ciśnień wywołane wiatrem, spadkiem temperatury na zewnątrz, wzrostem temperatury w mieszkaniu. Chronią dom bez utratą ciepła, a przy tym zapewniają stały dostęp do świeżego powietrza. Nie ma tu jednak możliwości płynnej regulacji poziomu otwarcia.