Zasady korzystania z kominka

Jeżeli chcesz korzystać we właściwy sposób z kominka w swoim domu, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przestrzeganie reguł spowoduje, że taki system ogrzewania będzie ekologiczny, a także ekonomiczny. Aby taki cel osiągnąć, należy zdecydować się na zakup urządzenia, które spełnia kryteria emisji spalin do środowiska.

Podstawowe zasady dobrego palenia

Przestrzeganie pewnych reguł związanych z paleniem pozwoli na ekologiczne i ekonomiczne korzystanie z kominka. Przede wszystkim pamiętaj, aby zawsze używać suchego drewna. Nie powinno ono być zbyt mocno wilgotne, ponieważ wpływa to na emisję szkodliwych substancji. Należy wystrzegać się także palenia w kominku odpadów. Jest to najgorsza rzecz, jaką możemy zrobić. Nie dość, że niszczysz w ten sposób swój przewód kominowy, który zaklejany jest przez toksyczne substancje, to jeszcze szkodzisz środowisku.

Jeżeli chodzi o techniczne kwestie, nie należy palić w kominku przy otwartym dopływie powietrza przez popielnik. Nie należy także czyścić paleniska wtedy, gdy znajduje się jeszcze w nim żar lub gorący popiół.


Drewno do kominka. Jakie powinno być ?

Do kominka najlepiej sprawdza się drewno z drzew liściastych. Zawartość wilgoci nie powinna być w nim większa niż 20%. Trzeba pamiętać o tym, aby drewno używane do kominka było porąbane na ćwiartki lub ósemki, mające około 8-10 cm grubości.

Jak rozpocząć palenie w kominku?

Rozpalanie w kominku powinno przebiegać szybko i sprawnie. Aby taki efekt uzyskać, oprócz drewna należy przygotować około kilogram suchych szczapek drewna o przekroju około 2-3 cm. Potrzebna będzie także podpałka w kostkach lub saszetkach.

Na dnie paleniska powinny znaleźć się ułożone równolegle 2-3 kawałki drewna. Następnie należy ułożyć w kratkę szczapki drewna podpałkowego. Uda się dzięki temu utworzyć ładne ognisko. Pomiędzy szczapki wkładamy kostkę podpałki i możemy rozpocząć rozpalanie. Po około 10 min szczapki powinny spalić się całkowicie, a tym samym znajdujące się pod nimi drewno powinno już spalać się równomiernie. Po około 20 – 30 minutach od rozpalenia pierwsze kawałki drewna powinny być wypalone, a na dnie paleniska może już zalegać żar. Na tak przygotowane palenisko wkładamy drewno, które pozwoli na uzyskanie właściwej mocy kominka.


Zobacz również

Poradnik instalatora – Poradnik montażysty i instalatora systemów grzewczych i chłodniczych

Poradnik instalatora – Poradnik montażysty i instalatora systemów grzewczych i chłodniczych

Poradnik montażysty i instalatora systemów grzewczych i chłodniczych

Zobacz: izolator.co.pl/



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku?

Ogrzewanie mieszkania w bloku to wyzwanie, które może mocno nadwyrężyć domowy budżet. Dowiedz się, jak efektywnie gospodarować ciepłem, aby obniżyć rachunki i jednocześnie zachować komfort cieplny. Od uszczelnienia okien i drzwi, przez właściwe wietrzenie, aż po optymalne wykorzystanie termostatów grzejnikowych — sprawdzone sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu w bloku znajdziesz w tym artykule. Przeczytaj nasz przewodnik i ciesz się ciepłym, przytulnym mieszkaniem bez zbędnych kosztów.

Domofon czy wideodomofon – co wybrać dla swojego domu?

Zastanawiasz się, czy do swojego domu lepiej wybrać tradycyjny domofon, czy może wideodomofon? W naszym artykule szczegółowo omawiamy oba te rozwiązania, przedstawiając ich zalety, wady oraz najważniejsze cechy. Dowiedz się, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza pod względem komfortu i bezpieczeństwa. Nie przegap naszych wskazówek, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję!

Oszczędzanie wody w domu: 5 Domowych sposobów na obniżenie rachunków za wodę.

Chcesz obniżyć rachunki za wodę i jednocześnie dbać o środowisko? W naszym artykule przedstawiamy pięć sprawdzonych i prostych sposobów, które pomogą Ci zmniejszyć zużycie wody w domu. Dowiesz się, jak instalacja perlatorów, skracanie czasu kąpieli czy naprawa cieknących kranów mogą wpłynąć na obniżenie kosztów. Poznaj również inne metody, które przyniosą realne oszczędności i pozytywny wpływ na Twoje gospodarstwo domowe.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx