Współczynnik COP, czyli miara efektywności pompy ciepła.

COP – współczynnik efektywności działania pompy ciepła, stosuje się do określania jej skuteczności. Jest ot nic innego, niż stosunek ilości otrzymywanego ciepła, do zużytej w tym celu energii napędzającej urządzenie. Tutaj wpływ na jej efektywność ma temperatura, jaką posiada instalacja wewnętrzna budynku, czyli górnego źródła ciepła. Powinna być ona jak bardziej możliwie najniższa. Także korzystając z systemu grzewczego, z pompą ciepła, najlepiej jest ogrzewać duże powierzchnie, korzystając z ogrzewania podłogowego, ściennego, lub niskotemperaturowego- grzejnikowego, o maksymalnych temperaturach zasilania do 55oC.

Efektywność pomp ciepła

Kolejny parametr, który ma znaczący wpływ na efektywność COP, to wartość temperatury źródła dolnego, czyli temperatura środowiska, z którego ciepło jest pobierane. Energia napędu pompy, jest pobierana z energii elektrycznej. Zostaje podniesiona temperatura czynnika roboczego, co zwiększa zastosowanie pobranego z otoczenia ciepła.

Oczywiście, pamiętając o wyżej wymienionych parametrach, im mniejsza miedzy nimi różnica wartości (temperatura dolnego i górnego źródła), tym bardziej zwiększona jest wydajność pompy, czyli zwiększa się jej COP.

Oczywiście istnieją także warunki poboczne, od których również zależy jej efektywność:

– przy niskich, zimowych temperaturach, poleca się używanie pompy, która wykorzystuje wodę gruntową,

– ciepłe zimowe dni, dają możliwość korzystania z powietrznej pompy ciepła.



Pompa ciepła, potrafi mieć efektywność na poziomie dużo wyższym, niż najbardziej wydajne kotły gazowe i olejowe. Wydajność takich kotłów, to zaledwie 105-110 %, czyli wykorzystując 1kW energii elektrycznej, otrzymujemy 1, 05 – 1, 10kW energii cieplnej. W przypadku pompy ciepła, wykorzystując powietrzną pompę, w słoneczny i ciepły dzień, możemy osiągnąć efektywność na poziomie nawet 500-600%, co daje wartość 5-6 COP i jest równoznaczne z wykorzystaniem 1kW energii elektrycznej, w celu wytworzenia 5-6kW energii cieplnej. W przypadku nawet pochmurnego i chłodnego dnia, gdzie temperatura oscyluje w granicach 10oC, pompa taka, nadal pracuje z bardzo dużą wydajnością.

Generalnie, sama technologia pomp ciepła, jest stale wykorzystywana i ceniona w surowych klimatach, takich jak Skandynawia, gdzie są one bardzo popularne. W Polsce natomiast wiele osób uważa, ze klimat na terenie naszego kraju w miesiącach zimowych, w trakcie których potrzebujemy energii cieplnej, jest nieodpowiedni, aby mogła ona pracować z dużą efektywnością. Nie jest to prawda. Klimat Polski, jest wystarczający, aby nawet podczas przymrozków, pompa taka generowała zyski. Pamiętajmy, że według pomiarów wieloletnich, temperatury poniżej -10 do -20oC, występują tylko średnio przez 12 dni w roku. Tylko wtedy może pojawić się zmniejszenie efektywności, a tym samym potrzeba dogrzewania drugim źródłem ciepła.

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx