Oświetlenie LED oznacza wiele korzyści, choć ma ono też swoich przeciwników, zniechęconych często ogólnymi uprzedzeniami, martwiących się o szkodliwość tego rozwiązania.
Wpływ oświetlenia LED na wzrok
Z lampami led silnie kojarzy się zjawisko Blue light hazard, oznaczające zwiększone niebezpieczeństwo dla kondycji siatkówki oka, ze względu na obecność niebieskiego światła. Tak naprawdę niebieskie światło samo w sobie nie jest groźne, jest przecież obecne także w świetle dziennym, a także w innych rodzajach sztucznego oświetlenia. Ma ono wpływ na zachodzenie różnych procesów w organizmie i porządkuje ludzki zegar biologiczny. Wszystko to odbywa się bez żadnej szkodliwości i ryzyka uszkodzenia wzroku, obawa o negatywne zmiany w obrębie wzroku wynikają tak naprawdę z jakości tych lamp.Watch movie online John Wick: Chapter 2 (2017)
Wysoka jakość gwarancją bezpieczeństwa
Spostrzeżenie, że przy korzystaniu z oświetlenia LED pojawia się jakikolwiek problem ze wzrokiem oznacza, że nie zostały spełnione prawne wymogi dotyczące tego rodzaju lamp, a więc że do obrotu dopuszczony został niebezpieczny, niedopracowany w odpowiedni sposób produkt. Lampy te legalnie produkowane być mogą tylko z dopełnieniem ściśle określonych norm technicznych, zawierających też normy odnoszące się do fotobiologicznego bezpieczeństwa – spełnienie tych norm jest gwarancją bezpieczeństwa dla oczu i wzroku. Tak przygotowane lampy nie tworzą bowiem zbyt wysokiego oddziaływania niebieskiego światła ani nie są zbyt jaskrawe. Producenci zobowiązani są do produkcji z zachowaniem obowiązujących norm poprzez aktualne zapisy prawne. Z tego względu, producenci testują swoje produkty w warunkach laboratoryjnych, zanim dopuszczą je do obrotu i do zakupu przez konsumentów. Stwierdzenie bezpieczeństwa produktu zapisywane jest w deklaracji producenta, mówiącej o zgodności produktu z normami. Dobrze by było, aby o przedstawienie wyników przeprowadzonych badań oraz o deklarację zgodności prosili sprzedawcy, rozprowadzający produkt dalej.
Teoretyczna i praktyczność jakość lamp
W ofercie lamp LED natknąć można się także na takie, które nie spełniają wymaganych prawnie norm, nie mają więc odpowiedniej jakości. Funkcjonują one pod różnymi nazwami, nie związanymi z konkretnym producentem, dana marka może więc rozprowadzać lampy z różnych źródeł, i równie różnej jakości. Zakupu felernej lampy należy się wystrzegać. Dobrze jest mieć możliwość zapalenia kilku lamp jeszcze w sklepie, przed zakupem, by poznać czy nie ma tutaj lamp o nadmiernej jaskrawości, czyli posiadające układ optyczny o nieprawidłowej konstrukcji lub nawet nieposiadające układu optycznego. Ma się wtedy do czynienia z dobrze widocznymi pojedynczymi diodami, co skutkuje oślepianiem poprzez takie lampy, a przedłużone przebywanie w kontakcie z nimi jest już faktycznie niebezpieczne dla kondycji wzroku.
Zdarzają się przypadki lamp wyposażonych w luminofor nieodpowiedniej jakości, wykonany najtańszym kosztem – takie lampy generują zbyt wiele niebieskiego światła. Jakość zastosowanego luminoforu jest czynnikiem mocno wpływającym na końcową cenę produktu, z tego względu nie ma możliwości, aby najtańsze produkty z oferty miały wysoką jakość podobną do tych droższych.
Kupno lamp bezpiecznych
Stuprocentową pewność co do dokładnej jakości można uzyskać dzięki specjalistycznym narzędziom, lecz standardowy klient też ma sposoby, by kupić dobrą lampę. Przede wszystkim nie należy dać się skusić najniższej cenie, oferowanej przez niesprawdzonego producenta. Warto kupować tam, gdzie można sprawdzić jak świecą poszczególne lampy, a w razie kupna lampy, która okaże się produktem złej jakości nie trzeba narażać swojego bezpieczeństwa, można zgłosić reklamację i przekazać zastrzeżenia do organów rynkowych i chroniących konsumentów.