Instalacja solarna, pozwalająca na wykorzystanie energii słonecznej, to zazwyczaj podgrzewacz znajdujący się wewnątrz budynku, jak i oczywiście bateria kolektorów słonecznych, najczęściej umieszczanych na dachu. W momencie posiadania poprawnie wykonanej instalacji (dobrego dobrania podzespołów podgrzewacza, zależnych od jego pojemności, ilości kolektorów słonecznych i odpowiedniego podłączania ze sobą całej instalacji), różnica temperatury nośnika (roztwór glikolu propylenowego) w momencie wypłynięcia z kolektora, a dopłynięcia do niego z powrotem, nie powinna być większa niż 15 °C.
Instalacja taka, powinna w przeciągu kilku godzin, nagrzać wodę w zbiorniku do temperatury maksymalnie 70 °C. Przy wyższych temperaturach pracy kolektora, odnotowywane są większe straty ciepła.
Całość działa w następujący sposób:
– kolektor „zbiera” energię słoneczną i przekształca ja na ciepło,
– bateria kolektora, jest połączona z wężownicą w podgrzewaczu wody, hydraulicznie, za pomocą rur elastycznych o odpowiednio dobranej średnicy,
– nośnik ciepła, to roztwór glikolu propylenowego, obiegający instalację, dzięki, pracy pompy obiegowej, zamontowanej w zespole sterowniczo – pompowym,
– nośnik ciepła, po prostu zabiera ciepło wytworzone w kolektorach i przenosi je do wężownicy, która nagrzewa wodą znajdującą się w podgrzewaczu.
Zobacz przy okazji ciekawy portal branży instalacyjnej
Rynek instalatora – Ogrzewanie , klimatyzacja, wentylacja
Rynek instalatora – Ogrzewanie , klimatyzacja, wentylacja
Ogrzewanie , klimatyzacja, wentylacja
Zobacz: rynek-instalatora.co.pl/