Wyłącznik różnicowoprądowy – ogólna charakterystyka.

Zacznijmy od tego jak wygląda prawidłowo działający obwód elektryczny. Generalnie suma prądu w przewodach powinna wynosić zero. Czyli taki sam wysyłany jest z odbiornika przewodem neutralnym, jak został wysłany do niego wysłany przewodem fazowym. W momencie, kiedy jest pomiędzy nimi różnica, oznacza to, że coś nie działa prawidłowo, a konkretniej, że doszło do upływu prądu. Sytuacja taka występuje w momencie, kiedy ktoś dotknie nieizolowanego przewodu albo metalowej obudowy urządzenia z awarią. Wtedy właśnie wyłącznik różnicowoprądowy ma za zadanie odciąć prąd, co może pomóc uratować życie tej osobie.

Prawo wymaga od nas montażu wyłączników różnicowoprądowych 30 mA. Skąd taka wartość? Ponieważ zakłada się, że dopiero taka różnica może przyczynić się do zaburzeń rytmu serca, które są niebezpieczne dla życia. Mniejsze różnice mogą powstawać w prawidłowo działającej instalacji, a wyłączanie się prądu z powodu małego upływu, może okazać się irytujące. Zresztą również z tego powodu (ale oczywiście nie tylko, chodzi tez o łatwość znalezienia usterki), wyłączniki takie stosuje się na każdym obwodzie, a nie, jako zabezpieczenie wszystkich obwodów na raz.

Normy techniczne, jak i prawo nakazują, żeby pod naszym dachem instalować wyłączniki różnicowoprądowe w obwodach gniazd ogólnego przeznaczenia, i tych na wolnym powietrzu. Fachowcy natomiast sugerują stosowanie ich też, jako zabezpieczenie obwodów zasilających źródła światła, ponieważ są one często montowane w nieprawidłowy sposób, samodzielnie przez laików, co sprawia, że potrafią być bardzo niebezpieczne.




0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx