Napromieniowanie słoneczne na terenie naszego kraju, waha się od wartości rzędu 996 kWh/m2 do 1048 kWh/m2., Dlatego też można przyjąć, że średnie napromieniowanie słoneczne, na obszarze płaskim to około 1000 kWh/m2. Jest to ważna informacja, która w praktyce pozwala nam zaplanować instalację solarną, wykorzystującą to w pełni ekologiczne źródło energii. Sama efektywność wykorzystania tego źródła energii, w głównej mierze, zależy od budowy instalacji solarnej, celu, do jakiego została stworzona, jak i sposobu jej użytkowania.
Same kolektory słoneczne, mają najczęściej zbliżone parametry, a ich wydajność, jest najczęściej opisywana według miejsca, w jakim maja być one zainstalowane. Posiadają one certyfikaty badań nad ich wydajnością i sprawnością, itp. Ujednolicona forma certyfikowania kolektorów na terenie unii europejskiej jest zgodna z normą EN 12975-1, a same certyfikaty dostępne są na stornach danej jednostki badawczej.<
Dokładne przeliczenie uzysku energii cieplnej z instalacji, jej rodzaju i zastosowanego kolektora, to dosyć zawansowane techniki obliczeniowe. Najczęściej są one uzyskiwanie symulacyjnie, za pomocą programy GetSolar. Pozwoli on także na sprawdzenie, poprzez symulacje, prawidłowej budowy instalacji, oraz spodziewanych efektów.