Sztukateria elewacyjna – rodzaje i zastosowania.

Montaż sztukaterii elewacyjnej to szybki i prosty sposób na odświeżenie wyglądu budynku lub nadanie wyjątkowego charakteru nowemu obiektowi. Co warto wiedzieć na jej temat?

Sztukateria elewacyjna montowana umożliwia urozmaicenie lub odświeżenie wyglądu budynku. Dodatki tego typu najczęściej nawiązują do klasycznych rozwiązań architektonicznych, chociaż nietrudno spotkać też nowoczesne wzory. Pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, chroniąc elewację przed uszkodzeniami mechanicznymi i zaciekami oraz maskując ewentualne pęknięcia i wgniecenia powierzchni. Dzięki zastosowaniu styropianu i innych lekkich materiałów, jej montaż jest stosunkowo prosty i szybki. Nic więc dziwnego, że na zastosowanie sztukaterii elewacyjnej decyduje się coraz więcej inwestorów.


Sztukateria elewacyjna – najważniejsze rodzaje.

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za montażem sztukaterii elewacyjnej jest różnorodność dostępnych rodzajów, umożliwiająca realizację właściwie każdego projektu. Najważniejsze jej typy to:

  • gzymsy elewacyjne: dostępne w wariantach kondygnacyjnych, podparapetowych i podbitkowych;
  • listwy elewacyjne wokółokienne: montowane wokół okien w celu stworzenia eleganckiej oprawy;
  • listwy elewacyjne drzwiowe: montowane wokół drzwi wejściowych, by podkreślić ich wygląd i dodać charakteru fasadzie budynku;
  • bonie elewacyjne: wgłębienia w elewacji, najczęściej wykonywane w narożach budynków, czasem także wokół okien czy drzwi;
  • wsporniki: elementy podtrzymujące większe elementy sztukateryjne – np. gzymsy;
  • łuki: wygięte elementy wykonane ze styropianu stosowane nad oknami lub drzwiami o zaokrąglonym profilu;
  • półkolumny: montowane przy wejściach do budynków.

Wzory sztukaterii elewacyjnych – nowoczesne vs. tradycyjne.

Dostosowanie poszczególnych elementów sztukateryjnych do specyfiki danego projektu ułatwia też zróżnicowanie stylów. Duża grupę produktów tego typu stanowi sztukateria utrzymana w klasycznej stylistyce, inspirowana detalami architektonicznymi znanymi przede wszystkim ze Starożytnej Grecji i Rzymu. Takie elementy cechuje dekoracyjność i bogactwo detali. W odróżnieniu od zdobień używanych przed wiekami, obecnie są one jednak wykonywane w inny sposób.

Przykładowo bonie na elewacji uzyskuje się stosując listwy do boniowania – https://bellaplast.com.pl/katalog-produktow/profile-do-systemow-ocieple/. Zapewniają trwałość zdobień i są łatwe w montażu. Tak ozdobiona elewacja charakteryzuje się najczęściej prostym, minimalistyczne wzornictwem i brakiem ozdobnych detali, dzięki czemu można łatwo dopasować ją do nowoczesnych stylów architektonicznych. Wykorzystując listwy elewacje, można jednak uzyskać i bardziej skomplikowane zdobienia elewacji. Przykłady takich rozwiązań są dostępne na stronie https://bellaplast.com.pl/katalog-produktow/profile-do-systemow-ocieple/przyklady-zastosowania-listew-do-boniowania/.

Metoda ta pozwala także tanio uzyskać imitację elewacji z płyt kamiennych – https://bellaplast.com.pl/katalog-produktow/profile-do-systemow-ocieple/bp-11-mini-cc-lacznik-krzyzowy-nowe-rozwiazanie-techniczne-wykonywania-imitacji-elewacji-z-plyt-kamiennych/. Obecnie możliwości wykorzystania listew elewacyjnych do zdobienia elewacji są bardzo szerokie.

Z jakich materiałów produkuje się sztukaterię elewacyjną?

Jak już wspomnieliśmy, sztukateria elewacyjna dawniej wykonywana była przede wszystkim z kamienia – np. marmuru czy granitu – a następnie z gipsu. Obecnie jednak producenci sięgają po materiały o niewielkiej gęstości. Przekłada się ona na niższą masę listew, gzymsów, łuków czy wsporników i, co za tym idzie, ułatwia ich montaż. Najpopularniejszy z tych materiałów to styropian. Jest lżejszy niż gips, a przy tym zapewnia wysoką trwałość dekoracji i ich odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Sztukateria elewacyjna coraz częściej pojawia się na zewnętrznych ścianach budynków – zarówno tych nowo budowanych, jak i modernizowanych. Zróżnicowanie typów i stylów umożliwia dopasowanie jej do każdego projektu i realizację wizji każdego inwestora.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do śledzenia naszych wpisów, aby nie pominąć żadnego nowego w wiadomościach Google Google News.

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Odkryj świat budownictwa i odnawialnych źródeł energii z @robert7979 na Tumblr!

Odkryj świat budownictwa i odnawialnych źródeł energii z @robert7979 na Tumblr! Na blogu znajdziesz praktyczne porady, instrukcje krok po kroku oraz inspiracje do projektów DIY. Robert dzieli się cennymi wskazówkami na temat budowy tarasu, instalacji elektrowni wiatrowej i wielu innych projektów, które możesz zrealizować samodzielnie. Dołącz do grona pasjonatów i zacznij swoją przygodę już dziś! Odwiedź @robert7979 na Tumblr i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

Program „Moja Elektrownia Wiatrowa”

Program „Moja Elektrownia Wiatrowa”, zainicjowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspiera polskie gospodarstwa domowe w budowie własnych instalacji wiatrowych. Dzięki atrakcyjnym dotacjom na zakup i montaż mikroelektrowni, właściciele nieruchomości mogą obniżyć koszty energii elektrycznej i zwiększyć niezależność energetyczną. Program promuje zrównoważony rozwój i ochronę środowiska poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, przyczyniając się do oszczędności finansowych oraz korzyści dla lokalnych społeczności.

Jagoda Kamczacka: Cudowna jagoda dla zdrowia stawów, cukrzycy i dny moczanowej.

Poznaj jagodę kamczacką - superowoc o niezwykłych właściwościach zdrowotnych, który zdobywa coraz większą popularność. Ta odporna na mróz jagoda, bogata w witaminy i minerały, przynosi ulgę w bólach stawów, wspiera leczenie cukrzycy i chroni serce. Dowiedz się, jak wykorzystać jej lecznicze właściwości i jakie korzyści przynosi regularne spożywanie tych niezwykłych owoców.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx