Wyłącznik różnicowoprądowy – ogólna charakterystyka.

Zacznijmy od tego jak wygląda prawidłowo działający obwód elektryczny. Generalnie suma prądu w przewodach powinna wynosić zero. Czyli taki sam wysyłany jest z odbiornika przewodem neutralnym, jak został wysłany do niego wysłany przewodem fazowym. W momencie, kiedy jest pomiędzy nimi różnica, oznacza to, że coś nie działa prawidłowo, a konkretniej, że doszło do upływu prądu. Sytuacja taka występuje w momencie, kiedy ktoś dotknie nieizolowanego przewodu albo metalowej obudowy urządzenia z awarią. Wtedy właśnie wyłącznik różnicowoprądowy ma za zadanie odciąć prąd, co może pomóc uratować życie tej osobie.

Prawo wymaga od nas montażu wyłączników różnicowoprądowych 30 mA. Skąd taka wartość? Ponieważ zakłada się, że dopiero taka różnica może przyczynić się do zaburzeń rytmu serca, które są niebezpieczne dla życia. Mniejsze różnice mogą powstawać w prawidłowo działającej instalacji, a wyłączanie się prądu z powodu małego upływu, może okazać się irytujące. Zresztą również z tego powodu (ale oczywiście nie tylko, chodzi tez o łatwość znalezienia usterki), wyłączniki takie stosuje się na każdym obwodzie, a nie, jako zabezpieczenie wszystkich obwodów na raz.

Normy techniczne, jak i prawo nakazują, żeby pod naszym dachem instalować wyłączniki różnicowoprądowe w obwodach gniazd ogólnego przeznaczenia, i tych na wolnym powietrzu. Fachowcy natomiast sugerują stosowanie ich też, jako zabezpieczenie obwodów zasilających źródła światła, ponieważ są one często montowane w nieprawidłowy sposób, samodzielnie przez laików, co sprawia, że potrafią być bardzo niebezpieczne.




0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Ile kosztuje użytkowanie systemu rekuperacji?

Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie i cieszyć się lepszą jakością powietrza w domu? Poznaj rekuperację - innowacyjny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dowiedz się, jak działa, ile kosztuje i jakie korzyści przynosi. Przeczytaj nasz szczegółowy wpis i zobacz, jak możesz cieszyć się komfortem i oszczędzać na ogrzewaniu, a także wpływać pozytywnie na środowisko.

Kiedy sadzić maliny: Przewodnik krok po kroku.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zacząć uprawę malin w swoim ogrodzie? Ten szczegółowy przewodnik odpowie na wszystkie Twoje pytania. Dowiesz się, kiedy najlepiej sadzić maliny, jak je pielęgnować, a także jakie odmiany są dostępne. Poznasz również zdrowotne właściwości tych smacznych owoców. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, ten artykuł pomoże Ci cieszyć się obfitymi plonami malin w swoim ogrodzie.

Szlifierka kątowa akumulatorowa.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest absolutnie niezbędne w warsztacie każdego majsterkowicza i profesjonalisty? Odpowiedź jest prosta: szlifierka kątowa akumulatorowa. Ten artykuł poświęcony jest tej niezastąpionej maszynie, która przekształca ciężką pracę w łatwe i satysfakcjonujące zadanie. Dowiesz się, jakie zalety ma szlifierka kątowa akumulatorowa, jakie są jej główne zastosowania, a także jak bezpiecznie z niej korzystać. Przekonaj się, dlaczego warto mieć to narzędzie w swoim warsztacie.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx