Zasady użytkowania kotłów węglowych i na pelet

Urządzenia takie jak kotły węglowe czy na pelet mogą działać właściwie jedynie wtedy, gdy zostaną odpowiednio podłączone. Poznaj zasady właściwego użytkowania kotłów.

Na co zwrócić uwagę podczas rozruchu kotła?

Podczas pierwszego uruchomienia kotła, może dojść do wycieku wody z okolic otworów wyczystnych kotła. Zjawisko to nazywane jest poceniem się kotła. Konieczne jest wtedy rozpalenie kotła do temperatury 80 stopni Celsjusza. Taką temperaturę należy utrzymać przynajmniej przez kilka godzin.

Podczas pierwszego rozpalania, w momencie otwarcia drzwiczek, może zacząć wydobywać się z wnętrza kotła dym. Jest to sygnał, że komin jest niedrożny lub kocioł został niewłaściwie połączony z kominem. Aby uregulować sytuację, należy sprawdzić parametry ciągu kominowego podane przez producenta. Jeżeli komin był długo nieużywany, może okazać się, że jest po prostu zanieczyszczony. W takiej sytuacji należy skorzystać z usług kominiarza, który udrożni przewód kominowy.



Jak czyścić kotły?

Istotne jest, aby regularnie czyścić kotły. Głównie dlatego, że podczas spalania paliw stałych, na ściankach kanałów spalinowych osadzają się żrące sadze i lotny popiół. Okazuje się, że warstwa sadzy mająca nawet kilka milimetrów, może zmniejszyć moc cieplną kotła nawet o 30%. Wpłynie to na zużycie paliwa, a tym samym na podwyższenie rachunków za ogrzewanie.

Kotły na paliwa stałe należy czyścić raz na kilka tygodni, jeżeli używamy materiały wysokiej jakości. Po 4-5 latach użytkowania kotła, należy usunąć z jego wnętrza kamie kotłowy. W tym celu kotły przepłukuje się specjalnymi roztworami rozpuszczającymi osad, na przykład wodnym roztworem kwasu chlorowodorowego.

Do czyszczenia kotłów na paliwa stałe wykorzystywane są szczotki druciane lub specjalne pogrzebacze, które dołączane są do pieców. Jeżeli kocioł jest dużych rozmiarów, można go czyścić sprężonym powietrzem. Czyszczenie odbywa się przez otwory wyczystne kotła. W tym czasie przepustnica spalin w czopuchu powinna być całkowicie otwarta. Jeżeli chodzi o opróżnianie popiołu z kotła, to zazwyczaj odbywa się to przy użyciu specjalnej szuflady, w której spalany materiał jest gromadzony.


Więcej ciekawych porad

Na Budowie – Porady i wskazówki na budowie

Na Budowie – Porady i wskazówki na budowie

Porady i wskazówki na budowie

Zobacz: www.nabudowie.co.pl/



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx