Koniec „kopciuchów” w czerwcu 2018 roku

Tylko do czerwca 2018 roku można będzie sprzedawać i wprowadzać do użytku kotły grzewcze, które mają niższą niż piątą klasę emisyjności. Proekologiczne regulacje mają na celu ochronić środowisko przed szkodliwym wpływem smogu, który pochodzi z urządzeń grzewczych znajdujących się w polskich domach.

Zaostrzenie norm dla kotłów grzewczych do 500 kW wprowadzono już w 2017 roku, jednak ostateczną moc przepisy będą miały w czerwcu 2018. Zdecydowano się wprowadzić okres przejściowy, aby rynek mógł przygotować się na te zmiany.

W polskich domostwach jest ponad 220 tysięcy kotłów. Większość z nich ma jednak słabe parametry. Głównie dlatego, że nabywcy zwracają uwagę przede wszystkim na ich ceny. Wybierają modele, które są tanie. Nie zwracają jednak uwagi na ich ekologiczny wymiar. Po ogłoszeniu nowych przepisów, sytuacja ma powoli ulegać zmianie. Mają one zachęcić użytkowników do kupowania dobrej jakości kotłów, za nieco większe pieniądze. Już teraz na rynku bez trudu można znaleźć kotły spełniające normy 5 klasy emisji. W związku z tym, użytkownicy powoli mogą wymieniać stare urządzenia na nowe, aby móc przystosować się do nowych przepisów.



Piąta klasa emisyjności – czy warto kupować takie urządzenia ?

Piece w tej klasie odznaczają się bardzo wysoką sprawnością, sięgającą nawet 87%. Oznacza to, że aby mogły efektywnie działać, potrzebują dużo mniej paliwa. Tym samym będzie można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie swojego domu. Nie bez znaczenia jest również to, że wysokiej klasy kotły emitują o 90% mniej spalin niż kotły, które dotychczas były dopuszczone do użytku.

Niestety, ale wielu użytkowników nadal nie jest przekonanych do nabycia nowych kotłów. Głównym problemem jest ich cena, znacznie wyższa od tych, które do tej pory były dostępne na rynku. Nie przekonuje nawet to, że nowoczesne piece są oszczędne i w dłuższej perspektywie można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Problemem jest to, że tu i teraz trzeba wydać określoną kwotę, która niestety, ale nie jest mała. Wszystko to sprawia, że wdrażanie nowych przepisów jest tak utrudnione.


Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie – co dokładnie można na niej sprawdzić ?

Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie – co dokładnie można na niej sprawdzić ?

Europejska Agencja Środowiska uruchomiła europejski indeks jakości powietrza. Jest to mapa jakości powietrza, na której prezentowane są dane pobierane

Zobacz: remont.biz.pl/powietrze/interaktywna-mapa-jakosci-powietrza-w-europie/



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx