Zasady użytkowania kotłów węglowych i na pelet

Urządzenia takie jak kotły węglowe czy na pelet mogą działać właściwie jedynie wtedy, gdy zostaną odpowiednio podłączone. Poznaj zasady właściwego użytkowania kotłów.

Na co zwrócić uwagę podczas rozruchu kotła?

Podczas pierwszego uruchomienia kotła, może dojść do wycieku wody z okolic otworów wyczystnych kotła. Zjawisko to nazywane jest poceniem się kotła. Konieczne jest wtedy rozpalenie kotła do temperatury 80 stopni Celsjusza. Taką temperaturę należy utrzymać przynajmniej przez kilka godzin.

Podczas pierwszego rozpalania, w momencie otwarcia drzwiczek, może zacząć wydobywać się z wnętrza kotła dym. Jest to sygnał, że komin jest niedrożny lub kocioł został niewłaściwie połączony z kominem. Aby uregulować sytuację, należy sprawdzić parametry ciągu kominowego podane przez producenta. Jeżeli komin był długo nieużywany, może okazać się, że jest po prostu zanieczyszczony. W takiej sytuacji należy skorzystać z usług kominiarza, który udrożni przewód kominowy.



Jak czyścić kotły?

Istotne jest, aby regularnie czyścić kotły. Głównie dlatego, że podczas spalania paliw stałych, na ściankach kanałów spalinowych osadzają się żrące sadze i lotny popiół. Okazuje się, że warstwa sadzy mająca nawet kilka milimetrów, może zmniejszyć moc cieplną kotła nawet o 30%. Wpłynie to na zużycie paliwa, a tym samym na podwyższenie rachunków za ogrzewanie.

Kotły na paliwa stałe należy czyścić raz na kilka tygodni, jeżeli używamy materiały wysokiej jakości. Po 4-5 latach użytkowania kotła, należy usunąć z jego wnętrza kamie kotłowy. W tym celu kotły przepłukuje się specjalnymi roztworami rozpuszczającymi osad, na przykład wodnym roztworem kwasu chlorowodorowego.

Do czyszczenia kotłów na paliwa stałe wykorzystywane są szczotki druciane lub specjalne pogrzebacze, które dołączane są do pieców. Jeżeli kocioł jest dużych rozmiarów, można go czyścić sprężonym powietrzem. Czyszczenie odbywa się przez otwory wyczystne kotła. W tym czasie przepustnica spalin w czopuchu powinna być całkowicie otwarta. Jeżeli chodzi o opróżnianie popiołu z kotła, to zazwyczaj odbywa się to przy użyciu specjalnej szuflady, w której spalany materiał jest gromadzony.


Więcej ciekawych porad

Na Budowie – Porady i wskazówki na budowie

Na Budowie – Porady i wskazówki na budowie

Porady i wskazówki na budowie

Zobacz: www.nabudowie.co.pl/



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Rury cienkościenne od e-materials.pl – solidność i wytrzymałość w każdej konstrukcji.

Jeśli planujesz budowę konstrukcji stalowej, instalację przesyłową lub system przemysłowy, rury cienkościenne od e-materials.pl będą niezawodnym wyborem. Dzięki szerokiej ofercie rozmiarów i typów rur, wykonanych z wysokogatunkowej stali, z łatwością dopasujesz produkt do swoich potrzeb. Precyzyjne wykonanie, wysoka odporność mechaniczna i szybka realizacja zamówień sprawiają, że oferta e-materials.pl cieszy się zaufaniem profesjonalistów z wielu branż.

Czy warto budować domy z drewna w 2025 roku?

Rosnące ceny tradycyjnych materiałów, skrócony czas budowy oraz ekologiczne podejście do inwestycji sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: czy warto budować domy z drewna w 2025 roku? Odpowiedź może zaskoczyć! Domy drewniane zyskują na popularności nie tylko ze względu na niższe koszty eksploatacji i estetykę, ale również przez uproszczone przepisy umożliwiające budowę do 70 m² bez pozwolenia. Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa.

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa – to nie tylko hasło, ale konkretna wartość dla inwestora. Dobrze zaplanowany system grzewczy oznacza niższe rachunki, mniej awarii i większą kontrolę nad budżetem. Niestety, wciąż wielu inwestorów traktuje tę kwestię po macoszemu, co skutkuje kosztownymi błędami. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w dokumentację techniczną i co powinien zawierać profesjonalny projekt.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx