Żywopłot z grabu.

Żywopłot z grabu to bez wątpienia jeden z najbardziej szlachetnych żywopłotów liściastych który dodatkowo ma niewielkie wymagania stanowiskowe oraz co chyba najważniejsze bardzo dobrze znosi cięcia dzięki czemu możemy praktycznie dowolnie formować nasz żywopłot. Zobaczmy więc jakie są cechy i wymagania grabu, kiedy i jak sadzić grab oraz jak później pielęgnować żywopłot z grabu.

Grab – główne cechy i wymagania oraz gatunki.

Grab jako nasz gatunek rodzinny występujący masowo na terenach podgórskich jest odporny na mróz bądź suszę oraz dobrze znosi zacienienie dokładając jeszcze iż jest to gatunek odporny na szkodniki uzyskamy idealna wręcz roślinę na żywopłot. Warto również nadmienić iż grab bardzo dobrze radzi sobie na glebach ciężkich i wilgotnych.

Najpopularniejszym gatunkiem wybieranym na żywopłoty jest grab pospolity (Carpinus betulus), którego liście posiadają kształt serca sam zaś żywopłot odpowiednio pielęgnowany tworzy niejako monolityczną strukturę która zapewnia doskonałą ochronę przed wzrokiem ciekawskich oraz kurzem lub hałasem z drogi.

Żywopłot z grabu pospolitego
Żywopłot z grabu pospolitego

Należy nadmienić iż coraz częściej na żywopłot wybierane są również różnego rodzaju odmiany grabu pospolitego do najpopularniejszych należą odmiany Variegata które charakteryzuje się ciemozielonymi liśćmi z licznymi plamami w kolorze żółtym bądź kremowym, oraz coraz bardziej popularna odmiana Purpurea której młode liście są koloru czerwonego (zielenieją z czasem).
Kiedy sadzić żywopłot z grabu?

Chociaż grab można sadzić przez cały sezon to jednak najlepszym okresem do posadzenia naszego żywopłotu będzie wczesna wiosna bądź późna jesień czyli okres w którym rośliny nie weszły jeszcze w stan wegetacji. Należy przy tym pamiętać iż grab jako gatunek liściasty najlepiej przyjmuje się jesienią gdyż to wtedy system korzeniowy wzmacnia się przed zimą dzięki czemu wiosna nasza roślina na wiosnę wystartuje z „pełną mocą”. Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie żywopłotu z grabu na jesień to powinniśmy to zrobić w okresie od września do końca października.

Jak sadzić żywopłot z grabu?

Żywopłot z grabu możemy sadzić na dwa sposoby:

  • w jednym rzędzie gdzie rośliny sadzimy wówczas w rozstawie 20 cm pomiędzy sadzonkami – rozwiązanie idealne gdy nie chcemy ze względu na brak miejsca aby nasz żywopłot był zbyt szeroki ( w tym systemie przy odpowiednim przycinaniu powinien osiągnąć szerokość około 50 cm )
  • w systemie 2 rzędowym ( tzw. system trójkowy) gdzie rośliny sadzimy w dwóch rzędach oddalonych od siebie o około 20 cm same sadzonki w jednym rzędzie maja rozstaw 30 cm – to rozwiązanie będzie lepsze jeżeli nasz żywopłot oprócz funkcji typowo dekoracyjnej będzie pełnił jeszcze funkcje maskującą.

Przed przystąpieniem do nasadzenia musimy za pomocą np. sznurka wytyczyć linię żywopłotu a następnie przekopać oraz oczyścić z kamieni, trawy bądź chwastów miejsce przeznaczone do sadzenia. Możemy również (w przypadku słabej gleby) nawieść to miejsce kompostem bądź ziemią ogrodową.

Sadzonki które są kopane z gruntu wymagają przycięcia korzeni na długość około 20 centymetrów a już po posadzeniu same rośliny przycinamy na wysokość około 30 cm. Takie przycięcie zagwarantuje nam iż roślina mocno się nam zakorzeni a sam żywopłot będzie gęsty przy samej ziemi.

Nawożenie żywopłotu z grabu.

Żywopłot możemy zacząć w pełni nawozić od drugiego roku po wysadzeniu, sama zaś operację nawożenia żywopłotu przeprowadzamy na wiosnę.


Jak szybko rośnie żywopłot z grabu?

Kilkuletni regularnie przycinany żywopłot z grabu rośnie dość szybko i jest wstanie w okresie jednego roku osiągnąć przyrost w okolicach 50 cm. Należy jednak pamiętać iż w pierwszym roku (jeżeli sadzimy żywopłot na wiosnę) przyrosty będą znikome ze względu na fakt iż roślina ta potrzebuje czasu na ukorzenienie się. Na tempo wzrostu wpływa również odmiana, nasłonecznienie, nawodnienie oraz jakość gleby wiec w jednej lokalizacji żywopłot zanotuje przyrost na poziomie 70 cm a w innej już tylko na poziomie np. 30 cm

Kiedy przycinamy żywopłot z grabu?

Żywopłot przycina się 3 razy w roku:

  • 1 przycinanie – przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego (luty)
  • 2 przycinanie – w sytuacji gdy nowe przyrosty odstają od bryły żywopłotu (przeważnie czerwiec)
  • 3 przycinanie – które przygotuje nasz żywopłot do zimowania (koniec sierpnia)

Podlewanie żywopłotu z grabu.

Jeżeli nasz żywopłot został posadzony na wiosnę to musimy pamiętać o tym iż wymaga on zaraz po posadzeniu obfitego podlewania. W późniejszym czasie musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie rośliny i w sytuacji suszy zadbać o nawodnienie, które powinno być co prawda rzadsze ale dłuższe i bardziej obite dzięki czemu woda dotrze także do korzeni naszego żywopłotu. W takiej sytuacji doskonale się sprawdzi tzw. nawadnianie kropelkowe i jeżeli nie mamy zamiaru inwestować w profesjonalne rozwiązania to wystarczy rozłożyć zwykły wąż ogrodowy w którym robimy otwory co np. 30 cm (wąż oczywiście musi być zaślepiony na końcu).

Gdzie kupić grab na żywopłot?

W naszej opinii najlepiej sadzonki kupić w lokalnej szkółce roślin gdzie poza samym zakupem możemy również uzyskać informację na temat samego procesu sadzenia bądź późniejszej pielęgnacji naszych roślin. Oczywiście sadzonki takie kupimy również na najpopularniejszych platformach aukcyjnych bądź zakupowych w naszym kraju takich jak allegro bądź olx.

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Najlepsze miejsce dla borówki amerykańskiej?

Odkryj najlepsze miejsce dla borówki amerykańskiej w Polsce. Czy to Pomorze, Mazury, czy Podkarpacie - każdy region ma coś wyjątkowego do zaoferowania. Dowiedz się, jakie warunki są kluczowe dla obfitych zbiorów i jak przygotować idealne środowisko dla tych smacznych owoców. Poznaj sekrety udanej uprawy i ciesz się zdrowymi, soczystymi borówkami prosto z Twojego ogrodu.

Pielęgnacja Hortensji po zimie.

Odkryj sekrety efektywnej pielęgnacji hortensji po zimie, aby zapewnić sobie ogród pełen barwnych kwiatostanów tej niezwykłej rośliny. W naszym szczegółowym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące przycinania, nawożenia oraz odpowiedniego nawadniania hortensji, które pozwolą Ci cieszyć się ich obfitym kwitnieniem. Dowiedz się, jak przygotować hortensje do sezonu i spraw, aby stały się one dumą Twojego ogrodu.

Alarmujący skok odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej.

Polski sektor energetyczny zmaga się z bezprecedensowym wzrostem odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej, osiągając w 2022 r. niemal 90% wzrost. Prezes URE, Rafał Gawin, zwraca uwagę na konieczność pilnych działań modernizacyjnych i inwestycyjnych, by sprostać wyzwaniom technicznym i ekonomicznym oraz zapewnić stabilność i rozwój energetyczny kraju w kontekście rosnących wymagań i oczekiwań.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx