Koniec „kopciuchów” w czerwcu 2018 roku

Tylko do czerwca 2018 roku można będzie sprzedawać i wprowadzać do użytku kotły grzewcze, które mają niższą niż piątą klasę emisyjności. Proekologiczne regulacje mają na celu ochronić środowisko przed szkodliwym wpływem smogu, który pochodzi z urządzeń grzewczych znajdujących się w polskich domach.

Zaostrzenie norm dla kotłów grzewczych do 500 kW wprowadzono już w 2017 roku, jednak ostateczną moc przepisy będą miały w czerwcu 2018. Zdecydowano się wprowadzić okres przejściowy, aby rynek mógł przygotować się na te zmiany.

W polskich domostwach jest ponad 220 tysięcy kotłów. Większość z nich ma jednak słabe parametry. Głównie dlatego, że nabywcy zwracają uwagę przede wszystkim na ich ceny. Wybierają modele, które są tanie. Nie zwracają jednak uwagi na ich ekologiczny wymiar. Po ogłoszeniu nowych przepisów, sytuacja ma powoli ulegać zmianie. Mają one zachęcić użytkowników do kupowania dobrej jakości kotłów, za nieco większe pieniądze. Już teraz na rynku bez trudu można znaleźć kotły spełniające normy 5 klasy emisji. W związku z tym, użytkownicy powoli mogą wymieniać stare urządzenia na nowe, aby móc przystosować się do nowych przepisów.



Piąta klasa emisyjności – czy warto kupować takie urządzenia ?

Piece w tej klasie odznaczają się bardzo wysoką sprawnością, sięgającą nawet 87%. Oznacza to, że aby mogły efektywnie działać, potrzebują dużo mniej paliwa. Tym samym będzie można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie swojego domu. Nie bez znaczenia jest również to, że wysokiej klasy kotły emitują o 90% mniej spalin niż kotły, które dotychczas były dopuszczone do użytku.

Niestety, ale wielu użytkowników nadal nie jest przekonanych do nabycia nowych kotłów. Głównym problemem jest ich cena, znacznie wyższa od tych, które do tej pory były dostępne na rynku. Nie przekonuje nawet to, że nowoczesne piece są oszczędne i w dłuższej perspektywie można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Problemem jest to, że tu i teraz trzeba wydać określoną kwotę, która niestety, ale nie jest mała. Wszystko to sprawia, że wdrażanie nowych przepisów jest tak utrudnione.


Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie – co dokładnie można na niej sprawdzić ?

Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie – co dokładnie można na niej sprawdzić ?

Europejska Agencja Środowiska uruchomiła europejski indeks jakości powietrza. Jest to mapa jakości powietrza, na której prezentowane są dane pobierane

Zobacz: remont.biz.pl/powietrze/interaktywna-mapa-jakosci-powietrza-w-europie/



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Rury cienkościenne od e-materials.pl – solidność i wytrzymałość w każdej konstrukcji.

Jeśli planujesz budowę konstrukcji stalowej, instalację przesyłową lub system przemysłowy, rury cienkościenne od e-materials.pl będą niezawodnym wyborem. Dzięki szerokiej ofercie rozmiarów i typów rur, wykonanych z wysokogatunkowej stali, z łatwością dopasujesz produkt do swoich potrzeb. Precyzyjne wykonanie, wysoka odporność mechaniczna i szybka realizacja zamówień sprawiają, że oferta e-materials.pl cieszy się zaufaniem profesjonalistów z wielu branż.

Czy warto budować domy z drewna w 2025 roku?

Rosnące ceny tradycyjnych materiałów, skrócony czas budowy oraz ekologiczne podejście do inwestycji sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: czy warto budować domy z drewna w 2025 roku? Odpowiedź może zaskoczyć! Domy drewniane zyskują na popularności nie tylko ze względu na niższe koszty eksploatacji i estetykę, ale również przez uproszczone przepisy umożliwiające budowę do 70 m² bez pozwolenia. Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa.

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa – to nie tylko hasło, ale konkretna wartość dla inwestora. Dobrze zaplanowany system grzewczy oznacza niższe rachunki, mniej awarii i większą kontrolę nad budżetem. Niestety, wciąż wielu inwestorów traktuje tę kwestię po macoszemu, co skutkuje kosztownymi błędami. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w dokumentację techniczną i co powinien zawierać profesjonalny projekt.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx