Zasady użytkowania kotłów węglowych i na pelet

Urządzenia takie jak kotły węglowe czy na pelet mogą działać właściwie jedynie wtedy, gdy zostaną odpowiednio podłączone. Poznaj zasady właściwego użytkowania kotłów.

Na co zwrócić uwagę podczas rozruchu kotła?

Podczas pierwszego uruchomienia kotła, może dojść do wycieku wody z okolic otworów wyczystnych kotła. Zjawisko to nazywane jest poceniem się kotła. Konieczne jest wtedy rozpalenie kotła do temperatury 80 stopni Celsjusza. Taką temperaturę należy utrzymać przynajmniej przez kilka godzin.

Podczas pierwszego rozpalania, w momencie otwarcia drzwiczek, może zacząć wydobywać się z wnętrza kotła dym. Jest to sygnał, że komin jest niedrożny lub kocioł został niewłaściwie połączony z kominem. Aby uregulować sytuację, należy sprawdzić parametry ciągu kominowego podane przez producenta. Jeżeli komin był długo nieużywany, może okazać się, że jest po prostu zanieczyszczony. W takiej sytuacji należy skorzystać z usług kominiarza, który udrożni przewód kominowy.



Jak czyścić kotły?

Istotne jest, aby regularnie czyścić kotły. Głównie dlatego, że podczas spalania paliw stałych, na ściankach kanałów spalinowych osadzają się żrące sadze i lotny popiół. Okazuje się, że warstwa sadzy mająca nawet kilka milimetrów, może zmniejszyć moc cieplną kotła nawet o 30%. Wpłynie to na zużycie paliwa, a tym samym na podwyższenie rachunków za ogrzewanie.

Kotły na paliwa stałe należy czyścić raz na kilka tygodni, jeżeli używamy materiały wysokiej jakości. Po 4-5 latach użytkowania kotła, należy usunąć z jego wnętrza kamie kotłowy. W tym celu kotły przepłukuje się specjalnymi roztworami rozpuszczającymi osad, na przykład wodnym roztworem kwasu chlorowodorowego.

Do czyszczenia kotłów na paliwa stałe wykorzystywane są szczotki druciane lub specjalne pogrzebacze, które dołączane są do pieców. Jeżeli kocioł jest dużych rozmiarów, można go czyścić sprężonym powietrzem. Czyszczenie odbywa się przez otwory wyczystne kotła. W tym czasie przepustnica spalin w czopuchu powinna być całkowicie otwarta. Jeżeli chodzi o opróżnianie popiołu z kotła, to zazwyczaj odbywa się to przy użyciu specjalnej szuflady, w której spalany materiał jest gromadzony.


Więcej ciekawych porad

Na Budowie – Porady i wskazówki na budowie

Na Budowie – Porady i wskazówki na budowie

Porady i wskazówki na budowie

Zobacz: www.nabudowie.co.pl/



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Dom przyszłości – jakie technologie elektryczne zmieniają naszą codzienność?

Nowoczesne technologie elektryczne coraz śmielej wkraczają do naszych domów, zmieniając codzienność na bardziej komfortową i ekologiczną. W artykule „Dom przyszłości – jakie technologie elektryczne zmieniają naszą codzienność?” przyglądamy się innowacjom, takim jak inteligentne oświetlenie, smart gniazdka czy zaawansowane systemy zarządzania energią. Dzięki nim oszczędzamy prąd, zwiększamy bezpieczeństwo i dostosowujemy przestrzeń do swoich potrzeb. Sprawdź, jak hurtownie elektryczne wspierają te zmiany, oferując coraz bardziej zaawansowane rozwiązania dla domów przyszłości.

DUON – nowoczesne rozwiązania gazowe dla przemysłu i biznesu.

Gaz ziemny od DUON to jedno z najefektywniejszych i ekologicznych źródeł energii, które pomaga firmom sprostać wyzwaniom współczesnego rynku. Elastyczność w zakresie dostaw, profesjonalne doradztwo oraz nowoczesne technologie sprawiają, że DUON jest zaufanym partnerem przedsiębiorstw różnych branż, od przemysłu ciężkiego po usługi. Dzięki współpracy z DUON firmy mogą skutecznie obniżyć koszty energii i spełnić regulacje środowiskowe, jednocześnie dbając o ekologię i przyszłość biznesu.

Kompletny zestaw materiałów do instalacji podłogówki – co wybrać?

Planujesz montaż ogrzewania podłogowego? Aby system działał sprawnie i efektywnie, kluczowy jest odpowiedni dobór materiałów. W artykule "Kompletny zestaw materiałów do instalacji podłogówki – co wybrać?" znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci skompletować niezbędne elementy, takie jak rury grzewcze, izolacja termiczna czy kolektory. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze komponentów, aby zapewnić sobie komfort cieplny i oszczędność energii na lata.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx