Wyłącznik różnicowoprądowy – ogólna charakterystyka.

Zacznijmy od tego jak wygląda prawidłowo działający obwód elektryczny. Generalnie suma prądu w przewodach powinna wynosić zero. Czyli taki sam wysyłany jest z odbiornika przewodem neutralnym, jak został wysłany do niego wysłany przewodem fazowym. W momencie, kiedy jest pomiędzy nimi różnica, oznacza to, że coś nie działa prawidłowo, a konkretniej, że doszło do upływu prądu. Sytuacja taka występuje w momencie, kiedy ktoś dotknie nieizolowanego przewodu albo metalowej obudowy urządzenia z awarią. Wtedy właśnie wyłącznik różnicowoprądowy ma za zadanie odciąć prąd, co może pomóc uratować życie tej osobie.

Prawo wymaga od nas montażu wyłączników różnicowoprądowych 30 mA. Skąd taka wartość? Ponieważ zakłada się, że dopiero taka różnica może przyczynić się do zaburzeń rytmu serca, które są niebezpieczne dla życia. Mniejsze różnice mogą powstawać w prawidłowo działającej instalacji, a wyłączanie się prądu z powodu małego upływu, może okazać się irytujące. Zresztą również z tego powodu (ale oczywiście nie tylko, chodzi tez o łatwość znalezienia usterki), wyłączniki takie stosuje się na każdym obwodzie, a nie, jako zabezpieczenie wszystkich obwodów na raz.

Normy techniczne, jak i prawo nakazują, żeby pod naszym dachem instalować wyłączniki różnicowoprądowe w obwodach gniazd ogólnego przeznaczenia, i tych na wolnym powietrzu. Fachowcy natomiast sugerują stosowanie ich też, jako zabezpieczenie obwodów zasilających źródła światła, ponieważ są one często montowane w nieprawidłowy sposób, samodzielnie przez laików, co sprawia, że potrafią być bardzo niebezpieczne.




0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Wertykulacja trawnika: co to jest, jak i kiedy ją wykonać?

Wertykulacja trawnika to klucz do zdrowej i bujnej murawy. Chcesz wiedzieć, dlaczego ten zabieg jest tak istotny i kiedy go przeprowadzić? Dowiedz się, jakie narzędzia są niezbędne do wertykulacji i jak dbać o trawnik po jego wykonaniu. Odkryj tajniki prawidłowego nawożenia, podlewania i dosiewania trawnika. Zapewniej swojemu trawnikowi najlepszą pielęgnację, aby cieszyć się pięknym, zielonym dywanem przez cały rok. Czytaj dalej i poznaj sprawdzone metody pielęgnacji trawnika od ekspertów

Nawożenie tui jesienią – klucz do gęstych i intensywnie zielonych roślin.

Nawożenie tui jesienią to klucz do zdrowych, gęstych i intensywnie zielonych roślin. Choć tuje są niewymagające, odpowiednia pielęgnacja gwarantuje ich atrakcyjny wygląd przez cały rok. Dowiedz się, jakie preparaty stosować, kiedy przeprowadzać nawożenie i jakie są tajniki prawidłowej pielęgnacji. Dzięki naszym wskazówkom, Twoje tuje będą rosły zdrowo, a Twój ogród stanie się prawdziwą ozdobą. Śledź nasze porady i ciesz się pięknem natury w każdym sezonie!

Kalkulator do obliczania ilości metrów rury potrzebnych do ogrzewania podłogowego.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa ogrzewanie podłogowe i jakie elementy są niezbędne do jego skutecznej realizacji? W naszym najnowszym artykule przenosimy się w świat nowoczesnych technologii i rozwiązania w zakresie ogrzewania podłogowego. Omawiamy wybór i zastosowanie rur wielowarstwowych, które stanowią serce każdej efektywnej instalacji. Dzięki praktycznym wskazówkom dowiesz się, jak zapewnić sobie i swoim bliskim komfort cieplny przez wiele lat. Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci planowanie, przygotowaliśmy specjalny kalkulator.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx