Jak działa pompa ciepła

Montaż oraz zasada działania pomp ciepła.

Urządzenie podgrzewające wodę, zaopatrzone w pompę ciepła, do swojego działania wykorzystuje zasadą cyklu termodynamicznego, który jest powszechnie znany w wykorzystaniu go w lodówkach, czy klimatyzatorach. Sama pobierana energia, potrzebna jest jedynie do zasilania sprężarki mającej na celu krążenie w obiegu czynnika chłodniczego, oraz wentylatora przetłaczającego powietrze. Natomiast R134 A (określany, jako czynnik chłodniczy), poprzez zmiany ciśnienia oraz swojego stanu skupienia, działa na zasadzie pobierania ciepła z powietrza i przekazywaniu go do wody znajdującej się w zasobniku.

889_cykl_termodynamiczny_n_z



Jak wygląda cykl termodynamiczny ?

Na początek czynnik chłodniczy, przepływając przez parownik, przejmuje ciepło, które jest dostarczane poprzez przepływające przez niego powietrze. Działanie to powoduje odparowywanie. Równocześnie zamontowana sprężarka, podnosi znacznie jego ciśnienie, co prowadzi do wzrostu jego temperatury. R134A (czynnik chłodniczy), mający w tym momencie wysoką temperaturę i trafiając do skraplacza, podgrzewa wodę w zbiorniku, oddając jej ciepło, a samemu się schładzając, (co jest równoznaczne z jego powrotem do stanu ciekłego). Dzięki zaworowi rozprężonemu traci swoje ciśnienie, a cykl wraca do początku.



Współczynnik efektywności (COP – Coefficient Of Performance).

Całościowe działanie opiera się na wykorzystywaniu energii odnawialnej ze środowiska. Jedyna energia, która zostaje zużyta podczas Tegu procesu, to zasilanie wentylatora, układu elektronicznego oraz sprężarki.

COP zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności powietrza.
Efektywność zależy także od Δt° i temperatury zimnej wody, która wchodzi do zbiornika.

Całość elementów, na które składa się pompa ciepła, powinna być tak dobrana, aby zostało zoptymalizowane działanie w normalnych warunkach klimatycznych (przyjmuje się, że jest to temperatura powietrza 10° – 37°C, a temperatura wody wynosi 10°C – 55°C.

nuos_COP_b

Dobór akcesoriów do montażu i instalacji.

Podgrzewacz wody, oparty o działanie pompy ciepła , nie sprawia problemów podczas instalacji. Dobierając odpowiednie akcesoria, których dostępny jest szeroki wachlarz, można dobrać instalację będącą jak najbardziej optymalną do konkretnych warunków, pozwalającą na oszczędność czasu, miejsca czy energii. Po podłączeniu wody (ciepłej i zimnej), oraz odprowadzeniu kondensatu, urządzenie jest gotowe do działania, wystarczy podłączyć zasilanie.

Grafiki zostały zaczerpnięte ze strony Ariston


0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Ile kosztuje użytkowanie systemu rekuperacji?

Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie i cieszyć się lepszą jakością powietrza w domu? Poznaj rekuperację - innowacyjny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dowiedz się, jak działa, ile kosztuje i jakie korzyści przynosi. Przeczytaj nasz szczegółowy wpis i zobacz, jak możesz cieszyć się komfortem i oszczędzać na ogrzewaniu, a także wpływać pozytywnie na środowisko.

Kiedy sadzić maliny: Przewodnik krok po kroku.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zacząć uprawę malin w swoim ogrodzie? Ten szczegółowy przewodnik odpowie na wszystkie Twoje pytania. Dowiesz się, kiedy najlepiej sadzić maliny, jak je pielęgnować, a także jakie odmiany są dostępne. Poznasz również zdrowotne właściwości tych smacznych owoców. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, ten artykuł pomoże Ci cieszyć się obfitymi plonami malin w swoim ogrodzie.

Szlifierka kątowa akumulatorowa.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest absolutnie niezbędne w warsztacie każdego majsterkowicza i profesjonalisty? Odpowiedź jest prosta: szlifierka kątowa akumulatorowa. Ten artykuł poświęcony jest tej niezastąpionej maszynie, która przekształca ciężką pracę w łatwe i satysfakcjonujące zadanie. Dowiesz się, jakie zalety ma szlifierka kątowa akumulatorowa, jakie są jej główne zastosowania, a także jak bezpiecznie z niej korzystać. Przekonaj się, dlaczego warto mieć to narzędzie w swoim warsztacie.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx