Masy samopoziomujące – krótka charakterystyka

W tej chwili, większość paneli, posadzek, czy wykładzin wymaga ułożenia ich na wytrzymałym i idealnie równym podłożu. Możliwość uzyskania takowego, istnieje w łatwy sposób, dzięki masom samopoziomującym.

Skąd nazewnictwo ?

Masa, czy zaprawa samopoziomująca, bywa też określana, jako zaprawa samorozlewna, wyrównująca, lub niwelująca. Nazwa wynika z faktu, iż w momencie jej odpowiedniego przygotowania, sama rozlewa się na podkładzie. Warstwa, jaką tworzy, to od 1 do 10 mm. Ta niewielka grubość sprawia, że nie podnoszą one praktycznie poziomu podłogi, a podłoże zostaje wyrównane, utwardzone i wzmocnione. Jej faktura pozwala także na mniejsze zużycie materiałów i produktów mocujących, lub klejących wykładziny i posadzki.

Jaką wybrać masę samopoziomującą ?

Wybór odpowiedniej masy samopoziomującej, zależy od jej przeznaczenia. Inny produkt kupimy do miejsc stale narażonych na wilgoć, inny do stosowania na zewnątrz. Dodatkowo nie każdej można użyć pod posadzkę ceramiczną. Generalnie, jakiej nie wybierzemy, najczęściej kupuje się ją w 25 kg workach, w postaci suchej mieszanki, którą należy połączyć z wodą.

Zaprawy gipsowe, są dosyć elastyczne i odporne na podwyższone temperatury, dlatego można je stosować w miejscach gdzie instalowane jest ogrzewanie podłogowe. Warstwa około 1cm, potrzebuje do 7 dni, na związanie się, zanim rozpoczniemy wykańczanie podłogi. Nie nadają się do pomieszczeń narażonych na wilgoć, ani jako wylewka na zewnątrz. Dodatkowo silny wpływ gipsu na stal sprawia, że elementy stalowe mające kontakt z masą, należy odpowiednio zabezpieczyć.

Masy samopoziomujące cementowe, mają dosyć dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Posadzka w zależności od rodzaju, może być na nich kładziona po 7-28 dni, po jej wylaniu. Chyba, że mówimy o szybkowiążących, wtedy czas ten może się skrócić nawet do 2-3 dni. Czysta zaprawa cementowa ( np. bez dodatku emulsji uelastyczniającej), może się kruszyć i pękać pod wpływem podwyższonej temperatury. Dlatego tez nie są one polecane do pomieszczeń posiadających ogrzewanie podłogowe.



Przygotowanie do wylewki.

Pomimo tego, że masy samopoziomujące, stosowane są w celu wyrównania podłoża, nie należy stosować ich bezpośrednio na większe ubytki. Takie należy najpierw wypełnić odpowiednimi zaprawami, przeznaczonymi do tego celu. Samo podłoże, przed wylewką, powinno być suche i czyste, bez wilgoci, tłuszczów i pyłu, jak i odpowiednio szorstkie. Należy je też starannie zagruntować odpowiednim produktem, który umożliwi masie samopoziomującej na lepszą przyczepność. Na zagruntowanym podłożu, także lepiej pracuje sama wylewka, podczas samopoziomowania się.

Masa powinna być przygotowana zgodnie z zaleceniami producenta. Ilość wody dodanej do proszku jest niezwykle istotna, gdyż to dzięki niej masa dobrze się rozprowadza., Jednocześnie nie pękając podczas użytkowania.

126453-masa_samopoziomujaca1_600

Wylewka.

Po odpowiednim przygotowaniu, za pomocą wiaderka lub agregatu (w zależności od powierzchni oczywiście), rozprowadzamy wylewkę po podłożu, zaczynając od ściany najdalej od wejścia. Po jej wylaniu, za pomocą specjalnej listwy, lub długiej metalowej pacy, rozprowadza się ją po pomieszczeniu. Warto wcześniej oznaczyć sobie na ścianach poziom, do jakiej ma ona sięgać, pamiętając, że granice grubości warstwy nie mogą być inne, niż wypisane przez producenta na opakowaniu.

Wpływ powietrza wewnątrz masy.

Najważniejsze jest odpowiednie odpowietrzenie wylanej zaprawy. Podczas procesu mieszania masy, dostają się do niej pęcherzyki powietrza, co czasami nawet prowadzi do jej spienienia. Po wylaniu jej na podłoże powinny się one unieść ku górze. Pozostawienie ich w zaschniętej masie sprawi, że warstwa ta łatwo będzie ulegać uszkodzeniom, dlatego po jej wylaniu, należy odpowietrzać masę za pomocą odpowiedniego wałka.

Info końcowe.

Po wykonaniu wylewki, nie może ona być narażona na promienie słoneczne, jak i przeciągi, które mogą przyspieszać jej stężenie. Jeżeli do tego dojdzie, może dojść do popękania warstwy.

Ważne !

Masa samopoziomująca, nie nadaje się do formowania spadków.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx